Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

LeBron: "2004 Olimpiyat takımında uygun disiplin yoktu"

LeBron James, 2004 Olimpiyat takımının uygun disipline sahip olmadığına inanıyor.

LeBron James, 2004 Olimpiyat takımının uygun disipline sahip olmadığına inanıyor.

Atina'daki 2004 Olimpiyatlarında, ABD Takımı, uzun süreli altın madalya alma geleneğini sürdürmeye çalışıyordu. Ancak, Amerikan tarafı bronz madalyayla ayrılmıştı. LeBron James'in belirttiği disiplin eksikliğini de dahil olmak üzere, çeşitli faktörler bu sonucu etkilemişti:

"Disipline sahip değildik, dünya sahnesinde oynayabilecek bir yapıya sahip değildik. Harika basketbolcularımız vardı, ancak yapımız uymadı ve bence bu üçüncü olmamızın bir parçasıydı."

Birkaç önemli NBA oyuncusu, 11 Eylül 2001'deki terörist saldırıların ardından güvenlik kaygıları nedeniyle 2004 Olimpiyatlarından çekilme kararı almıştı. Başantrenör Larry Brown ve baş asistanı Gregg Popovich halen sağlam bir kadroya sahipti, ve Tim Duncan da kaptan olarak görev yapıyordu. Allen Iverson ve Stephon Marbury de kadroda bulunuyordu, ancak geri çekilen oyuncuların sayısı nedeniyle, ABD Takımı, çaylak sezonları yeni biten üç kişiyi çağırmak zorunda kalmıştı: LeBron James, Dwyane Wade ve Carmelo Anthony.

ABD takımı, 2004 Olimpiyatları'nda üç maç kaybetmişti. Bu mağlubiyetlerden en büyüğü, Porto Riko'ya karşı alınan 92-73'lük mağlubiyetti.

"OLACAĞI YOKMUŞ..."

Brown, James, Wade ve Anthony'ye çok fazla dakika vermemişti, bunu vaktiyle Iverson da belirtmişti:

"LeBron James maç başına sanırım beş dakika oynayabildi, Carmelo da beş dakika oynayabildi. Bir sürü şey vardı. Demek istediğim, olacağı yokmuş. Bu kadar basit. Yeteneğimiz vardı ama olmadı."

2004'te mağlup olmalarına rağmen, James ve Redeem Takımı, 2008 Pekin Olimpiyatları'nda altın madalyayı tekrar kazanmıştı ve ABD Takımı da 2012 ve 2016'da aynı şekilde altını almıştı.