Hakem hataları ne getirdi, ne götürdü?

Eski klasman hakemlerinden Murat Fevzi Tanırlı, Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısında oynanan 17 maçta hakemlerin ortaya koyduğu performansı masaya yatırdı.

Haber; Sporx.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Hakem hataları ne getirdi, ne götürdü?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
09 Ocak 2013 10:54
SPORX ÖZEL - Eski klasman hakemlerinden Murat Fevzi Tanırlı, Spor Toto Süper Lig'de sezonun ilk yarısında oynanan 17 maçta hakemlerin ortaya koyduğu performansları değerlendirdi. Tanrılı'nın Sporx'e yaptığı değerlendirme yazısı şu şekilde;

Futbolun gerek saha içindeki yorumunu, gerek istatistiksel analizlerini, gerek de bu verilerden çıkan sonuçlarına dair farklı çalışmalarını yapıyorum. Diğer yandan da eski bir hakem olarak, Süper Lig'de oynanan müsabakalardaki hakem hatalarını değerlendirip, takımların "Hakem Puan Cetvelleri"ni oluşturma gayreti içersindeyim.

Amacım; ülkemizde hakemlere yapılan seviyesiz   saldırıların, arkalarında ciddi bir savunma gücü olmayışlarından kaynaklanan yerden yere vurulmalarının, en kolay yoldan günah keçisi ilan edilmelerinin eleştirisinin ötesinde farklı bir boyut katabilmek ve aslında işin matematiğinin sezon sonunda “Aldım-Verdim”den öte olmadığını ispat etmektir. Bu kapsamda da ana olarak yol gösterici cümlem “Herkese Göre” kriteri.

Yani, maçtaki herhangi bir kritik pozisyon, hem kamuoyu nezdinde, hem de futbol otoriteleri gözünde “%90 oranında hemfikir” olunan bir pozisyon ise maç listemizde etkiyen olarak büyük olasılıkla yer alıyor. Elbette, ilgi çekmek ya da sadece sıradışı yorum yapmış olmak adına anlamsız değerlendirmeler yapan, işin içine fanatizmi katmak isteyenler medyamızda, kulüplerimizde, taraftarlar arasında olacaktır. İşte bu yüzden %90 diyerek, onları %10'luk dilime ve Allah'a havale ediyorum.

Varmak istediğim noktalardan birisi de, hakemin oyun esnasında herhangi bir sebeple göremediği veya konsantrasyonunu kaybettiği anlarda, yerinin yanlış  olması sebebiyle süzemediği pozisyonlarda, yardımcı hakemlerin ofsayt belirlemede verdikleri yanlış işaretlerle maçların sonucunun ne ölçüde değiştiğinin veya değişme ihtimalinin olabileceğinin kısmen de olsa ölçülebilir bilimselliğine taşıyabilmeye çalışmak. 

Değerlendirme kriterleri olarak "Hatalı Penaltı Golü", "Ofsayttan Gol", "Sonuca Tesir Edebilecek Hatalı Ofsayt Bayrağı", "Hatalı Kırmızı Kart",  herhangi bir sebepten dolayı (--  elle oynama, faulle atılması gibi--) "Hatalı Atılan Gol", "Ofsayt Olmayan Gol" vb. gibi kriterlerimiz olacak. Tabii bu kriterler sonucunda bir yargıya varacak ve maçın galibini ya da mağlubunu ya da berabere bitme ihtimalini hakemin etkileyip etkilemediğini, subjektif de olsa bir yapıya oturtmaya çalışacağım.

Böylece hakemler, dünyadaki futbolun doğasında olan hataları sayesinde puan cetvelindeki takımların sıralamasını nasıl etkiliyor, bunu bir nebze değerlendirmiş olacağız.

1.HAFTA

ESKİŞEHİR-AKHİSAR  
Sertan'ın mükemmel asisti, devamında da Güral'ın golü çok güzel. Bikoko'ya son adam olarak yapılan hareket nizami, hakemin devam kararı doğru. Hakem İlker Coşkun'un avantaj uygulamaları nefisti. Hakemler açısından gayet temiz bir maç. Seyircinin “Ersun istifa” tezahüratı ise ilk hafta saçmalığı.

***KAYSERİ-BURSA

Kayserispor lehine verilmeyen net 2 penaltı var.  İlki, kornerden gelen ortada Bursalı defans oyuncusu sol elini açarak topun geçmesini    engelliyor. Diğerinde ise Riveros'u ceza sahasının köşesinde Hakan Aslantaş  çelmeleyerek düşürüyor. Hatta Riveros'u düşüren Hakan Aslantaş, 80.dakikada atıldı belki ama, 80. dakikasında değil, penaltıyı yaptığı dakikada 2.sarıdan atılmış olabilirdi.Ancak diğer yandan da  Hakan Aslantaş'ın 2.sarıdan kırmızı kart gördüğü pozisyon ise sarı kart verilmemesi gereken bir pozisyon. Maçın geneli itibariyle düşünüldüğünde ve başroldeki oyuncular göz önüne alındığında Kayseri 3 puan kaybetmiş, Bursa fazladan 3 puan almış gibi gözüküyor.

