Fenerbahçe'ye İtalyan ve İskandinav modeli

Fenerbahçe, Süper Lig’in ikinci yarısına çok ağır geçen idmanlarla hazırlanıyor. Yoyo testinden çıkan sonuca göre her oyuncunun antrenman programı ayrı ayrı belirleniyor.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Fenerbahçe'ye İtalyan ve İskandinav modeli
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
06 Ocak 2013 11:44
Fenerbahçe, Süper Lig’in ikinci yarısına çok ağır geçen idmanlarla hazırlanıyor. Futbolcuların maksimum sınırları zorlanıyor.

Mesafeler ve süreler uzatıldı. Kan alma, laktak gibi testler eskide kalmış durumda. Yeni çalışma metotlarıyla oyuncuların mücadele ve dayanıklıklarının artırılması, koşu mesafelerinin üst seviyeye ulaşması isteniyor.

Dayanıklılık ve fiziksel gücü artırmaya yönelik çalışmalar nedeniyle F.Bahçeli futbolcuların pestili çıktı. Takıma laktak testi yerine yoyo testi (kan alınmadan futbolcuların vücut sinyallerine göre sonuçlar alınıyor) yapılıyor. Yoyo testinden çıkan sonuca göre her oyuncunun antrenman programı ayrı ayrı belirleniyor.

Böylece futbolcuların hem kendi sınırlarını zorlaması hem de özelliklerini geliştirmesi sağlanıyor. Sonuçlar, İtalya ve İskandinav liglerinin ortalamalarıyla karşılaştırılıyor.

Yoyo testi sinyallerine göre belirlenen antrenman programında ana hedef, Aykut Kocaman'ın ısrarla üzerinde durduğu koşu mesafelerinin ve maç içindeki şiddetli aktivitelerin miktarının ve yoğunluğunun artırılması.

Performans uzmanı Alper Aşçı'nın çalışmaları sonrası belirlenen antrenman programlarında çalışmaların yapıldığı alanlar büyütüldü.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam