"Negru Romanya'da da ırkçı bir ifadedir"

Pierre Webo'ya yapılan ırkçı hareketle ilgili konuşan Romanya Ulusal Ayrımcılıkla Mücadele Konseyi Başkanı Csaba Asztalos, yaşananların Romanya adına karar bir leke olduğunu söyledi.

Haber; Sporx.com dış haberler
Abone Ol
'Negru Romanya'da da ırkçı bir ifadedir'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
09 Aralık 2020 02:58
Romanya Ulusal Ayrımcılıkla Mücadele Konseyi'nin Başkanı Csaba Asztalos, Başakşehir maçında yaşanan ırkçılığın ülke adına kara leke getireceğini söyledi.

Konunun tartışmaya açık olmayacak şekilde ırkçı bir söylem olduğunu belirten Asztalos, "İfade ırkçıdır. Bunun yorumlanma olasılığı bile yoktur. Bu hakemin Romanya, UEFA, FIFA değerlerine ve kurallarına hazırlıksız olduğu da oldukça açıktır. Bu üç kurumun da ırkçılığa karşı çok açık hükümleri var ve bunu saha içinde uygulayıcılar da hakemler olmalı" sözleri kullanıldı.

Coltescu'nun Rumence 'Negru' (siyah) kelimesini kullanmasını ve bunun ırkçı bir söylem olduğunu bilmediğini söylemesinin hatırlatılması üzerine ise "Bunu bilmemesi bile çok anlamsız. Bu olay Romanya üzerine karar bir lekedir. Bir hakem yüzünden böyle bir şeyin olduğunu asla hatırlamıyorum. Temsil ettiğim kurum da dahil bu bizim için çok büyük bir kara leke." diye konuştu.


Tümü
TÜMÜ