Alex'ten Hagi sorusuna Sergenli cevap

Fenerbahçe'nin eski kaptanı Alex de Souza, ülkesi Brezilya'dan açıklamalarda bulundu. İşte Alex'in o röportajı...

Haber; Haberturk
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Alex'ten Hagi sorusuna Sergenli cevap
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Ocak 2013 10:57
Fenerbahçe ile yollarını ayıran ve kariyerine ülkesi Brezilya'da devam eden Alex de Souza, Habertürk Gazetesi'nin sorularını yanıtladı. Sorulara mail yoluyla cevap veren yıldız isim , Türkiye ve Brezilya günleri hakkında konuştu.

Galatasaray'ın efsane ismi Gheorghe Hagi ile kıyaslanmasına cevap veren Alex de Souza, Türk vatandaşlığına kanundan dolayı geçemediğini açıkladı. İşte Alex de Souza'nın açıklamaları...

AYRILIŞ ŞEKLİM GÜZEL DEĞİLDİ'
Türkiye'den ayrılırken ve Brezilya'ya vardığınızda neler hissettiniz?
Doğruyu söylemek gerekirse birçok duygunun karışımıydı. Her şeyden önce ayrılış şeklimin güzel olmadığını düşünüyorum. Fakat her şey olup bittikten ve ben ayrıldıktan sonra duygu yoğunluğu çok fazla oldu.

'BELKİ DE KARİYERİMİN EN ZOR ETABI'
Böyle bir tepki bekliyor muydunuz?
Açıkçası ben halkın ayrılışıma olan tepkisinin bu şekilde olacağını beklemiyordum. Brezilya'ya döndükten sonra da hayatımda yeni bir etap başladı. Belki de futbol kariyerimin en zorlu etabına hazırlanmaya başladım. Her zaman olduğu gibi elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıp, diğer dönemler gibi parlak bir şekilde kariyerimi sonlandırmak istiyorum.

'BENİ EN ÇOK ŞAŞIRTAN VE MUTLU EDEN OLAY...'
Türkiye'de sizin için en şaşırtıcı, en keyifli, en hayal kırıklığı yaratıcı olaylar nelerdi?
Aslında bazen ufak şeyler insanı mutlu edebildiği gibi aynı şekilde mutsuz da edebiliyor. Ya da dışarıdan bakan insan için çok büyük görünen ve önemarz eden bir durumsizin için o kadar önemli olmayabiliyor. Ama beni en çok şaşırtan v emutlu eden olay, kontratımı sonlandırdıktan sonra halkın evime kadar gelip beni kucaklaması ve havaalanında binlerce kişinin beni uğurlamasıydı. Hayatım boyunca o günler aklımdan çıkmayacak.

'TEKRAR BREZİLYA'YA ADAPTE OLUYORUZ'
Brezilya'daki yeni hayatınız nasıl? Neler yapıyorsunuz? Alışkanlıklarınız değişti mi?
Her Brezilyalının yaşadığı gibi yaşıyorum. Son senelerde Brezilya gelişim gösterdi ve büyüdü. Türkiye'de yaşarken oraya adapte olduk ve yaşantımızı Türkiye'ye göre şekillendirdik. Şimdiyse tekrardan Brezilya'ya adapte oluyoruz. Ben ve ailem günlük yaşantının bir Brezilyalı'ya sunduklarıyla yaşamaya devam ediyoruz.

'TRANSFER TEKLİFİNİN KİMDEN GELDİĞİNE BAĞLI'
Bir Brezilyalı futbolcu herhangi bir Türk takımından transfer teklifi alsa, ona ne tavsiye edersiniz? Gitsin mi Türkiye'ye gitmesin mi? Veya hangi takıma gitsin?
Elbette söyleyeceklerim transfer teklifini yapanın hangi kulüp olduğuna göre değişir. Fakat büyük takımlarda oynamak her zaman daha caziptir. Genel anlamda Türk halkının futbola ve futbolcuya bakış açısı fantastik olduğu için, söyleyeceklerimgenelde pozitif olacaktır.

'TÜRKİYE'DE BAŞARISIZ SİSTEMLER ÜZERİNDE DURULUYOR'
Biliyorsunuz, Türk halkı futbolu çok önemser. Futbola çok yatırımda yapılır. Ancak bir türlü arzulanan düzeyde uluslararası başarılar elde edilemiyor. Türk futbolunda eksik olan ne?
Türk futbolu ve Türk insanı saha içinde futbolcunun verdiği kavgaya daha fazla önemveriyor. Çok iyi oyuncular geliyor Türkiye'ye. Fakat bazıları kafalarındaki futbol ortamını bulamadıklarından dolayı ayrılmak istiyorlar. Başka bir örnek vermek gerekirse, altyapıya Türkiye'de fazla önemverilmiyor ve takımların altyapılarından az sayıda oyuncu çıkıyor. Ayrıca yeniden takımoluşturulması aşamasında yeterli özen gösterilmiyor ve başarısız olan sistemler üzerinde bile 2-3 sene durulabiliyor. Bunlar gelişme göstermeye çalışan kulüpler için eksiklik yaratır ve özellikle Avrupa'da beklenen sonuçları geciktirir.

BAZILARI DA SERGEN DİYEBİLİR'
Türkiye'den ayrılışınız sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sizi kabul ederek vedalaştı. Bu, Türkiye'de oynayan bir yabancı futbolcu açısından ilk kez yaşanan bir durumdu. Başbakan ile aranızdaki muhabbeti nasıl tarif edersiniz?
Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la iki kez yüz yüze görüşme fırsatım oldu. İlkinde Aziz Yıldırım ile kendisini Ankara'da ziyaret etmiştik. İkincisiyse ben Türkiye'den ayrılmadan önce oldu. Ülke futboluna katkılarımdan dolayı bana çok teşekkür ettiğini söyledi. Çok gurur verici bir gündü benim için, çünkü bir başbakanın bir yabancı futbolcuyu makamında ağırlaması ve yaptıklarından dolayı teşekkür etmesi her futbolcunun yaşayabileceği tarzda bir gurur değildi. Bu yüzden Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a sonsuza dek minnettarım.

Siyasi bakımdan, Başbakan Erdoğan ile Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'i karşılaştırabilir misiniz?
Bu tarz karşılaştırmalara hiç girmiyorum.

Çok kişi sizi Galatasaray'ın efsanevi Rumen 10 numarası George Hagi ile kıyaslıyor. Kadimsoru şu: "En iyi yabancı futbolcu hangisi?" Bu tartışma için ne söyleyeceksiniz? Hagi ile kendinizi kıyaslayabilir misiniz?
Ne Hagi ne de başka bir oyuncuyla karşılaştırma yapmıyorum. Türkiye'de böyle bir ortam yaratılıyor. "Kimkimden iyi" gibi sorular sorulup suni karşılaştırmalar yapılıyor. Bazı insanlar "Alex" diyebilir bazıları "Hagi"yi söyleyebilir. Bazıları da "Sergen" diyebilir. İnsanların düşünceleri değişik olabilir ve bu soruları soranların yapması gereken, düşüncelere saygı göstermektir.

'TÜRK VATANDAŞI OLACAKTIM, KAZUNLAR İZİN VERMEDİ'
Hiç Türk vatandaşı olmayı düşündünüz mü?
Evet düşündüm. Türk pasaportu almak için başvuru yapacaktım fakat maalesef Brezilya devlet kanunları buna izin vermedi ve bu isteğim gerçekleşmedi.

'BU SATIRLARI SİZE O ÇEVİRİYOR'
Çevirmeniniz Samet Güzel ile iletişiminiz sürüyor mu?
İstifa ettikten sonra onunla neler konuştunuz? Bu satırları size kendisi tercüme ediyor olacak. Cevap için yeterli olduğunu zannediyorum.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam