TransAnatolia'da 4. gün raporu!

TransAnatolia Rally Raid'in dördüncü gününde yarışçılar Karadağ'dan yola çıkarak 198 km'lik en uzun özel etap olan Bolkar'ı tamamladılar. Bolkar Dağları'nın taşlık ve kırıcı zemini yarışçılara zorlu anlar yaşattı.

Abone Ol
TransAnatolia'da 4. gün raporu!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
20 Ağustos 2020 11:31
Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle düzenlenen TransAnatolia Rally Raid'in dördüncü gününde yarışçılar Karadağ'dan yola çıkarak 198 km'lik en uzun özel etap olan Bolkar'ı tamamladılar. Bolkar Dağları'nın taşlık ve kırıcı zemini yarışçılara zorlu anlar yaşattı.

Motosiklet kategorisinde dördüncü gün de ilk üç değişmedi. Genel klasman birinciliğini koruyan Xavier de Soultrait totalde 12 saat 17 dk 7 saniye ile birinci sırada yer aldı. Adrien Van Beveren ise günün birinci etabında en iyi derecesini yapmasına rağmen sıralamayı değiştiremedi ve 12 saat 26 dakika 49 saniye ile ikinci sıradaki yerini korudu. Üçüncü Jacopo Cerutti ile arasındaki farkı 56 saniyeye kadar düşüren Allessandro Botturi ise ilk üç içinde yer bulmaya çalışıyor.

Quad kategorisinde İsrafil Akyüz iki etapta da geride kalmasına rağmen totalde 21 saat 54 dk 01 sn süre ile birinciliğini korurdu. Erkan Uzlaş ikinci olurken, günün dikkat çeken ismi zorlu Bolkar etabını ilk sırada tamamlayan Yusuf Sayar oldu.

SSV kategorisinde ise günün iki etabını da birinci bitiren Çağdaş Çağlar; Ertuğrul Danişment, totalde 19 saat 12 dakika 5 saniye süre ile rakipleriyle arasındaki farkı açmaya devam ediyor. Önceki gün teknik problemler yaşayan Necati Şahin; Armağan Şahin ekibi ise gün sonunda tekrar ikinci sıraya yükselmeyi başardı.

Otomobil kategorisinde günün sürpriz yapan ekibi, her iki özel etabı da ilk sırada tamamlayan Becce Motorsports'tan Murat Kamil Altun ve Ergün Örentel oldu. Ancak bu başarı, ekibi üst sıralara taşımaya yetmedi. Dördüncü günün sonunda sıralama değişmedi ve IXCO Racing takımından Ahmet Bağce; Mert Tepe totalde 16 saat 55 dakika 50 saniye ile liderliğini korurken, Tolga Yılmaz; Ebru Demirbay Erişti ekibi ikinci sırada yer aldı.

TransAnatolia'nın beşinci gününde yarışçılar Obruk Platosu ve Tuz Gölü özel etaplarıyla dönüş rotasına geçiyorlar. TransAnatolia 2020'nin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan kurum ve kuruluşlar ise şöyle; TOSFED, ASOK, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto, Mitsubishi Motors, TRT, General mTire, İzeltaş, Anlas, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Spor İstanbul, Beşiktaş Belediyesi, Yiğit Akü, Fikirmedya, Jules Verne, Silverzone, Red Bull, Reeder.

TransAnatolia:

2010 yılında kurulan TransAnatolia Rally Raid, Türkiye'de her yıl düzenlenen bir ralli. Yarışta enduro sınıfı arazi motosikletleri, 4x4 otomobil, kamyon, ATV, SSV ve Buggy adı verilen çöl yarışları için geliştirilmiş özel yarış araçları, ayrı klasmanlarda ve yol dışı etaplarda yarışmaktadır. TransAnatolia kısa sayılabilecek bir süre içinde dünyanın en iyi ralli raid yarışlarından biri olarak anılmaya başlandı. TransAnatolia dünya standartlarında yol notları sunmaktadır. Ayrıca yarışmacılar kesintisiz bir şekilde çalışmakta olan uydu takip sistemiyle izlenmektedir. Uydu takibiyle birlikte çeşitli aktif ve pasif güvenlik tedbirleri mümkün olan en üst düzeyde sağlanmaktadır.Tümü
TÜMÜ