MERSİN-ORDU
Yardımcı hakem Serkan Akarca tarafından iptal edilen Orduspor golündeki ofsayt doğru. Faul nedeniyle verilmeyen Ordu golünde de hakem Çağatay Şahan itmeyi iyi tespit etmiş.

G.BİRLİĞİ-ANTALYA
Yardımcı hakem Alpaslan Dedeş'in G.Birliği kalecisi Ramazan'ın topla ceza alanına çıktığı işareti yanlış.  Neyse ki serbest vuruş golle sonuçlanmadı.

2.HAFTA
SİVAS-MERSİN

Maçta hakem adına herhangi bir tartışma yok ise sorunsuz maçları listemize almıyoruz. Ancak 3-3 biten bir maçta, 6 golün herhangi birinde tartışma olmaması nedeniyle, tüm gollerdeki hakem triosunun dikkati ve becerisinden dolayı tebrik etmek adına listemize aldık. Hakem Serkan Çınar'ın genel performansı gayet iyi.

ORDU-ESKİŞEHİR  

Hakem Hüseyin Göçek'in Hürriyet'e kırmızı kartı ve penaltı kararı doğru.  

FBAHÇE-G.ANTEP

Mehmet Topal'ın maçı 1-0'a getiren ilk golünde elle oynama var. Halis Özkahya'nın eli süzmesi çok zordu.F.Bahçe farklı kazandı. Mehmet Topal'ın golü geçersiz sayılsa dahi oyun ve goller ev sahibinin kazanacağı  şekilde gidiyordu. Dolayısıyla hakemin maçın galip-mağlup tarafına etkimediği kanaatindeyiz.

BURSA-İBB

Bursa'nın bu sezon klasikleşen çok gol kaçırma performansı maçlarından biriydi. Futbolun cilvesi bu maçta bizlerleydi. Webo bir korner topu ile 3 puanı alıp götürdü. Yardımcı hakem Asım Yusuf Öz, 2.yarıda Bursa'nın sağ kanattan getirdiği pozisyonda kritik bir ofsayt hatası yaptı.***BJK-GS Hamit, net bir  şekilde,    Cenk'in yere yatmasından faydalanarak, hiç temas olmadığı halde kendisini yere bıraktı. Bülent Yıldırım penaltı vermemekle birlikte, sarı kartı atlayıp sadece aut ile başladı.    Yardımcı hakem    Erdinç Sezertam'ın, Fernandes ofsayt olduğu için iptal ettiği pozisyon doğru. Son dakikada Burak Yılmaz'ın düşüşü hem ceza sahası dışında, hem de aldatmaya yönelik hareket.Maçın bitimine çok yakın hatalı penaltı kararıyla GSaray fazladan 1 puan alırken, BJK ise 3 puan yerine 1 puan alıp, 2 puan kaybetmiş gibi gözüküyor.

ANTALYA-KAYSERİ 

Riveros ve Diarra'nın rakip cez alanındaki hakemi aldatma hareketlerine Cüneyt Çakır doğru sarı kartlarla cezalandırdı.

3.HAFTA
G.BİRLİĞİ-ORDUSPOR
Ordu'nun ilk golünde yardımcı hakem Erdem Bayık ofsayt olmayan pozisyonu mükemmel oynatmış ve gol gelmiş. Lekic'in attığı ve ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golde de karar doğru. Cüneyt Çakır ve ekibi iyi maç çıkardı.

KAYSERİ-AKHİSAR
Hakem Fırat Aydınus'un ilk golden önce çaldığı faul doğru,net faul ancak oyuncunun abartılı atması izleyicileri yanıltıyor. Futbolcuların bu tarz abartılarına karşı tüm hakemlerin dikkatli olması gerekir. Akhisar lehine 94.dk'da verilen penaltı doğru. Yardımcı hakem Kemal Yılmaz'ın iptal ettirdiği Kayseri golünün başlangıcındaki ofsayt tespiti de doğru.

GS-BURSA

Umut Bulut'tan bir Fair-Play davranışı, güzel ve hoş bir hareket. Attığı gol sonrasında kale ağlarının yırtıldığını hakem Özgür Yankaya'ya söylemesi çok centilmence bir hareketti.

