Türk asıllı Lübnanlı sporcunun hedefi: Türkiye'yi temsil etmek

Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda 30 yaş üstü kategoride üçüncü olan Türk asıllı Lübnan vatandaşı Yusuf Kariboğlu, hedefinin yarışmalarda Türkiye'yi temsil etmek olduğunu söyledi.

Haber; AA
Abone Ol
Türk asıllı Lübnanlı sporcunun hedefi: Türkiye'yi temsil etmek
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
16 Kasım 2017 14:00
 Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda 30 yaş üstü kategoride üçüncü olan Türk asıllı Lübnan vatandaşı Yusuf Kariboğlu, hedefinin yarışmalarda Türkiye'yi temsil etmek olduğunu söyledi.

Dünya Fitness Federasyonu'nun bu sene Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde düzenlediği Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda derece alan Kariboğlu, antrenörlük yaptığı spor salonunda AA muhabirine, spora olan ilgisini, vücut geliştirme şampiyonası için yaptığı hazırlıkları ve Türkiye sevdasını anlattı.

Aslen Erzurumlu olduğunu ve büyük dedesinin Osmanlı ordusuyla Lübnan'a geldiğini aktaran 28 yaşındaki Kariboğlu, spora 14 sene önce kendi çabasıyla başladığını ifade etti.

- "Spor hem işim hem de hobim"

Yaklaşık 6 sene önce vücut geliştirmek için özel çalışmaya girdiğini belirten Kariboğlu, "Spor benim hem işim hem de hobim. Ancak vücut geliştirme sporu, diğerlerine kıyasla çok daha zor ve vakit istiyor. Özel bir beslenme istiyor. Bu yüzden her gün hem sabah hem akşam iki üç saat spor yaparım. Şampiyonaya hazırlanırken ise her gün dört-beş saat spor yaptım. Sporun vücuda çok faydası var." dedi.

Vücut Geliştirme Yarışması'na katılması için arkadaşlarının kendisini ikna ettiğini söyleyen ve şampiyona için özel antrenman yaptığını kaydeden Kariboğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu şampiyonaya hazırlanmak için 8 ay önce çok özel bir diyete başladım. Mesela her gün sabah kahvaltısında 15 yumurta yedim. Öğle yemeklerinde tavuk, pilav, et ve balık yani sadece protein aldım. Çünkü bu, vücudum ve adalelerim için çok iyi. Şeker, tuz, yağ ve ekmek yasak."

- "Hedefim yarışmalarda Türkiye'yi temsil etmek"

Kariboğlu, şampiyona için antrenörlük yaptığı spor salonunda uzun süre ter döktüğünü vurgulayarak, emeklerinin sonucunu aldığını ve yarışmada Türk ve Lübnan bayrağını dalgalandırdığı için mutlu olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs'taki yarışmada 30 yaş üstü vücut geliştirmede üçüncü olduğunu aktaran Kariboğlu, şunları dile getirdi:

"Dünyanın çeşitli ülkelerinden 26 sporcu vardı. Türk ve Lübnanlı olarak oraya gittim. Türk takımı vize alamadığı için gidemedi. Derece alınca Lübnan bayrağının yanında Türk bayrağını da taşıdım. Bu çok büyük bir onurdu. Hedefim gelecekte Türkiye'yi yarışmalarda temsil etmek.Türk takımına katılmak istiyorum. Bu yüzden çok çalışıyorum. Türkiye benim ülkem."

Kariboğlu, vücut çalışmak için dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, "Hormon ve iğne kullanmak zehirli bir şey, çok zararlı. Gençler sadece spor yapsın. Su içsin ve protein alsınlar. Alkol, sigara ve nargile zehirli. Ayran ve yoğurt çok iyi, bunları tüketin." diye konuştu.

Tümü
TÜMÜ