MHK'de Ufuk Özerten'e talimat engeli!

Merkez Hakem Kurulu Başkanı olacağı gündeme gelen Ufuk Özerten ile ilgili çarpıcı bir detaya Sporx ulaştı. Talimalatlar, Özerten'in önünde engel olarak duruyor.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Abone Ol
MHK'de Ufuk Özerten'e talimat engeli!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
05 Temmuz 2022 14:48
Türkiye Futbol Federasyonu'nda yakın zamanda başkanlık koltuğuna Mehmet Büyükekşi oturdu. Büyükekşi, yeni MHK için çalışmalarına devam ediyor. Geride bıraktığımız günlerde Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı için TFF'nin eski yöneticilerinden Ufuk Özerten'in düşünüldüğü iddia edildi. Sporx, Ufuk Özerten ile ile ilgili iddiayı araştırdı. Talimatlara göre; Ufuk Özerten'in başkan olması TFF ile UEFA arasında tezat bir durumu ortaya çıkarmış olacak.

UEFA, MHK BAŞKANI HAKEMLİK YAPMIŞ BİRİ OLSUN İSTİYOR

UEFA'nın 17 Eylül 2020 tarihinde tavsiye edilen ve derhal yürürlüğe girmesi istenen maddesine göre; MHK'de başkanlık yapacak kişinin karar gereği hakemlik yapmış isimlerden biri olması gerekiyor. Öte yandan 17 Eylül 2020'de yürürlüğe girmesi istenilen kararın alındığı dönemde Türkiye'de Zekeriya Alp'in başkan olması dikkati çekiyor. Hatırlanacağı üzere Türkiye'de o dönem de MHK Başkanı'nın hakemlik yapmış bir isim olması gerektiği tartışılıyordu.TALİMATTA NET ŞEKİLDE YAZIYOR

Talimatta, "Hakem heyeti sadece eski hakem görevlilerinden oluşacaktır. Bir başkan, bir başkanvekili ile yeterli sayıda üye olmalıdır. Bu heyetin başka bir hakem organizasyonuna da bağlı olmaması gerekiyor" deniliyor.

BELGE, 17 EYLÜL 2020'DE INFANTINO TARAFINDAN İMZALANDI

Sporx'in ayrıntılı şekilde ulaştığı belgede, "Bu düzenlemeler 17 Eylül 2020'de FIFA Konseyi tarafından da onaylandı ve yürürlüğe girdi" ifadesi göze çarpıyor. Belgede FIFA Başkanı Gianni Infantino ve Genel Sekreter Fatma Samoura'nın da imzası bulunuyor.PEKİ TFF TALİMATLARI NE DURUMDA?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun talimatlarına bakıldığında, 43. maddenin 2. bendinde, "Kurulun üyeleri, faal hakemliği atama tarihinden 1 yıl veya daha öncesinde bırakmış olanlar arasından atanır. Bununla birlikte, kurulun başkan da dahil olmak üzere en fazla 3 üyesi, spor alanında deneyimi olan ve hakemlik yapmamış kişiler arasından atanabilir" ifadesi dikkati çekiyor.

TFF SÖZ KONUSU MADDEYİ GÖZDEN GEÇİRMEK DURUMUNDA

TFF'nin talimatıyla üst düzey mercilerin talimatı arasında bir farklılık söz konusu. Ancak; UEFA Referee Convention'a bağlı bir MHK'nin başına şayet Ufuk Özerten getirilirse talimat çiğnenmiş olacak. Dolayısıyla Türkiye Futbol Federasyonu söz konusu maddeyi gözden geçirmek durumunda.SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