GANTEP-TRABZON

Hakem Süleyman Abay'ın Cenk Tosun'a aldatmadan verdiği kart doğru. Trabzon ceza alanında Antep'li Serdar'ın eline çarptığını zannettiği pozisyonda top Trabzonlu Bamba'ya çarptı, yanlış degerlendirdi ancak bu elle oynama da asla penaltı olmazdı zaten. Maçın tek golünün geldiği G.Antep lehine verilen penaltı ise doğru.

4.HAFTA

BURSA-KARABÜK
Bursaspor'un atağında Abdullah Yılmaz, Karabüksporlu oyuncuların kaleciye pasını çözemedi ancak yardımcısının desteğiyle doğru bir uygulamaya imza attı. Pozisyonun golle sonuçlanmış  olması hakem adına olumlu. Bursa lehine verilen penaltıda itme tespiti doğru.Kartın rengi ise tartışılır.Yardımcı hakem Cemal Bingül'ün Pinto'nun iptal edilen golündeki ofsayt tespiti doğru.

TRABZON-SİVAS
Halil'den mükemmel vole golü. Hakemlik bir sıkıntı yok. Özgür Yankaya başarılı bir maç yönetti.

F.BAHÇE-MERSİN
Hüseyin Göçek'in F.Bahçe'nin 2. golü öncesinde 4.hakemi Suat Arslanboğa'nın uyarısıyla geç de olsa çaldığı faul kararı doğru. Ben Yahia'yı attığı maç sonrası diyalogta ise söylenecek söz yok.

BJK-ELAZIĞ 
Faubert'e maçın ilk yarısında Sivok'un yaptığı faul penaltı ve kırmızı kart olmalıydı. Kuddusi Müftüoğlu uzun top olduğu için pozisyonu süzemedi. Oyunda kalan ve atılmayan Sivok maçın 2.yarısında gol de attı.Ancak subjektif de olsa, ligin en zayıf takımlarından Elazığ karşısında Beşiktaş 10 kişi kazanabilir miydi? Evet zor da olsa yetenekli ayaklarıyla kazanma  şansı yüksekti görüşündeyiz. Bu nedenle hakem hatasının galip tarafı belirlemede etkisi olmadığı kanaatindeyiz.

ORDUSPOR-KAYSERİSPOR
***Maçı 3-2 kazanan Orduspor'un 3.golünde Barral'ın  şutunda top direkten döndüğü esnada ofsayt pozisyonundaki Stancu'ya çarpıp  gol oluyor. Gol vuruşun yapıldığı ilk anda Stancu ofsayt olduğu için gol iptal edilmeliydi. Yardımcı hakem Ahmet Şimşek atladı.Kayserispor bulduğu golle maçı dengeye getirmiş olacaktı.  Orduspor fazladan 2 puan alırken, Kayseri de 1 puandan oldu.

5.HAFTA

KAYSERİ-ESKİŞEHİR
İlk Kayseri golü öncesinde Eskişehir ceza sahasının köşesinde, hakem Süleyman Abay faul olmayan pozisyonda    yanlış  karar verdi.Bu tarz fauller her zaman tüm hakemler için olağan hataların yapıldığı pozisyonlardır. Bunu golle direkt olarak ilişkilendirmek yanlış  ve sağlıksız olur. Net pozisyonları harcayan Kayseri'nin oyun seyri düşünüldüğünde golleri bulacağının yine göstergesiydi. Hakem maçın galip/mağlup tarafına direkt etkimemiştir.

İBB-ORDU
Halis Özkahya'nın Ekrem'i bariz gol şansından attığı pozisyon hatalı. Metin Depe'nin Barral'a ceza sahası içinde arkadan yaptığı itme net penaltı ancak hakem Özkahya  süzemedi. İki takıma karşılıklı yapılan kritik ve sonuca etkimesi muhtemel hatalar, berabere biten maçta bizi de beraberliğin bozulmayacağı görüşüne yönlendirmiştir. Herhangi bir tarafın kazanmamış  olması hakem adına şanslı bir durumdur.

MERSİN-G.BİRLİĞİ 
G.Birliği'nin attığı golde yardımcı hakem Hakan Yemişken'den ofsayt olmayan güzel bir pozisyon değerlendirmesi ve golle sonuçlanması izledik. 2.yarıda Mersin'in attığı ve ofsayt nedeniyle iptal edilen golde de doğru karar verdi. 3 oyuncu arasından ofsayt olanı seçmesi de ayrıca tebrik edilmeli.

ELAZIĞ-BURSA
Elazığ'ın verilmeyen ilk golünde yardımcı hakem Serkan Akarca'nın ofsayt kararı doğru. Kamil Abitoğlu'nun Bursa lehine penaltı kararı doğru.

