•  
  "İstanbul'u unutmak için çok fazla ilaç içtim"
 •  
  "Fenerbahçe tarihinin en iyi 10'undan biriyim"
 •  
  G.Saray'ın uzun süreli aşkının transfer kararı
 •  
  Beşiktaş'ta seçim kozu! Cenk Tosun sürprizi var
 •  
  Beşiktaş'ta SAKATLIK! G.Saray öncesinde gitti

Beşiktaş'ın yeni stadı nereye yapılacak?

Yeniden yapılması gündemde olan İnönü Stadyumu ile ilgili gelişmelere Spor Bakanı Suat Kılıç açıklık getirdi.

Kaynak: Hürriyet
Beşiktaş'ın yeni stadı nereye yapılacak?
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
23 Şubat 2012 06:48
İnönü Stadı’nın bulunduğu yerde yeniden yapılmasıyla ilgili yaşanan gelişmelere, Spor Bakanı Suat Kılıç farklı bir boyut kazandırdı. Bakanın yaptığı, “Stadyumun yerinde yenilenmesi için baştaki kararlı tutumumuzu koruyoruz. Ama projede ufak değişiklerimiz olacak” açıklaması, siyah beyazlı camianın yüreğine su serpti. Kılıç, stadın yapılmasına temkinli yaklaşan Bakan Günay’ın hassasiyetlerini dikkate aldıklarının da altını çizdi.

Otel ve AVM asla yapılmayacak

Günay’ın stat projesiyle ilgili açıklamalara istinaden, stadyum çevresindeki tarihi dokuya zarar vermemek adına çaba harcadıklarını dile getiren Kılıç, “Otel ve alışveriş merkezi yapımı, projenin dışında bırakılacak. Bu yöndeki haberler, yorumlu ve abartılıdır” ifadelerini kullandı. Bakan Suat Kılıç, stadın inşaatına başlanmasını düşündüklerini dile getirdi.

Olimpiyata çok büyük katkısı olur

Yeni stadyumun yapımı esnasında rakamları belirlerken, UEFA kriterlerini gözeteceklerine dikkat çeken Bakan Kılıç, “Olimpiyatlara giden yolda Saracoğlu ve TT Arena’dan sonra Beşiktaş Stadyumu’nun inşası da Türk sporuna ve olimpiyat sürecine önemli bir tesisleşme katkısı verecek” ifadelerini kullandı. Bakan Kılıç, 14 Ocak’ta Demirören’i makamında kabul ederek, “Beşiktaş’ı yeni stadyumuna kavuşturmamak, bu haktan mahrum etmek doğru olmaz” demişti.

Projenin kapsamı daraltıldı

O günkü görüşmede Bakan Suat Kılıç ayrıca, “Beşiktaş Stadyu’munun bulunduğu yere yapılması için mühendislik, fizik ve teknik ne gerekiyorsa bütün çalışmalar ciddi bir şekilde sürdürülecektir. Beşiktaş bir şehir takımı değil semt takımı. Yani Beşiktaş’ sız Beşiktaş olmaz” demişti.
Bakan Kılıç’ın bu sözlerinden sonra projedeki alışveriş merkezi ve otelle ilgili ayrıntılarından vazgeçilmiş olması dikkat çekti. Bölgenin kültürel ve tarihi dokusuna verilecek zararlı ilgili kaygılar dikkate alınarak projenin sadece stadyumu kapsayacak şekilde daraltıldığı öğrenildi.

Müjdeyi mali kongrede verecek

Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına adaylığını koyan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören seçim öncesi, siyah beyazlı kulübün üyelerine mali kongrede, İnönü Stadı’nın yerinde yapılması için aldığı izni müjdeleyecek. Beşiktaş’a yakın kaynaklar, “Demirören mali kongrede Beşiktaş’ın geleceğini ilgilendirecek çok önemli bir müjdeyi açıklayacak. Başkanın sır gibi sakladığı bu haber, stat projesiyle ilgili hükümetten alınan izin” diye konuştu.

Taban birlikleriyle bir araya geldi

TFF Başkanlığı seçimleri öncesi Süper Lig kulüplerinin büyük çoğunluğunun desteğini arkasına alan Yıldırım Demirören, taban birlikleriyle de temasa geçti. Dün Swiss Otel’de Futbol Federasyonu’nun 50 kişilik delegelerini oluşturan taban birliklerine, Marmara Grubu toplantısında konuşan Demirören, “Türk futbolunu düzlüğe çıkarmak için göreve talip olduk. Hep birlikte elimizi taşın altına koyacağız. Sorunları birlikte çözeceğiz” dedi.

Sorunlar iletildi

Taban birliklerinin sözcüleri ise birçok sorunlarının bulunduğunu özellikle 3. Lig ve amatör liglerde önemli sorunlar bulunduğunu ifade ederken “Bölgesel lig konusu çok mantıklı. İstanbul’daki BAL Ligi takımı Van’a gidiyor. Bir an önce rahatlamak istiyoruz” dediler.

Başkanlığın bedeli 70 milyon TL

Demirören TFF Başkanı seçilip, yerin Beşiktaş’ın başkanlık koltuğuna oturacak kişi 1 Haziran’a kadar 70 milyon TL’lik kaynak bulmak zorunda kalacak.

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, geçtiğimiz gün Divan Başkanı Yalçın Karadeniz ile bir araya geldi. Karadeniz, tüzük gereği Demirören’in 27 Şubat’ta yapılacak TFF Olağan Genel Kurulu’nda başkanlığına seçilmesi halinde kulübü yöneteceklerini ifade etti.Divan Başkanı, “Demirören’in federasyon başkanlığına seçilmesi halinde çoğunluk sağlanırsa 18 Mart, sağlanamazsa 25 Mart’ta kongre yapılacak” dedi.Beşiktaş’ta daha şimdiden Yıldırım Demirören sonrası başkanın kim olacağı konuşulmaya başlandı. Zira başkan olacak ismin 1 Haziran’a kadar futbolcu giderlerinden mutfak masrafına kadar 70 milyon TL’lik borcu kapatması gerekiyor.

İki kritik senaryo

Siyah beyazlı camiada ise Demirören’in TFF Başkanı seçilmesi ihtimali sonrasında iki senaryo üzerinde konuşulacak. Birincisi yine Demirören ailesinin destekleyeceği bir isim başkanlığa aday olacak ve muhtemel parasal kriz aşılacak. Sonrasında da mali yapılanmaya gidilecek. İkincisi ise maddi açıdan güçlü bir isim Beşiktaş başkanlığına aday olacak. İlk etapta ihtiyaç olan miktarı ortaya koyarak kısmen de olsa maddi problem aşılacak ve ardından küçülme politikası izlenecek.

Federasyon için 6 isim tamam

14 Süper Lig kulübünün desteğini arkasına alarak TFF Başkanlığı’na aday olan ve 27 Şubat’ta seçilmesine kesin gözüyle bakılan Yıldırım Demirören, ekibini de oluşturmaya başladı. Demirören’in ilk olarak Ufuk Özerten, Cengiz Zülfikaroğlu, Mehmet Baykan, Arif Koşar, Erhan Kamışlı, Servet Yardımcı ile anlaştığı belirtildi.. Demirören’in taban birliklerinden bir temsilci ile futbol dünyasının önemli isimlerinden birini listesine alacağı öğrenildi..

Aksu, Seba ile görüştü

Beşiktaş'ın Olağan Genel Kurulu için çalışmalarını sürdüren Murat Aksu dün Onursal Başkan Süleyman Seba ile birlikte yemek yiyerek fikir alış verişinde bulundu. Hasan Arat ise çalışmalarına mali kongrede yönetimin hesaplarını ibra etmemekle başlacağını yakın çevresine açıkladı.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