Osman Zeki Korkmaz: "Gençleri kullanmaya devam edeceğiz"

İstanbulspor Teknik Direktörü Osman Zeki Korkmaz, Beşiktaş maçının ardından açıklamalarda bulundu.

Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Osman Zeki Korkmaz: 'Gençleri kullanmaya devam edeceğiz'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
25 Şubat 2024 22:14
Son güncelleme 26 Şubat 2024 00:17
İstanbulspor Teknik Direktörü Osman Zeki Korkmaz, Beşiktaş maçının ardından konuştu.

Osman Zeki Korkmaz yaptığı açıklamada, "Beşiktaş'ı analiz ettiğimizde, Modestas'ın Florian'ın ve Jackson'ın pozisyonlarıyla oynadık. Modestas'ı savunmanın ortasına çektik. Amacımız, Geriden oyun kurarken yön değiştirerek ve hızlı pas bağlantılarıyla çıkmaktı. Beşiktaş, antrenör değiştikten sonra neyi iyi yapamıyor derseniz, ön alanda baskı yapamıyor. Hızlı oyun kurarsanız, ikinci bölgede bulacağımız boşlukları değerlendirerek hücum etmeyi düşünüyorduk. Bunu ilk yarı Mendy ve Sambissa'nın kanadından çok yaptık. Savunmada 5'liyiz ama topa sahip olduğumuz zaman iki bek oyuncusunu açık olarak kullanıyoruz." dedi.

Korkmaz, Fazla oyuncuyla hücum etmeye çalıştık. İç koridorlarda Mendy ve Emir Kaan'ın kullanılmasını bekliyorduk. Mendy ilk yarıda çok iyiydik. Üçüncü bölgede pozisyonları değerlendirme sıkıntısı yaşadık. 6-7 tane orta pozisyonunda tüm ortaları Colley karşıladı. 5-6 oyuncuyla hücum etmişken kontralar yedik. Hücumu bitiremeyip 60-70 metre geri koşmanın fiziksel faturası ve motivasyon bozukluğu oluyor. Bu anlara daha çok çalışmamız lazım. Son noktada yapılan ortaları ve ceza sahası içi koşuları çalışacağız. Kendimizi yanıltmadık. Neler yapabileceğimizi ve nereden gol yiyebileceğimizi biliyorduk. Aslında hafta boyunca dikkat etmemiz gereken şeyleri söyledik. Yediğimiz ikinci golde Jackson çok fazla topla oynadı, defalarca uyardık arkadaşları. Merkezde topla çok oynamayın, baskı yiyorsanız arkanızda 3 stoper var dedik. Kişisel suçlama değil ama analizi yapacak olursanız rakip Beşiktaş. Çok fazla oynarsanız basıp kaparlar. Üst düzey futbolda topu ayaktan çıkarmanız için 2 saniye var, 3. saniye yok. 3. saniye olursa topu kaleden alırsınız. Düşündüklerimizi yaptık stratejik anlamda." şeklinde konuştu.

Ayrıca, "Genç oyuncuları kullanmak bıçak sırtı. Hazır olmayan gençleri böyle maçlarda oynatırsanız birkaç ayını, yılını alırsınız. Genç oyuncu sahaya atmak güzel, heyecan verici ama genci kazanabilirsiniz ya da gencin üzerinde böyle maçlar psikolojik olarak hasar yaratabilir. Biz dikkatliyiz ama gençleri de kullanmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI

Esenyurt Necmi Kadıoğlu Stadı'nda oynanan karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Korkmaz, mücadelede hafta boyunca hazırlandıkları tüm senaryolarla karşılaştıklarını dile getirdi.

Bazı oyuncuların pozisyonlarında değişiklik yaptıklarını, Beşiktaş'ın baskı yapma problemini iyi şekilde kullanmak istediklerini vurgulayan Korkmaz, "Bu anlarda topa sahipken birinci bölgeden hızlı şekilde çıkmamız gerekiyordu. Geçişlerde en az 5 oyuncuyla hücum etmeyi planladık. Mendy, Sambissa ve Ali Yaşar'ın bindirmeleriyle önemli anlar yaşadık. Fakat üçüncü bölgede sonuçlandırma sorunu yaşadık. Sambissa tarafından ilk 30 dakikadaki ortalar hedefi bulmadı, bu anlarda çok fazla kontra yedik. Bunun da fiziksel ve zihinsel faturasını yedik. Zaman zaman oyunun hakimiyeti Beşiktaş'ın eline geçti. Bence ilk yarı özelinde oyuna hakim olduğu anları daha iyi kullanan takım İstanbulspor'du. Sorun ise ceza sahası koşuları ve final paslarındaki tercih hatalarındaydı. 2-0'dan sonra yine heyecanlı bir oyun oldu ama artık oyun kontrolden çıkmıştı." açıklamasını yaptı.

6 hafta önce göreve geldiğini ve göreve geldikten sonra motivasyon anlamında bazı şeylere veda edildiğini de sözlerine ekleyen Korkmaz, şunları söyledi:

"Kayserispor maçını kazandık, o maçın 11'indeki 5 ya da 6 oyuncu başka takımlara gitti. Keşke peri masalı gibi bir şey olsa da Süper Lig'de kalsak. Ama zaten geri döneceğiz. Asıl odaklandığımız nokta denk bütçeyle borcu olmadan yarışmaya devam etmek. Süper Lig'deki takımların şu andaki borcu 1 milyar 250 milyon avro. İstanbulspor'un borcu yok. Başkanımız da az önce aradı, futbolcu arkadaşlarımın karakterli oyunlarından dolayı belli bir prim dağıtacağını söyledi. Biz düşmek ya da kalmak dışında başka bir kazanım elde etmek istiyoruz. Biz çok mutlu olduğumuzu söyleyebiliriz. Güzel futbol oynuyoruz, sahada mutluyuz." 

 
Tümü
 Reklam