***SİVAS-KASIMPAŞA
Özer Hurmacı'nın atağında ev sahibi takımdan Navratil'in 2 kez eline gelen ve birinde eliyle oynadığı topta penaltı verilmeliydi.Karşılıklı gollerle beraber bitmesi muhtemel maçta Sivas hem maçı kazanmış  oldu ve bir puan yerine 3 puan alarak,    2 puanı fazladan hanesine yazdırdı. Kasımpaşa ise penaltısı verilmeyerek en ciddi gol bulma şansını kaçırmış oldu ve böylelikle en az 1 puandan oldu.

G.SARAY-AKHİSAR
Akhisarlı 9 numara Mert'e Eboue'nin yaptığı hareket penaltı tartışmalarına yol açtı. Penaltı verilebilir.Ancak bariz gol  şansı sözkonusu değil. Hakem Mete Kalkavan'ın bu pozisyonda yorumunu penaltı olarak kullansa dahi Akhisar'ın maçı kazanma ya da puan alma  şansı ilk haftalardaki görünümü ve maça çıkış şablonu adına pek yoktu.

6.HAFTA
AKHİSAR-KARABÜK

Hakem Hakan Ceylan'ın endirekt serbest vuruşlar ve penaltı beklenen pozisyonlardaki kritik
kararları doğruydu.

ANTALYA-ELAZIĞ 
Ofsayt nedeniyle iptal edilen Elazığ golünde yardımcı hakem Kemal Yılmaz'ın ofsayt kararı doğru idi. Fırat Aydınus'un   Marvin Zeegelaar'ı direkt kırmızı kartla oyundan ihraç ettiği pozisyon ciddi faullü oyuna girmekte olup, doğru karardı.

G.BİRLİĞİ-KAYSERİ 
Hurşut'un düşürüldüğü ve GBirliği'nin penaltı kazandığı pozisyonda hakem Hüseyin Göçek'e yardımda bulunup penaltı kararı verdiren yardımcı hakem Süleyman Özay başarılı bir yardımlaşma örneği gösterdi. Yalnız bu tip pozisyonlar yanıltıcı olabilir. Hakemin 1'e 1 olan mücadelelerde öncelikle kendisi de süzmeye çalışmalıdır.

BJK-SİVAS
Sezon içersinde yaşanabilecek nadir talihsizliklerden biri meydana geldi. Yardımcı hakem Ali Saygın Ögel sakatlandı ve yerine 4.hakem Volkan Bayarslan geçti. Yardımcı hakem Orkun Aktaş'ın ofsayt nedeniyle iptal ettirdiği BJK golündeki tespit doğruydu.

7.HAFTA
???ANTALYA-GAZİANTEP
Antalyaspor'un ve maçın tek golünde, Diarra topu almadan önce Binya'ya doğru yaptığı abartılı ve yüksek    ayak hareketi tartışmalara yol açtı. Ayak hareketi abartılı mıydı, endirekt verilmeli miydi, yoksa defans oyuncusunun zamanlama hatası, forvet oyuncusunun çevikliği ile aldığı topta yanılgıya mı düşürüyordu? Hakem Serkan Çınar açısından zor olan ise, atağın uzun atılan topla hem hızlı gelişmiş  olması hem de pozisyondaki 2 hızlı oyuncunun müdahale etmek istemesi idi. Hakemin kararına saygı duymak gerekir diyerek bu maçtaki kritik pozisyonu skoru etkileyen hata sınıfına sokmuyoruz.

***G.SARAY-ESKİŞEHİRSPOR

Eskişehirspor'un son dakikada bulduğu beraberlik golü net ofsayt. İlker Meral'in yönettiği maçta, yardımcı hakem Serkan Akarca'nın hatalı devam kararı Eskişehir'e fazladan 1 puan kazandırırken, G.Saray ise maçın son anlarında gelen golle 2 puan kaybetmiş oldu.

F.BAHÇE-BEŞİKTAŞ 
Hakem Özgür Yankaya, maçın genel kontrolünü elinde tutmayı başaramadı. Faullerde yanlış kararlar maçın gerilimini artırdı. Veli'ye gösterilen kırmızı kart şeklen doğru olmakla birlikte maçıntansiyonunu ayarlayabilseydi oyuncu bu psikolojik hale gelmeyebilirdi. F.Bahçe'nin 3.golünde kaleci McGregor'un hemen önündeki Sow'un ofsaytta olduğu tespit edilemedi. Hakem ve yardımcı açısından çok zor bir pozisyon. Ancak maçın sonucunda kazanan tarafın F.Bahçe olması,maçın galibini ya da mağlubunu bu pozisyonların değiştirmediği kanaatine bizi ulaştırdı.

