Beşiktaş'ın kamp raporu ve gizli hedef!

Devre arası hazırlık kampını Antalya'da tamamlayan Beşiktaş, sezonun ikinci devresinde hedefine ulaşmak için çaba sarfetmeye çalışacak.

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Beşiktaş'ın kamp raporu ve gizli hedef!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Ocak 2013 19:37
Sezonun ikinci yarısı öncesi 3 Ocak’ta Antalya’ya giden ve 12 Ocak’ta İstanbul’a geri dönen Beşiktaş’ta verimli bir hazırlık kampı geride kaldı.
 
İstanbul’da yoğun kar yağışı altında insanlar evlerinden çıkmakta zorlanırken, Samet Aybaba futbolcularını sabah 07.00’da uyandırıp Side’nin çam ağaçları arasında koşu yaptırdı. Sezon öncesi Avusturya’nın yüksek rakımlı dağlarında kondisyon depolatan Aybaba, ocak ayında Antalya’nın sahillerinde futbolcularını sezonun ikinci yarısına hazır hale getirmeye çalıştı.
 
OYUNCULARA ÖZEL ANTRENMAN PROGRAMLARI HAZIRLANDI
 
Kamp öncesi teknik heyetin yaptığı testler sonrası eksik yönleri tek tek belirlenen futbolcular, özel antrenmanlara da tabi tutuldular. A2 takımında kadroya dahil edilen isimlerle birlikte 30 futbolcu ile gidilen Antalya’da kiralık olarak takımdan gönderilen Kadir Arı ve Mertcan Aktaş sonrası sayı 28’e indi.

Kampın genel görünümünde ise teknik heyet ve futbolcular üzerindeki kendine güven havası göze çarpıyordu. İlk yarıyı 30 puan ile ikinci sırada bitiren futbolcuların sezon öncesi yaşadıkları belirsiz ve tedirgin hava dağılmıştı. Şampiyonluk belki gizli hedefti ama sezon başındaki kadar uzak değildi artık. Oyuncular basın toplantılarında ve verdikleri röportajlarda ligi birinci sırada bitirmenin zorluğuna dikkat çekerken, ilk yarıyı ikinci tamamladıklarını da hatırlatmadan geçmiyorlardı.
 
GÖKHAN SÜZEN "SÜZÜLDÜ"
 
Transfer çalışmalarının da devam ettiği kamp döneminde sezon başından bu yana gündemde olan Gökhan Süzen’in transferi gerçekleştirildi. Aybaba’nın transferin öncesindeki günlerde basın mensuplarına espirili bir şekilde ifade ettiği ‘Gökhan’ı süzemedik’ ifadesi akıllarda kalırken, transfer genç oyuncunun Siyah Beyazlı takımın kampına katılması ile mutlu sonla noktalandı.
 
NENE "KATAR" DEDİ
 
Yine sezon başından bu yana gündemde olan Nene transferi sonuçlandırılamadı. Brezilyalı futbolcu yapılan son görüşmelerde de Beşiktaş’ın teklif ettiği yıllık ücreti kabul etmeyerek Katar’ın Al Gharafa takımı ile anlaşma sağladı.
 
QUARESMA'NIN TRANSFERİ ŞAŞKINLIK YARATTI
 
Beşiktaş’ta sezon başından bu yana en sık konuşulan konuların başında gelen Ricardo Quaresma sorunu, yaklaşık 1 ay önce Portekizli oyuncunun takımdan ayrılması ile son bulmuştu. Quaresma’nın Galatasaray’a gidip gitmeyeceğinin tartışıldığı bir dönemde ajanslara düşen haber kampta şaşkınlık yarattı.

Kampın ilk gününden itibaren takımın başından bir dakika bile ayrılmayan futbol komitesi üyesi Ahmet Kavalcı, Quaresma’nın Al-Ahly transferini gazetecilerin cep telefonuna gelen imza töreni fotoğrafı ile öğrendi. Şaşkınlığını gizleyemeyen Kavalcı’nın ilk sorusu ise "Ne kadar ücrete anlaşmış?" oldu. Sonuç olarak Beşiktaş için Quaresma konusu, oyuncunun futbol hayatını Türkiye dışında bir ülkede sürdürme kararı ile tamamen kapandı.
 
HAZIRLIK MAÇLARI
 
Beşiktaş Antalya kampı süresinde Wolfsburg , Trabzonspor ve Adanaspor ile hazırlık maçlarında karşı karşıya geldi. Siyah Beyazlı takım 3 maçtan da galibiyet ile ayrılamazken 3 maçın ortak noktası yenilen goller oldu. Hazırlık maçlarında yenilen goller ilk yarıda takımın en eleştirilen yönü olan takım savunmasındaki eksiklerin ikinci yarı öncesi da giderilmediğini gösterdi. Ligin son 17 maçında bu sıkıntının ne kadar çözüme ulaşacağı şimdilik merak konusu olarak gözüküyor.
 
KAMPIN ÖNE ÇIKANLARI
 
Hugo Almeida: Sezon öncesi takımdan gitme isteği gündeme gelen Almeida, ilk yarıda gösterdiği performans ile dikkat çekmişti. Portekizli oyuncu hazırlık maçlarında ve antrenmanlardaki form durumu ile takımın iyileri arasında yer aldı.
 
Necip Uysal: İlk yarının öne çıkan isimlerinden olan Necip, kamp süresinde de olumlu performans gösterdi. Genç oyuncu sezonun ikinci yarısında da orta sahanın önemli parçası olmayı sürdürecek.
 
Veli Kavlak: Sezona çok iyi başlayan ancak daha sonra performansı düşüşe geçen Veli kamp süresinde kendini toparladı. Antrenmanlarda ve hazırlık maçlarındaki performansı ile sezon başındaki form düzeyine yaklaşan Veli, ikinci yarıda forma mücadelesinde takım arkadaşları ile yoğun bir rekabete girecek.
 
Sinan Kurumuş: Ankaragücü’nden sessiz sedasız transfer edilen Sinan, hazırlık maçlarında çok fazla forma şansı bulamasa da antrenmanlarda gösterdiği olumlu performans ve attığı goller ile teknik heyetin gözüne girmeye başladı.
 
Gökhan Süzen: Transferi kamp döneminde gerçekleşen Gökhan hazır görüntüsü ile teknik heyeti memnun etti. Kısa bir süre önce dahil olduğu Beşiktaş’a uyum sürecini hızlıca atlatıp, takımın değişmezlerinden biri olmak için mücadelesine devam edecek.
 
Manuel Fernandes: Sakatlık sonrası fiziksel olarak hazır hale gelmeye çalışıyor. Tam olarak hazır değil ama 2 hafta içinde eski Fernandes yüzde yüzünü verecek şekilde yeniden sahalarda olacaktır.
 
İbrahim Toraman: Kaptan sezon başından bu yana sürdürdüğü yüksek performansını kamp döneminde de devam ettirdi. Sadece saha içinde değil, saha dışında da takım arkadaşlarına önderlik etmeye devam etti.
 
Filip Holosko: Sezona ‘Feda’ diyerek başlayan ve ücretinde indirime giden Holosko, ilk yarıdaki beklenmedik performansını ikinci yarı öncesi korumak için elinden geleni yaptı. Holosko formaya en yakın isimlerin başında geliyor.
 
Oğuzhan Özyakup: Holosko ve Almeida gibi ilk yarının yükselen değerlerinden biriydi. Genç oyuncusu kamp süresinde geçen altı ayda gösterdiği performansın gerisinde kaldı.
 
Olcay Şahan: Takımın 10 numarası daha fazla sorumluluk almaya çalışıyor. Kamp süresinde sadece görev yaptığı kanatta değil, hücum hattının diğer bölgelerinde de etkili olmayı denedi. Yüksek fiziki özelliklerini tekniği ile birleştirirse ikinci yarı daha etkili bir Olcay olacaktır.
 
Julien Escude: İlk yarıda neredeyse hiç forma şansı bulamadı. Morali bozuk ve isteksiz. Adanaspor maçında orta sahada görev yaptı ancak başarılı olmadı. İkinci yarıda da takımda yer alması beklenmiyor.
 
Batuhan Karadeniz: Beklenen patlamayı hazırlık kampında da yapamadı. Performansını yükseltemiyor. İkinci yarıda sahada yer almak için daha fazla çalışması gerekecek.
 
Ersan Gülüm: Yaşadığı sakatlıklar sonrası Beşiktaş’a ilk transfer olduğu dönemdeki formuna hala ulaşamadı. Kampta kötü bir görüntü çizmese de herkes eski Ersan’ı görmeyi bekliyor.
 
Mehmet Akyüz: İlk yarıda fazla şans bulamayan diğer bir oyuncu Mehmet, forvet olarak transfer edildiği Beşiktaş’ta defansın sağ kanadında kendine yer bulmaya çalışıyor. İkinci yarıda forma mücadelesine devam edecek ancak işi çok zor.
 
Muhammed Demirci: 11 yaşında yıldız ilan edilen Muhammed henüz parlayamadı. Artık 18 yaşına gelen Muhammed fiziki eksikliklerini gidermeye devam ediyor.
 
Uğur Boral: Gökhan’ın transferi sonrası sol kanadın ön tarafında görev almaya başladı. İkinci yarıda Gökhan ile yakalayacakları uyum ile takıma daha fazla katkı sağlayabilir.
 
Allan McGregor: Tecrübeli kaleci kafalardaki soru işaretlerini bir türlü gideremiyor. Hazırlık maçlarında da ortalama bir performans gösterdi.
 
Erkan Kaş: Diğer genç arkadaşları gibi farklı bir takıma kiralanmadı. Forma için mücadele vermeye devam ediyor. Kampta gösterdiği performans ile dikkat çekti.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam