Bakan Kılıç'tan Rio 2016 için istifa çağrısı

Gençlik ve Spor Bakanı Atik Çağatay Kılıç, Rio 2016 olimpiyatlarında başarısız olan branş federasyonlarının başkanlarını istifaya davet etti.

Haber; AA
Abone Ol
Bakan Kılıç'tan Rio 2016 için istifa çağrısı
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
02 Eylül 2016 00:53
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda alınan sonuçlara bakıldığında farklı adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. Olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum." dedi.

Bakan Kılıç, Brezilya'da 7-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılacak Türk Milli Takımı kafilesi için Holiday Inn Airport Otel'de düzenlenen uğurlama yemeğine katıldı.

Akif Çağatay Kılıç, yemekte yaptığı konuşmada paralimpik oyunların, Türk sporu açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Hepiniz göğsünüzde ay ve yıldızı taşıyorsunuz. Bunun bilincinde olarak Rio'da ortaya koyacağınız duruşla, birlik ve beraberlikle tüm dünyaya örnek olacağınızı biliyorum. Bundan dolayı ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiniz için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Türkiye'nin paralimpik sporlarda çok farklı bir noktaya geldiğinin altını çizen Kılıç, şöyle konuştu:

"Bunun en büyük ispatı siz buradaki değerli kardeşlerimizsiniz. Çünkü tarihimizdeki en yüksek sporcu kafilemizle 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılıyoruz. Kendinizi baskı altında hissetmeyin ama sizlerden başarılı sonuçlar da bekliyoruz. Geçmiş yıllarda ortaya koymuş olduğunuz performanslara baktığınız zaman ben iyi bir sınav vereceğinize inanıyorum. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızla beraberdik, kendisinin sizlere selamları var. Hepinize başarılar diliyor. Göğsünüzde taşıdığınız ay ve yıldızın hakkını vermenizi rica ediyor. Sayın Başbakanımızın da selamları var. O da aynı şekilde sizlere hayırlı yolculuklar diliyor."

-"Şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu düşünüyorum"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'ndan sonra öz eleştiri yapması gereken çok kişinin olduğunu ifade etti.

Bakan Kılıç, son 14 yılda spor altyapısını daha yukarı taşıyan Türkiye'nin, sporcusuna ve sporcu yetiştirmekle görevli kurum ve federasyonlarına yaptığı destek ve yardımın ortada olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın bu noktadaki talimatları açıktır. Kendisinin sporla ne kadar iç içe ve yakın olduğunu ülkemizde bilmeyen yok. Bu anlamda görev alanımızla ilgili olarak ve olimpiyatlardaki sonuçlara baktığımızda farklı adımların atılması gerektiği noktasında bizim de düşüncemiz var. Biliyorsunuz olimpiyatlara giderken, 'olimpiyatlar önce bir gerçekleşsin ondan sonra bir araya gelip konuşacağız' demiştim. O değerlendirmeyi yaparken özellikle federasyonların daha fazla sporla ilgilenmesi gerektiğini dile getirmiştim. Bu anlamda sportif başarının bir federasyon ve başkanı için en önemli kıstas olduğunu dile getirmiştim. Olimpiyatlar bitti, öz eleştiri yaparak şapkasını önüne koyacak çok kişinin olduğunu ve yapması gerektiğini düşünüyorum. İnanıyorum ki yakın zaman içerisinde bu konuyla alakalı, 'bu işi daha iyi yapan ve daha enerjik olan arkadaşlar devam ettirsin' noktasında olacaklardır."

Türkiye'nin Rio'dan 8 madalyayla döndüğünü hatırlatan Kılıç, "Baktığınızda rakamsal olarak bir başarı var. Türkiye'nin olimpiyatlara katılım tarihi olarak baktığınızda da belli bir noktadayız ama bu yeterli değil. Bizim daha önce dile getirdiğimiz, profesyonel anlamda ve doğru takiple yapılacak çalışmalarla ilgili atılması gereken adımlar var. Bunları atmak durumdayız. Artık bahane aramamıza gerek yok. Yapılması gereken şeyler ortadadır, bunların yapılması için de en üst seviyeden takipçi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kılıç, bugüne kadar yaptığı değerlendirmelerde bazı şeyleri dikkatlice dile getirdiğini anlatarak, "Yine dikkatlice dile getirmeye çalışıyorum ama herhalde ne kast ettiğimi anlayanlar anlamıştır. Bizim artık yeni bir ivmelenmeye yeni bir çalışmaya ihtiyacımız var. Bu sadece federasyonlarla alakalı değil, kulüplerin de bu işle ilgili farklı çalışmalar yapması gerekir. Bununla ilgili olarak da şu anda Maliye Bakanlığımızla yapmış olduğumuz bir çalışma var. Burada vergi konusuyla ilgili çalışmanın içinde olacağız. Bununla beraber tabiki spor teşkilatı içerisinde bazı değişikler mutlaka olacak. Elde ettiğimiz sonuçlar içerisinde daha fazla beklediğimiz şeyler var." ifadelerini kullandı.

- "Başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz"

Bakan Kılıç, yeni dönemde daha önce başarılı olmuş sporculardan yararlanacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu güne kadar belli noktalarda başarı elde etmiş ve şimdi aktif olmayan sporcularımıza ''Dolaplarınızdaki eşofmanlarınızı çıkartın.' diyorum. Hazırlanın çünkü sizlerden önümüzdeki dönem çok faydalanacağız ve yardım isteyeceğiz. Yetenekli arkadaşların bulunması ve desteklenmesi konusunda onların gözü bizim için önemli. Onlarla beraber çok farklı bir çalışmaya girişeceğiz. Bu çalışma çok hızlı bir şekilde olacak. Ekim ayından itibaren sahada olacaklar. Aynı zamanda aktif spor yapan kardeşlerimiz de hazır olsunlar. Onlarla da saha çıkacağız. Antrenörler konusunda çok ciddi ve farklı adımlar atacağız. Bunların hepsini gerçekleştireceğiz. Bu bizim öz eleştirimizdir. Öz eleştiri yapması gereken başkalarının da bunu hızlı bir şekilde yapması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah Türkiye'nin hak ettiği, beklediği ve istediği başarıyı elde etme noktasında çalışmalarımıza hız vereceğiz."

- "Terör örgütlerinin hepsini bu ülkeden silip atacağız"

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin 79 milyon vatandaşıyla birlik ve beraberlik içinde olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Ülkemizi ve milletimizi bölmeye çalışan, geleceğimizi ipotek altına almaya çalışan, dış güçlerle hain emeller için iş birliği yapan vatan hainlerine karşı, teröristlere karşı, FETÖ'ye, PKK ve onun uzantısı PYD ve YPG'ye, DHKP-C'ye, her türlü terör örgütüne karşı bu millet 79 milyon birdir ve beraberdir. Hep birlikte onların hepsini bu ülkeden silip atacağız. Bizim inancımızda terörün yeri yok. DAEŞ de El Nusra da El Kaide de terör örgütüdür. Allah'ın yaratmış olduğu varlıkların en şereflisi olan insanı öldüren, katledenlere karşı bizim hiçbir müsamahamız olamaz, olmayacaktır ve olmamıştır."

Kılıç, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendisini toparlamasının uzun süre alacağına yönelik söylemlerde bulunanların olduğunu ifade ederek, "Öyle olmadı. Çok kısa bir süre sonra, şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin sınırlarının güvenliği, milletimizin refahı ve bekası için Suriye'de terör unsurlarına karşı en kararlı ve güçlü şekilde mücadelesine devam etmektedir." şeklinde görüş belirtti.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'ın da katıldığı yemekte, paralimpik sporcularla yakından ilgilenen ve sohbet eden Bakan Kılıç, daha sonra onlara birer cep telefonu hediye etti.

- Türkiye, 79 sporcu ile katılacak

Türkiye,  2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 olmak üzere toplamda 79 sporcu ile mücadele verecek.

Sporcuların yanı sıra ve yönetici ve teknik ekipten oluşan ay-yıldızlı kafile, Atatürk Havalimanı'ndan saat 01.00'de Rio de Janeiro'ya hareket edecek.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