Rubio, NBA'den emekli olma sebebi olarak: "Oyuncu Ricky, asıl Ricky'yi yedi"

Emekli NBA oyuncusu Ricky Rubio, emekli olmasına sebep olan zihinsel sağlık sorunlarını anlatarak, kronik stres ve anksiyeteyle olan mücadelesini anlattı.

Haber; Sporx.com dış haberler, Fotoğraf; NBA.com
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Rubio, NBA'den emekli olma sebebi olarak: 'Oyuncu Ricky, asıl Ricky'yi yedi'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
27 Şubat 2024 14:20
Son güncelleme 27 Şubat 2024 14:24
Emekli NBA oyuncusu Ricky Rubio, emekli olmasına sebep olan zihinsel sağlık sorunlarını anlatarak, kronik stres ve anksiyeteyle olan mücadelesini anlattı.

FC Barcelona ile resmi olarak sözleşme imzalayan Rubio, basın toplantısı sırasında zihinsel sağlık sorunları nedeniyle basketbola ara vermesiyle ilgili açık görüşlerini paylaştı.

Yaklaşık yedi ay önce Rubio, zihinsel sağlık sorunlarını gerekçe göstererek basketbol kariyerine ara verdiğini açıklamıştı:

"Anksiyete bozukluğuna benzer bir kronik stres sahibi oldum. Geri dönmenin tek yolu neden bu noktaya geldiğimi anlamaktı. Beni üst düzeyde oynamaya yönlendiren ancak sürdürülebilir olmayan mekanizmalarım ortaya çıktı."

Rubio, bu zorlu dönemde oyuncu kişiliği ve kendi kişiliği arasında bir kopukluk hissettiğini söyledi:

"Oyuncu, kişiyi yedi. Kim olduğumu bilmiyordum. Zor dönemler geçirdim. Korkularım vardı ama korkularınızı yenebilirsiniz. Hayat gri alanlarla dolu. Ama artık kurtuldum, rahatım, kendimle gurur duyuyorum ve basketbola yeni bir şans vermeye hazırım.

Yine de bir noktada basketbolun benim için bittiğini düşünüyordum. Ama kendim için üzerinde uğraşmaya devam ettim ve umarım bu, mücadele eden diğer insanlara da yardımcı olabilir.

Kötü bir noktadaydım ama oradan bu şekilde kurtuluyorsunuz. Artık günü gününe yaşıyorum. Genelde kontrol edilemeyen şeyleri kontrol altına almaya çalışıyoruz ve hayatın sizi ne zaman başka bir yola sürükleyeceğini asla bilemiyorsunuz."


Rubio, FIBA EuroBasket 2025 Elemeleri'nde İspanyol Milli Takımı'nın Letonya ve Belçika'ya kaybettiği karşılaşmalarda parkelere geri dönmüş ve iki maçta 7,5 sayı ve 4,0 asist ortalamaları yakalamıştı.

Sezonun geri kalan kısmı için Barça ile sözleşme imzalayan Rubio, ayrıca kontratında koşulların beklentilerden sapması halinde sözleşmenin feshedilmesine izin veren esneklikten dolayı ise minnettarlığını ifade etti.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam