"Ronaldo'nun dizinin filmi bende..."

Dünyanın en geniş futbol sergisi İstanbul'da bulunuyor şu sıralar. Fırsatı olan herkesin gidip görmesi ve bu tarihi ürünlere birkaç santimetre yakından bakması lazım…

Haber; Sporx.com
Abone Ol
'Ronaldo'nun dizinin filmi bende...'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
11 Mart 2016 12:11
"Lionel Messi'nin kramponları, David Beckham'ın Real Madrid forması, Roberto Baggio'nun 200. golü şerefine üretilen şapka, Bobby Moore heykeli özel serisi, 1800'lü yıllardan kalma bilinen en eski futbol topu, ilk Dünya Kupası Rimet..." diye başlıyordu tanıtım metni. Tüm bu eşyaların hem de daha fazlası ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenen GOAL! Sergisi'nde olduğunu duyunca biz de atladık ve World Football Collection CEO'su Umberto Paolucci Pierandrei'ye sorularımızı yönelttik. Biz sorduk, Umberto yanıtladı, Pelin Bertoletti de çevirdi...

Zidane'ın 1996 yılında giydiği forma serginin en değerli parçalarından...


FUTBOL TARİHİNİ ANLATTIK

Bu projeye başlama fikri nasıl oluştu?

Her şeyden önce futbol, dünya çapında bu büyüklükteki tek fenomen. 150 yıllık tarihte, beş milyar kişiyi bir araya getiriyor. Bu 150 yıllık tarihi anlatmak, futbolu seven insanların da zaman içerisindeki gelişimini anlatmak bir nevi. Futbol kendi içinde dönemlere ayrılabilecek bir şey. Fakat ülkelerin sınırları ile hiçbir bağlantısı olmayan, etnik hiçbir ayrım tanımayan bir spor.

Bu kadar parçayı bir araya getirmek için ‘tutku' dışında başka güçler de gereklidir sanırım...

Tabii ki. Ekonomik ve insan ilişkilerindeki gücü gerektiriyor.

Bu insan ilişkilerini nasıl geliştirdiniz?

İlk başladığım zaman bütün dünyadaki koleksiyonerleri bir araya getirdim ve tanıdığım futbolcuları dâhil ettim. Onlar beni başka futbolcularla, onlar da daha başka futbolcularla tanıştırdı. Dolayısıyla bunda sadece benim kişisel olarak emeğim yok. Bu işe dâhil olmuş insanların 100'lerce yıllık payı var.

John Terry'nin Şampiyonlar Ligi finali forması ve madalyası


TÜRKİYE'NİN SIKINTISI...

Inter'de ve AC Milan'da görev aldınız. O dönem Türkiye'den isimlerle çalıştınız. Ayrıca Terraneo da yakın arkadaşınız. Türk futbolu hakkında neler söylemek istersiniz?

Inter'de yönetimde yer aldım. AC Milan'da ise kurduğumuz bir müze var. Hakan Şükür, Emre Belözoğlu, Okan Buruk gibi Türklerin Inter'de oynadığı dönem bir nevi altın çağdı. O dönem zaten Türkiye de Dünya Kupası'nda çok ilerlemişti. Türk futbolundaki büyük kulüpler güzel bir gelişim sergilediler. Kendi stadyumları var. Ürünlerini sattıkları satış ağları çok iyi. Ama şu anda Almanya, Portekiz ve hatta İtalyan futbolunda olan şey Türkiye'nin de sıkıntısı. Türkiye'deki maçlar dünya çapında bilinmiyor ve takip edilmiyor. Sadece Türkler tarafından takip ediliyor. Avrupa çapında sabit kalabilecek takımlar olması lazım. Yoksa uzun vadede İngiltere, İspanya gibi ligler; Barcelona, Real Madrid, Paris Saint-Germain gibi takımlar kalacak.

Bu sergide Türkiye'den neler var?

Serginin girişinde Türkiye Futbol Federasyonu ile ortak çalışmamız sonucunda kurulan bir bölüm var. Burada üç tane kupa yer alıyor. Serginin içinde de Türklere ait bir takım formalar, objeler var.

Tarihteki ilk kramponlardan...


RONALDO'NUN FORMASI...

Aralarında en değer parça hangisi sizin için?

Ronaldo'nun Inter'deki bir maç sonunda, soyunma odasında aldığım bir forması var. Benim için çok önemli. Çünkü o maçta Ronaldo, Parma'ya karşı çok önemli bir gol atmıştı. Parma'da o dönemde Buffon, Cannavaro, Thuram gibi isimler vardı. O forma da onlara karşı oynayıp, üstünden çıkardığı formaydı işte.

Ronaldo'ya ait başka özel bir şey var mı?

Lazio maçında yaşadığı sakatlık sonrası hastanede çekilen dizinin röntgen filmi bende...

Röportaj & Fotoğraflar: Serkan AKKOYUNYasal Uyarı: Bu haber kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tümü
TÜMÜ