8.HAFTA
***ORDUSPOR-ELAZIĞSPOR

Maç 2-1 Elazığ galibiyetiyle sürerken, 7 numaralı Müslüm'ün 74. dakikada kendini yere bırakıp hakemi aldatmayla    bulduğu penaltıda hakem Bülent Yıldırım yanıldı ve Ordu lehine penaltı çaldı. Skor 2-2'ye geldi. Dakikalar 74'ü gösteriyordu ve Elazığ, zor deplasmanda gayet iyi mücadele ediyor, özellikle sonlara doğru verdikleri pozisyon da azdı. 3 puan almaları işten değildi.  Ordu fazladan 1 puan alırken, Elazığ ise 2 puan kaybetmiş oldu.

9.HAFTA
ELAZIĞSPOR-ESKİŞEHİRSPOR
Maçın ilk yarısında ev sahibinin penaltı beklediği pozisyonda herhangi bir müdahale yok, hakem Abdullah Yılmaz'ın devam kararı doğru.

KARABÜK-GBİRLİĞİ 
Suat Arslanboğa'nın ev sahibi lehine penaltı beklenen pozisyonlardaki devam kararları doğruydu. Omuz omuza mücadelede ya da yan yana giderken hafif bir teması fırsat bilip kendilerini yere bırakmalarına prim vermedi. Yalnız 2.yarıda ceza alanının önünde Karabük'lü oyuncunun yerde kaldığı ve devam ettirilen pozisyon ise tam 18 yayı üzerinden net bir faul kullanmayı gerektiren bir pozisyondu.

G.ANTEP-ORDU
Ev sahibinin 2.golü öncesinde Hüseyin Sabancı mükemmel 2 avantaj oynatarak, Antep yarı alanından itibaren pozisyonun doğmasını ve golle sonuçlanmasını sağladı. Tebrikler.

???TRABZON-BURSA
Son saniyelerde Musa ile Bamba'nın “tehlikeli hareket miydi, değil miydi?” tartışmalarına yol açan pozisyonun devamında Trabzon'un hakem İlker Meral tarafından verilmeyen ve endirekt serbest vuruşla cezalandırılan golü geldi ancak bu pozisyon, hem kamuoyunda hem otoritelerde dahi iki zıt görüş ortaya çıkardığından 0-1'lik Bursa galibiyetine hakemin bir etkisi   olmadığına kanaat getirdik.

10.HAFTA
İBB-G.SARAY
Maçın başında Webo-Dany ikili mücadelesi çok tartışıldı ancak Webo'nun bir kol temasıyla direkt olarak kendini çabuk şekilde yere bırakması nedeniyle kritik bir hata olarak değerlendirilmedi. Bu konuda da Ulenberg eğitimlerinde hakemlere kendisini kolay yere bırakan oyunculara prim tanınmaması açıklaması baz alındı. Bu nedenle de Hüseyin Göçek'e eleştiri getirmiyoruz.ESKİŞEHİR-GAZİANTEP Ev sahibinin Servet ile bulduğu 2.gol ofsayt ancak 4 gollü rahat galibiyete ne gölge düşürür, ne de maçın sonucunu değiştirir.Kuddusi Müftüoğlu-Şahan Yılmaz-Samet Çavuş üçlüsü normal ve iyi maç yönetmişler.

AKHİSAR-FBAHÇE  
Hasan Ali'nin maçın 2.yarısında kalecinin önünde topu durdurduğu pozisyon kaleciye pas tartışmaları yarattı. Hakemlerin bu tip pozisyonlar için eğitimlerinde kullanılabilecek bir pozisyon.Yorum farkı çok çıkabilir. Bülent Yıldırım'a yorumu bırakalım.

G.BİRLİĞİ-ELAZIĞ 
Karşılıklı olarak tartışılan elle oynama ve ceza alanı çevresindeki kritik pozisyonlar var. Hakem Hüseyin Sabancı'nın genel yorumları doğru idi, spesifik hata yapmadı.

***BURSA-KASIMPAŞA
Maç 0-0 iken Yalçın'ın elleri açık pozisyonda topun eline geldiği an net penaltı. Özgür Yankaya devam dedi.Maç sonunda 1-2 kaybeden ve maçta 0-1 yenik duruma düşen ev sahibi takım, halbuki maçın başında ciddi bir fırsatla  1-0 öne geçme şansı yakalayacaktı. Bursa'nın evinde öne geçme avantajı en azından 1 puanını getirebilirdi. Ev sahibi en az 1 puan kaybederken, Kasımpaşa 2 puan fazladan almış oldu.

11.HAFTA
BEŞİKTAŞ-BURSA
Her iki yardımcının da her iki takım lehine attırdıkları 1'er ofsayt gol var. Olcay'ın attığı gol öncesi hakem Fırat Aydınus sakatlık nedeniyle maçı durdurmuştu. Bu nedenle nizami golün engellenmiş olduğu fikri bu kapsamda kabul edilemez. Maçın 3-3'lük skoru dengeli olduğu kanaatini oluşturdu.

SİVAS-ESKİŞEHİR
Hem Sivaslıların 2.yarıda, hem de Eskişehirlilerin ilk yarıda elle oyama nedeniyle bekledikleri penaltılar yersiz. Eller zaten vücuda yapışık. Serkan Çınar'ın kararları doğru.

KARABÜK-İBB
Hakem Mustafa Öğretmenoğlu'nun ev sahibi lehine verdiği penaltı doğru.

***GAZİANTEP-GBİRLİĞİ 
Sosa'ya Mehmet Sedef'in yaptığı hareket net penaltı. Barış Şimşek devam kararı veriyor. G.Antep,kendi evinde 2-3 kaybettiği maçtan  1 puan alabilirdi. GBirliği 2 puan fazla almış oldu.

***MERSİN İY-GSARAY
2.yarıda skor 1-1 iken Amrabat'ın yaptığı hareket nedeniyle Mersin lehine penaltı verilmesi gerekirdi. İlker Coşkun atladı. İlk yarıda da yine Mersin lehine sol çaprazdan girilen pozisyonda Yekta'nın pozisyonu da tartışmalıydı,penaltı verilebilirdi. Mersin'in 2 puanı gitti, GSaray 1 puan fazladan aldı kanaatindeyiz.

ELAZIĞ-KAYSERİ 
Kayseri lehine Mete Kalkavan'ın verdiği penaltı kararı doğru.3.gol öncesi avantaj gayet güzel.Aydın Karabulut'un atıldığı pozisyon net doğru ve Aydın gibi bir oyuncunun sarı kartı olduğu halde rakibin arkasından sarılıp ilerlemesini engellemesini anlamak güç.12.HAFTA

İBB-ELAZIĞ
Cüneyt Çakır'ın Metin Depe'nin eline çarpan topta verdiği penaltı kararı yanlış. Eli tamamen vücuduna yapışık ancak açı itibariyle Çakır'a oynamış gibi gözüküyor. Eduardo'nun penaltıyı kurtarması hakem şansı olarak maçtan akıllarda kalmış.

ESKİŞEHİRSPOR-F.BAHÇE
Sezonun Meireles'in cezası ile birlikte en çok konuşulan pozisyonu gerçekleşti.  Caner'in “ulan” gerekçesiyle Fırat Aydınus tarafından atıldığı maç çok tartışıldı. Eskişehirli Veysel maç günü “ben bir şey demedim” derken, ertesi gün “lan kelimesini ben dedim” diyerek açıklama yaptı. Caner'in atılması, oyunun gidişatı anlamında FBahçe aleyhine değil, lehine tezahür etti. Hakem Fırat Aydınus'un hatalı karar verdiği yargısı spor medyasında hakimken, Tahkim Kurulu üyelerinden birinin açıklamasıyla tekrar soru işaretleri gündeme geldi ve hakem lehinde gelişmeler oldu. İsmi bilinmeyen bir Tahkim Kurulu üyesinden medyaya sızan açıklamalar,  “Caner'in 10-12 saniye konuşması var, kendisine buradaki konuşmalarını söyleyince kem küm etmeye başladı” şeklindeydi.

***GBİRLİĞİ-SİVAS
Hurşut'un ceza alanı içinde Ziya tarafından düşürüldüğü pozisyon net penaltı.Hakem Hüseyin Göçek devam kararı verdi, dönen top ile  ofsayttaki Pedriel pozisyna girip, Sivas'ın golünü attı. Maç 1-1 biterken, G.Birliği 3 puan alabileceği maçta 1 puan alarak 2 puan kaybetti. Sivas ise puansız çıkabileceği maçtan 1 puanla döndü.

KAYSERİ-G.ANTEP
Hakem Çağatay Şahan'dan ele çarpmalar nedeniyle beklenen penaltılar yersiz. Devam kararları doğru.

13.HAFTA

MERSİN-KARABÜK
Ivan de Souza'nın İshak tarafından düşürüldüğü pozisyonda Süleyman Abay'ın bariz gol şansı ve penaltı yorumu doğru karar. Her iki takım oyuncularına da aldatmaya yönelik penaltı beklentilerinden dolayı verdiği sarı kartlar doğru.

ELAZIĞSPOR-G.SARAY
Elazığspor lehine verilen penaltı ve  Muslera'nın atıldığı pozisyonda hakem Özgür Yankaya'nın bariz gol şansı doğru karar.

BURSASPOR-ANTALYASPOR
Maçın genelinde iyi yönetim gösteren Barış Şimşek, özellikle her 2 tarafın da gerek el, gerek faul nedeniyle penaltı bekledği pozisyonlarda devam ettirmekte doğru yaptı. Kıdemsiz yardımcı hakemin en büyük hatası olan Aissati'nin maçın son anlarında atak sırasında yediği dirsekte Bursalı Serdar Aziz atılmalıydı. Sonuca tesir edecek bir hata olmadı.

GAZİANTEP-İBB
Skor 2-1 ev sahibi lehineyken Cenk Tosun'un düşürülmesiyle kazanılan penaltıda Bülent Yıldırım'ın kararı doğru. Ancak Cenk penaltıyı gole çeviremedi.FBAHÇE-G.BİRLİĞİ Baroni'nin maçın başındaki bulduğu pozisyonda önce yere, ardından Gbirliği defansının eline çarpan topta penaltı beklentisine Yunus Yıldırım itibar etmedi. Sow'un golü öncesinde FBahçe yarı alanında Meireles'e yapılan faulü, avantaja çevirip oynatması güzel bir uygulama oldu.

TRABZON-ESKİŞEHİR
Maçın başında Halil'in tartışmalı bir penaltı pozisyonu var.Hakem Tolga Özkalfa'nın yorumu devam yönünde oldu. Servet'in çalımlarla attığı gol, hızlı bir kanat oyuncusu edasında sahalarımızda ender görülen defans oyuncusu gollerindendi.

14.HAFTA
KARABÜK-ELAZIĞ 
Elazığ ceza alanında hava topuna yükselen Sedat'ın yüzüne gelen hafif bir darbe nedeniyle gözlerini kapatması, havalanan topun, gözlerine götürmekte olduğu ellerine çarpması ve oynuyor gibi gözükmesine biz de Halis Özkahya gibi çok sıradışı ve nadir görülebilecek pozisyonlardan biri olması sebebiyle aynı kanaatte düşünüyoruz.Kamuoyu da  penaltı ya da değil ayrımında yer aldı. Maçtan akıllarda kalan en önemli an ise Yılmaz Vural'ın maç sonundaki neredeyse 70-80  metre deparıydı.

AKHİSAR-BURSA
Bursa'nın ilk golü öncesinde kıdemsiz yardımcı hakem Süleyma Özay, Bangura'nın pozisyonunda güzel bir ofsayt olmayan pozisyon oynattı ve devamı gol oldu. Ligin en bol pozisyonlu maçlarından biri olurken 2-2'lik skorda ve tempolu maçta Mete Kalkavan'ın katkısı büyüktü.

***ORDUSPOR-BEŞİKTAŞ 
İbrahim Toraman'ın golünde Ersan'ın da aktif alanda olması kaleci Fornezzi'yi de ciddi oranda etkilemiş, ayağını sokması ise tamamen pozisyonun içine dahil etmiştir. Beşiktaş'ın ilk golü ofsayt olarak değerlendirilmeliydi. Beşiktaş 2 puan fazla alırken, Orduspor 1 puan kaybetmiştir.

ANTALYA-MERSİN İ.Y.
Ömer'in attığı maçın tek golünde milimetrik bir ofsayt tartışması yapılabilir ancak yardımcı hakemin tespitine saygı duyulmalı. Pozisyon tekrarlarında bile vücutlar dahi eş gibi gözükmektedir.

KAYSERİ-FBAHÇE
56. dakikada Mehmet Topal, rakibinin direkt alt baldırına doğru bastığı pozisyonda kırmızı kartla atılmalıydı. Skora tesir etmeyeceği öngörüsündeyiz. Cristian Baroni ve 1 gol atan Bobo'nun kaçırdıkları inanılmaz pozisyonlarla akıllarda kalacak bir maç.

GBİRLİĞİ-TRABZON
Trabzon 1-0 öndeyken Petrovic'in kırmızı kartla atıldığı pozisyon Trabzon ceza alanında gerçekleşti ve oyuncu sadece    eliyle rakibinin yüzünü itti. Sahalarımızda bu tip pozisyonları sık yaşıyoruz. Hareketin şiddeti de düşünüldüğünde sarı kart yeterliydi. Ancak bu kırmızı kart maçın gidişatını ve Trabzon'un galibiyetini etkiledi demek Trabzonspor'un 4 gollü galibiyetine haksızlık olur.

16.HAFTA

ELAZIĞ-G.ANTEP
G.Antepli Binya, Zeegelaar'a yaptığı hareketle maçın ilk yarısında   direkt atılmalıydı. Serkan Çınar sarı kart gösterdi. 2.yarıda G.Antep'ten Yasin, benzer bir ciddi faullü hareketle bu kez atıldı. Elazığ'ın net pozisyonlar üretememesi, buna rağmen muhtemel 9 kişi kalacak olan Antep'i geçip geçemeyeceği ihtimali netleşmediğinden 0-0'lık skorla puanların paylaşılmasına ve hakemin etkimedğine karar verildi.

KARABÜK-SİVAS
Hakem Çağatay  Şahan'ın penaltı beklentisi olan pozisyonlarda devam kararları doğru. Mesut Bakkal'ın kaçan gollerden sonra tepkisi esnasında düşmesi en ilginç enstantanelerdendi.

G.BİRLİĞİ-BEŞİKTAŞ 
Hilbert'ten gelen topun, McGregor'ın bilgisi dahilinde olması ve Hilbert'in topu bilinçli olarak McGregor'a bırakması, aynı  şekilde McGregor'un da topu eline alması KALECİYE PAS olarak değerlendirilmeliydi. Derslik bir pozisyondu ancak hakem Suat Arslanboğa pozisyonu atladı. Sonuca tesir edip etmeyeceği bilinemeyecek bir pozisyon belki ama önemli bir uygulama örneği olabilirdi.

17.HAFTA
AKHİSAR-ORDU
Ordu'lu Agus Iniwuez'e maçın hemen başında kendi ceza sahasının önlerine yakın bölgede yapılan hareket net kırmızı kart. Ancak hakem Hüseyin Göçek, hem maçın başı olması, hem de  defanstan oyun kurmak için topla oynamak isteyen bir oyuncuya böyle bir ciddi faullü oyun hamlesi geleceğini doğal olarak tahmin etmediğinden, muhtemel bir atak veya uzun pas için yerini almaya çalışıyordu. Akhisar maçın başında 10 kişi kalabilirdi. Ordu'nun bu sezonki kötü performansı ve maçtaki etkisizliği, acaba 10 kişi kalacak Akhisar karşısında ne yapabilirdi? 2.yarıda Fornezzi'nin elinden kaçırdığı pozisyonda nizami bir gol bulan Akhisar'ın golünün iptal edilmesi ise olası bir galibiyet  şansını engelledi. Bu maç için net bir karar vermek güç.  İki yanlış kritik kararın maçtaki hakem hatalarını dengelediğini varsayarak skorun iki takıma da 1'er puan olarak gitmiş olmasını uygun gördük ve hakemi bir nevi kurtardık. Çünkü 10 kişi kalan Akhisar'a Ordu tecrübesinde bir takımın gol bulabilme ihtimali yüksekti. Ordu'lu Garcia'nın 2.sarı karttan atılması ise doğru kararlardan biriydi.

KASIMPAŞA-İBB
Webo'nun ayağını soktuğu pozizyona hakem Volkan Bayarslan'ın uzak olduğu halde penaltı çalması her ne kadar yanlış karar olsa da, maçın skorunun 2-0 olması, oyundaki İBB etkinliği ve üstünlüğü düşünüldüğünde maçın misafir takım lehine bitme ihtimalini, Kasımpaşa'nın puan alabilme ihtimalinden, bu hatalı penaltıya rağmen daha yüksek bulduk.

BEŞİKTAŞ-KAYSERİ 
Kayserili defans oyuncusunun, kalecisi Ertuğrul'a dönerek topa gelişigüzel vurabilmesi, kalecisinin varlığının bilincinde olmasındandır. Dolayısıyla o pası kalecinin tutmaması gerekir. Tutması durumunda Halis Özkahya'nın endirekt serbest vuruş  vermesi gerekirdi, güzel bir kaleciye pas uygulaması atlandı.***GAZİANTEPSPOR-MERSİN İY Maç 0-0 iken Binya'nın, kaleci ile karşı karşıya kalan Ben Yahia'ya arkadan yaptığı hareketin karşılığı net faul ve de dolayısıyla “Bariz gol  şansı+Kırmızı kart+Penaltı” olmalıydı. Hakem Mustafa Öğretmenoğlu, kale arkası çekimde düdüğü de ağzına götürmekle birlikte birden bire karar değiştirerek maçın skoruna önemli ölçüde etkimiştir. Mersin en az 1 puan alma ihtimalinden olurken, Gaziantepspor ise fazladan 2 puanı hanesine yazdırmıştır. Diğer yandan, Turgut Doğan Şahin'in golünden önceki pozisyonda kaleci Özden topa tam hakim olamamıştır. Bu nedenle kaleciye faul itirazları yersizdir. Maçta penaltı almak için aldatmaya yönelik hareketlerde hakem genelde doğru kararlar vermiş olmakla birlikte, sarı kartını unutmuştur.

***BURSA-G.BİRLİĞİ 
Tuncay'ın 2.yarıdaki ceza alanı içindeki pozisyonda, GBirliği oyuncusunun sol eliyle topu düzeltmesini hakem Tolga Özkalfa atladı ve Bursaspor'un penaltısı verilmemiş oldu. Bursaspor, inanılmaz pozisyonlar kaçırdığı maçta, penaltıyla olası 2 puan fazla alma  şansını kaçırırken, GBirliği ise berabere kalarak fazladan 1 puan almış oldu.

DEĞERLENDİRME: MURAT FEVZİ TANIRLI
murat.tanirli@gmail.comGÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam