Premier Lig'den haftalık 'hakem' analizi!

İngiltere Premier Lig Hakemler Birliği, haftanın tartışmalı kararlarına yönelik bir analiz yayınladı.

Haber; Sporx.com dış haberler, Fotoğraf; EPA
Abone Ol
Premier Lig'den haftalık 'hakem' analizi!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
20 Ocak 2020 20:16
İngiltere Premier Lig Hakemler Birliği, haftanın en çok tartışılan pozisyonlarını ve VAR analizlerini eski hakem Chris Foy'un yorumlarıyla birlikte paylaştı.

İşte tartışmalı hakem kararları ve kararların analizleri...

MANCHESTER CITY 2-2 CRYSTAL PALACE

OLAY: Jairo Riedewald elle oynadığı için Manchester City lehine Graham Scott tarafından penaltı verildi. VAR incelemesinin ardından hakem kararını değiştirdi.

ANALİZ: VAR açısından çok kolay bir karardı. IFAB Oyun Kuralları Kitapçığı'nın 12. maddesinde bu durumla ilgili açık bir karar var. "Bir oyuncunun kafasından veya ayak dahil vücudundan top eline, koluna gelirse ve oyuncunun kastı yoksa elle oynama kararı verilmez." Bu pozisyonun ardından karar gözden geçirildi. Doğru karar verildi.

SOUTHAMPTON 2-3 WOLVES

OLAY: Wolves, VAR uyarısı sonrası penaltı kazandı. Hakem Darren England'ın ilk kararı faul olmadığı yönündeydi. Ancak, Jack Stephens ve Cedric Soares'in Jonny'e müdahalesi sonrası VAR'dan uyarı geldi.

ANALİZ: Jonny, Jack Stephens ve Cedric Soares'in ceza sahası içerisindeki müdahalesiyle yerde kaldı. Penaltı kararı doğruydu. Darren England, ilk kez Premier Lig'de bir maç yönetiyordu ve iyi performans gösterdi. Bu pozisyonda direkt penaltı kararı vermek yerine VAR'dan uyarı gelmesini beklemek akıllıca bir hareketti.

ARSENAL 1-1 SHEFFIELD UTD

OLAY: Arsenalli Nicolas Pepe, Sheffield United'dan Jack O'Connell'ın müdahalesi sonrası yerde kaldı. Hakem ve VAR, penaltı kararı vermedi.

ANALİZ: Hakem Mike Dean, penaltı kararı vermeye yetecek kadar görüş açısına sahip değildi. VAR, pozisyonu inceledi ve 'açık ve bariz hata' anlayışına dayanarak hakemi çağırmamayı uygun buldu. Birçok hakem kararında olduğu gibi bu da sübjektif ve yoruma dayalı bir karardı. VAR, eğer 'açık ve bariz hata' olduğuna ikna olsaydı Mike Dean'i uyarırdı.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
SPORX ÖNERİYOR
www.hazirol.gov.tr adresinde yayımlanmakta olan ve toplumda afet farkındalığını artırmayı amaçlayan eğitim videolarına da AFAD Acil mobil uygulamasından ulaşılabiliyor.
Tümü
 Reklam 
TÜMÜ