Daşgün: "Futbola tam doyamadan bıraktım"

Oynadığı futboldan çok Fenerbahçe'ye transfer şekli ile akıllarda kalan Tarık Daşgün, teknik adamlık kariyerinde basamakları birer birer çıkmak istiyor.

Haber; DHA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Daşgün: 'Futbola tam doyamadan bıraktım'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
06 Ocak 2013 12:51
Tarık Daşgün... Adını Türk futbol tarihine kazandığı başarılar ile değil de; kullanamadığı yetenekleri ile yazdırdı. 1995 yılında rekor sayılabilecek bonservis bedeli ile Fenerbahçe'ye transfer olduğunda futbol gündeminin ilk sırasında yer almıştı. Gençlerbirliği'nin yetenekli genç futbolcusu film senaryolarını aratmayacak bir hikaye ile İstanbul'a gelmiş ve Fenerbahçe forması ile atacağı goller beklenmeye başlanmıştı. Ancak macera filmi, hüzünlü bir sonla bitti. Tarık İstanbul'a ayak uyduramamış ve 22 yaşında başladığı Fenerbahçe kariyeri 24 yaşında sona ermişti. Tarık kendisinden sonra gelecek olan futbolcular için yetenekleri ile değil, büyük bir takıma gelen bir futbolcunun nasıl yaşamaması gerektiği konusunda istemeden de olsa örnek olmuştu. 1992'de Gençlerbirliği'nde başladığı futbolculuk kariyeri 2008 yılında Bingölspor'da son buldu. Aktif futbolculuk yaşantısının ardından antrenörlük hayatına başlayan Tarık Daşgün, son iki sezondur Spor Toto 3. Lig 2. Grup'ta mücadele eden Hacettepe Spor'un teknik direktörlüğünü yapıyor. Sezonun ikinci yarısı öncesi takımı ile birlikte Antalya'da bulunan Tarık Daşgün Doğan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulundu.

Genç teknik adam ilk olarak antrenörlük kariyerinde basamakları yavaş yavaş çıkarak, bir gün Süper Lig'de görev yapmak istediğini söyledi.

"Antrenörlük kariyerime de futbolculuk kariyerimde olduğu gibi altyapı aşamasından başladım. İlk olarak Gençlerbirliği altyapısında göreve başladım. Hem öğrenerek, hem de kendimi geliştirerek işime devam ediyorum. Hacettepe Spor ile ikinci sezonum. Misyon olarak Gençlerbirliği'nin pilot takımıyız diyebilirim. Amacımız kulübe ve Türk futboluna iyi futbolcular kazandırmak. Profesyonel bir ligde mücadele ediyoruz ama alt yapı takımıyız. Tabi ki her şeyin bir zamanı var. İçinde bulunduğum süreci iyi geçirip zamanı gelince ben de daha üst seviyede görev yaparım inşallah. "

"BİZİM DÖNEMİMİZDEKİ KALİTELİ OYUNCULARI ŞİMDİ OLSA FİYATLAR 2-3 KATINA ÇIKARDI"

Fenerbahçe'ye transfer olduğunda kendisi için ödenen bonservis bedeli uzun yıllar konuşulan Tarık Daşgün, kendi döneminde oynayan futbolcuların daha yetenekli olduklarını vurguladı.

"Maddi açıdan bir değerlendirme yapmak istemiyorum ama üzülerek söylesem de bizim dönemimiz ile bugün arasında kalite olarak fark var. Benim oynadığım zamanlarda daha yetenekli ve kaliteli oyuncular vardı. Bugün fiziki olarak daha gelişmiş ama yetenekleri kısıtlı oyuncular var. Demek ki bizim dönemimizin kaliteli oyuncuları şimdi olsa fiyatlar 2-3 katına çıkabilirdi. O dönemdeki oyuncuların hala konuşulduğunu görüyoruz. Umarım öyle oyuncuları yeniden buluruz ve onları fiziki olarak geliştiririz. Ayrıca antrenör olunca o günlere bakış açısı değişiyor. Futbolcularıma bu yolda neyin doğru, neyin yanlış olduğunu göstermek bu durumları yaşayan biri olarak ilk amacım oldu."

"AYKUT KOCAMAN'A DESTEK OLUNMASI GEREKİYOR"

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman'ı başarılı bulduğunu söyleyen Tarık, Kocaman'a daha çok destek olunması gerektiğini belirtti.
"Fenerbahçe biraz sıkıntılı günler geçirdi ama böyle sıkıntıların ardından iyi bir döneme girebilirler. Oradaki insanlarda hep daha iyiye ulaşmak için çalışıyorlar. Ben Aykut hocayı başarılı buluyorum. Başkan da iyi niyeti ile kulübün iyiliği için çalışıyor. Fenerbahçe iyiye doğru gidince, Türk futbolu da daha iyiye gidecektir."

"YAPTIĞIM HATALARI DÜŞÜNÜNCE ÜZÜLÜYORUM AMA PİŞMAN DEĞİLİM"

Futbolu doyamadan bıraktığı belirten genç teknik adam, geçmişte yaşadıklarının hata olduğunu ama yaşanmışlıklarından pişmanlık duymadığını sözlerine ekledi.

"Ben futbolu doyamadan bıraktım. Son dönemlerde bunu çok söylüyorum ama tam yaşayamadan bıraktım. Doğrularıma oranla yanlışlarım daha fazlaydı. Genç yaşta aile ortamımdan, kendi kulübümden ayrılıp İstanbul'a gelmem ve daha sonra oradaki ortama ayak uydurma dönemimde yaptığım eksiklerin, hataların yüzde 60'nı kendimde bulurum. Ayrıca o dönemde yetenekli ve genç bir futbolcu olarak desteği az gördüm. Çünkü Fenerbahçe'de bütün oyuncular yıldızdı ve benim farklı muamele görmem beklenemezdi. Bence Fenerbahçe'ye erken gittim. Öyle yada böyle bir şeyler yaşadık. Yaptığım hataları düşününce üzülüyorum ama pişman değilim. Şimdiki futbolcularıma da bu hataları yapmamaları için destek olmaya çalışıyorum.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam