Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Shaq, David Stern'le bir "Hack-a-Shaq" hikayesini paylaştı

NBA efsanesi Shaquille O'Neal, yakın zamanda hayatını kaybeden eski NBA başkanı David Stern'e "Hack-a-Shaq" stratejisi için şikayet etmesiyle ilgili komik bir hikaye paylaştı.

Haber; Sporx.com
NBA efsanesi Shaquille O'Neal, yakın zamanda hayatını kaybeden eski NBA başkanı David Stern'e "Hack-a-Shaq" stratejisi için şikayet etmesiyle ilgili komik bir hikaye paylaştı.

19 yıllık NBA kariyerinde, Shaq yaygın olarak NBA tarihindeki en dominant oyunculardan biri olarak biliniyordu. Shaq'ın bir zayıflığı vardı ve bu da serbest atışlarıydı.

Los Angeles Lakers efsanesi, kariyerinde serbest atış çizgisinden sadece %52.7 isabet bulmuştu ve O'Neal'ın çizgideki sıkıntıları, günümüzde hala kullanılmakta olan meşhur "Hack-a-Shaq" stratejisinin doğmasına yol açmıştı.

Hack-a-Shaq, serbest atışları zayıf olduğundan ötürü o alanda sayı bulması daha zor olan bir oyuncuya, kasıtlı olarak faul yapmak anlamına geliyor.

"FAULDEN Mİ ŞİKAYET EDİYORSUN?"

ESPN ile yaptığı röportajda Shaq, eski NBA başkanı Stern ile ilgili en sevdiği hikayelerinden birini anlattı:

"David Stern hakkında sevdiğim bir şey de dürüst olmasıydı. Bir gün ofisine gittik ve ona 'Bay Stern, bir dahaki sefere biri bana Hack-a-Shaq yaparsa, 15, 20 maç oynamamayı umursamam.' dedim."

Shaq, Stern'ün şakayla karışık bir şekilde, O'Neal'a her biri faul yaptığında düdük çalsa, maçların dört saat süreceğini söylediğini açıkladı:

"Shaq, sen faullerden mi şikayetçisin? Seninle ilgili şikayetçi olan 28 takım var."

2000-01 sezonunda, O'Neal, maç başına ortalama 13.1 serbest atış denemesi ile kariyerinin en yüksek rakamına ulaşmıştı. Serbest atış çizgisinden en kötü şut soktuğu sezon, 2006-07 sezonunda Miami Heat forması giyerken bulduğu %42.2'lik isabetti.

DeAndre Jordan ve Andre Drummond gibi oyuncular, kariyerlerinin bir noktasında bu stratejinin kurbanı olan isimlerden.