KYK borçları silindi mi 2023 KYK borcu silinecek mi?

KYK borçları silindi mi, silinecek mi? Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi açıklandı. KYK borçlarının da bu kapsamda olup olmayacağı merak konusu. Peki, KYK borçları silnecek mi? 2023 KYK borcu silindi mi? İşte detaylar...

Abone Ol
KYK borçları silindi mi 2023 KYK borcu silinecek mi?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
23 Ocak 2023 20:14
Hükümetten borçlar için kapsamlı yapılandırma paketi geliyor. KYK kredi kullanan öğrenciler tarafından uzun zamandır beklenen KYK borçları silinecek mi? İşte detaylar....

KYK BORÇLARI SİLİNDİ Mİ? 

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifini hazırlıyoruz. Borçların cezalarını kaldırıyoruz. Tüm bu borçları taksitle ödeme imkanı getiriyoruz.


KYK borçları ödeme aşamasında olanlar için daha önce faizler silinmişti. Fakat KYK borçları vergi dairelerine devredilenler yapılan bu düzenlemeden faydalanmamıştı. Bugün açıklanan yapılandırma ile bu borçlar da kapmasama girecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:
"2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLARIN CEZALARININ TAHSİLİNDEN VAZGEÇİYORUZ"

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

"CEZA PUANLARINI SİLİYORUZ"

Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin karayolu altyapısı, bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu güvenli yolculuğa uygun hale getirdik. Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek sürecin hayırlı olmasını diliyorum.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
 Reklam