•  
  '10 milyon euroya bile gitmelerini hiç istemem'
 •  
  Herkes onu teselli etti! 'Üzülme sonra yaparsın'
 •  
  Nzonzi için o gerçekler; "Görünmez kahraman"
 •  
  Fener'de yıldız doğuyor! Ne zaman yapsa oldu!..
 •  
  Onyekuru ile G.Saray 11'ini kurdular! Nasıl?

Deniz'in Avrupa şampiyonluğuna "göç" hikayesi

Türkiye'nin 95 yıllık eskrim tarihinde, yıldız kadınlar kılıç kategorisinde, ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Deniz Selin Ünlüdağ'ın ailesi, çocuklarının hayalleri için Ege kenti İzmir'den Ankara'ya taşındı

Kaynak: AA
Deniz'in Avrupa şampiyonluğuna 'göç' hikayesi
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Mart 2018 12:00
Türkiye'nin 95 yıllık eskrim tarihinde, yıldız kadınlar kılıç kategorisinde, ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Deniz Selin Ünlüdağ'ın başarı hikayesi, önce kendisinin, sonra da ailesinin İzmir'den Ankara'ya göç etmesiyle başladı.

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar ve Gençler Eskrim Şampiyonası'nda altın madalya alarak Türk eskrim tarihine geçen 17 yaşındaki Deniz Selin, hedefi ve hayali olan Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını elde etmek için 3 sene önce Ankara'ya gelirken, annesi Yasemin Ünlüdağ ve babası Tanju Ünlüdağ çifti de kızlarının yanında olmak için bir yıl önce başkente taşındı.

Ünlüdağ çifti, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (THOM) kalarak haftanın 5 günü yaptığı antrenmanlarla hayallerine ulaşmaya çalışan kızları Deniz Selin ile birlikte yaşamaya başladı.

Ankara'daki evlerinde AA haber ekibini ağırlayan Ünlüdağ ailesi, "Deniz'in arkasından gittikleri, denizi olmayan Ankara'da" çocuklarına, hayallerinden ilkini gerçekleştirmesinde destek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

THOM Projesi'ne alınmasının ardından geldiği Ankara'da ilk kez ailesinden uzun süre ayrı kalan Deniz Selin, "14 yaşında tanımadığınız, bilmediğiniz bir şehre geliyorsunuz. Başta hasret, özlem oldu. Ancak ailem her zaman bana destek verdi." dedi.

Çocukken paten kaymak istediğinde kendisine düşmeyi öğreten babası için, "İlk antrenörüm. Bana önce düşmeyi öğretti. Sporda düşmeyi bilmeden kalkamazsınız." ifadelerini kullanan milli sporcu, annesi için de "Mental olarak çok destek çıkıyor. Her zaman yanımda. Benim peşimden koşuşturuyorlar." değerlendirmesini yaptı.


- "Büyüklerde de derece alırım"

Avrupa şampiyonluğunun tesadüf olmadığını, çalışma ve emeğinin karşılığını alarak kendisini kanıtladığını vurgulayan Deniz Selin, "Hissediyorum, çıksam büyüklerde de derece alırım." dedi.

Büyükler kategorisinde rakiplerine baktığında fiziksel olarak kendisinde güç eksikliği görmediğini anlatan Deniz Selin, "Belki tecrübe olarak benden daha iyidirler, zaten büyükler. Ben bu konuyu da aşacağımdan eminim. Bundan sonra hedefim, gençler ve büyükler de derece yapmak." diye konuştu.

Psikolog olarak sporcu psikolojisi alanında da uzmanlaşmak isteyen Deniz Selin, yaşadığı sakatlığın ardından ulaştığı Avrupa şampiyonluğu için çok emek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

"O salona şampiyon olacağım diye girdim ve günün sonunda Avrupa şampiyonu oldum. 15'inci sayıyı aldığımda inanamadım. Gerçekten inanılmaz bir duygu, o anki gurur, mutluluk, heyecan... Şampiyonluk, bütün emeğinizin, başınıza halen talihsiz durumların, hepsinin hediyesi olarak geldi."

-Ailesi peşinden gitti

Anne Yasemin Ünlüdağ ise Avrupa şampiyonu olmak için eskrim pistine çıkan kızından doğum gününde kendisini gururlandıran güzel bir hediye aldığını dile getirdi.

Deniz Selin'e destek için her zaman yanında olduklarını anlatan anne Ünlüdağ, "Yanında olalım, destek olalım diye arkasından geldik. Deniz Selin'in Avrupa şampiyonluğunu elde ettiğinde inanılmaz derecede mutluluk yaşadık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk sualtı dalış eğitmenlerinden baba Tanju Ünlüdağ da İzmir'den Ankara'ya taşınma hikayelerini anlatmaya "Çok başarılı sporcu olsalar da onlar sonuçta çocuk. Bize, anneye babaya ihtiyaçları var." sözleriyle başladı.

"Çocukları eğer istedikleri branşı yapmakta serbest bırakırsanız mutlaka başarılı oluyorlar." diyen baba Ünlüdağ, şöyle konuştu:

"Çünkü isteyerek yapıyorlar hiçbir zorlama olmuyor. Biz bu düşünceyle kızımızı büyütmeye çalıştık ve hala yola devam ediyoruz. Deniz geldikten sonra bir süre bekledik ve baktık ki devam etmek istiyor. Hevesi kırılmadı, başarı da geliyor. O zaman evimizi İzmir'den buraya taşıdık."

Ankara'daki evlerinin manzarasındaki Göksu Parkı'ndaki gölet için "İzmir'de de hep denizi gören bir evimiz vardı, burada da yine suyu görüyoruz baktığınız zaman." ifadesini kullanan baba Ünlüdağ, "Müsabaka olduğunda daha rahat gidip gelebiliyoruz. Kızımızın yanında olduktan sonra deniz varmış yokmuş çok aramıyoruz. Biz Denizimizin yanındayız." diye konuştu.

 

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