Alex de Souza: " Kadıköy'de Coritiba..."

Fenerbahçe ve Coritiba taraftarlarının yaşayan efsane olarak gördüğü Alex de Souza bir röportaj vererek, Brezilya ve Fenerbahçe günleri hakkında konuştu.

Haber; Milliyet
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Alex de Souza: ' Kadıköy'de Coritiba...'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
29 Ocak 2013 08:41
Alex de Souza'nın 5719 gün sonra tekrar Coritiba formasıyla çıkacağı maç öncesi, şehirde ve özellikle stad çevresinde büyük bir heyecanın yaşandığı ve yeşil beyazlı takım taraftarlarının Alex'in dönüşüne büyük bir ilgi gösterdiği ifade ediliyordu.

Coritiba kulübünün ayrıca Alex'in imza günü düzenleyip, forma satışlarında büyük bir patlama kaydettiği günde Milliyet gazetesinden Aslı Pelit, Alex de Souza'yla bir röportaj yaptı.

Taraftarların maça FB forması ile gelmesi, kulübün yaptırdığı Türkçe pankartlar. Neredeyse Türkiye’de maç izliyor gibiydik. Senin sayende iki kulüp hatta iki ülke daha da yakınlaştı sanırım. Ne dersin?
* “Evet iki takımın taraftarları da birbirlerinin forması ile geliyorlar. Artık Fenerliler’in Coritiba, Coritibalılar’ın Fenerbahçe forması ile dolaşması artık çok doğal karşılanıyor. Bu beni tabii ki çok mutlu ediyor. İki takımı da ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz. Bugün Kadıköy’de Coritiba formasıyla dolaşanlar bile var.”

Takımda eski arkadaşın Deivid ve Galatasaraylı Lincoln ile berabersin. Onların burada olması senin Brezilya Ligi’ne ve futboluna tekrar adapte olma sürecinde oldukça yardımcı oldu sanırım. İki lig birbirinden farklı, oyun stili olarak da farklar büyük. Öyle değil mi?
“Evet çok farklı, çok. Geri döndüğümden beri gerek onlarla gerek diğer oyuncularla konuşuyorum, beraber antreman yapıyoruz. Tekrar Brezilya futboluna adapte oluyorum.”

Eğer bir gün teknik direktör olarak çağırılırsan FB’ye döner misin?
“ Ben teknik direktör değilim, eğer bir gün olursam o zaman cevap veririm bu soruya.

Seni görebilmek ve senden imza alabilmek için binlerce taraftar saatlerce bekledi. Neler hissediyorsun bu inanılmaz sevgi gösterisi karşısında?
“Aslında bu bir sürpriz değil, ben de onlardan biriyim aslında. Coritiba taraftarıyım, profesyonel hayatım yüzünden onlardan uzak kaldım ama tekrar buradayım. Bu sevgi gösterisi benim için çok büyük bir değer taşıyor.”

Maçtaki performansın ve Coritiba ilgili neler söyleyebilirsin?
“Burada büyüdüğüm için tekrar burada sahaya çıkmak duygusal bir andı benim için. Buraya ilk geldiğimde 9 yaşındaydım. Maçta beklendiği gibi gol olmaması beni çok rahatsız etmiyor. Önemli olan takımın beraber oynaması ve büyümesi.

Peki takımı nasıl buluyorsun? Copa do Brasil ve Brasileirao’da şansınız var mı?
“Önümüzde takımın oturması için 4 ay var. Bence potansiyel ortada, beraber çalışırsak güçlenmemek ve yükselmememiz için bir neden göremiyorum!”

Fenerbahçe ve Coritiba taraftarlarının benzerlik ve farkları nedir?
“Ooo, çok farklılar. Bir takımın 30 milyon taraftarı var ve tüm ülke çapındalar. Coritiba ise daha küçük. Sadece Parana eyaletinden, bu şehirden. Ama hisssiyat aynı diyebiliriz. İki takımın taraftarları da stadları inleten, takımı destekleyen ve her zaman yanınızda olan taraftarlar. Şükrü Saracoğlu veya Couto Pereira, özünde aynı.

Arkadaşları ne söyledi?
Lincoln: Alex ile oynayacağım için çok mutluyum. Gücümüze güç katacaktır.
Deivid: Tekrar beraberiz, birbirimizi tamamlayacağız her zamanki gibi!

Türkiye’ye bir mesajın var mı?
“Sevgiler gönderiyorum. İletişim halindeyiz zaten, facebook ve twitter, haberleşmeye devam edeceğiz bu yollardan.”

Hayranları ne söyledi?

Regina Maria: Saat 9’dan beri bekliyorum, Alex bir deha!
Marcos Aurelio Cardozo de Lima: Alex’i ilk kez 11 yaşında seyrettim, Coritiba’da salon futbolu oynadığı zamanlardı. Daha o zamandan yeteneği belliydi.
Caio Curi: Fenerbahçe forması ile maça gelmişti. “Onu çok seviyoruz” dedi.
Celio Bonfim: Buradan aldığı formaları arkadaşları Mehmet Akif Postacı ve Cihan Tekbaş’a yollacağını söyledi. Anlayacağınız saatlerce sırada bekleyen Coritiba taraftarı Türk arkadaşları için büyük fedakârlık yapmış!
Amanda Dubiel German: İzmir’i, Fenerbahçe’yi, Türkiye’yi çok seviyorum ve özlüyorum.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam