Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Morey: "Harden'ın Jordan'dan daha iyi bir skorer olduğu bir gerçek"

Houston Rockets genel müdürü Daryl Morey, James Harden'ın Michael Jordan'dan daha iyi bir skorer olmasının 'gerçeklere dayandığını' söyledi.

Haber; Sporx.com
Houston Rockets genel müdürü Daryl Morey, James Harden'ın Michael Jordan'dan daha iyi bir skorer olmasının 'gerçeklere dayandığını' söyledi.

Morey, 100 Thieves'in Selfmade isimli podcast'ine konuk oldu ve Harden'in Michael Jordan'dan daha iyi bir skorer olduğunu açıkladı.

Morey şu ifadeleri kullandı:

"James Harden'ın Michael Jordan'dan daha iyi bir skorer olduğu bir gerçek. James Harden'e topu verdiğinizde, topu karşı takıma bırakmadan önce ne kadar sayı ürettiğinize baktığınız zaman - ki hücumu böyle ölçmelisiniz - James Harden NBA tarihinde 1 numara."

Morey, argümanını açıklamadan önce, karşı argümandan da bahsetti:

"Şimdi karşı argüman da makul. Diyorlar ki eğer Michael Jordan'ı şimdi bir takıma koyarsanız, James Harden'den daha fazlasını yapacağını söylüyorlar. Bu mümkün. Ama eğer NBA tarihini konuşuyorsak, bir adama topu verdiğinizde, diğer takım topu almadan önce takımına en çok sayı attıran oyuncu kim dersek, bu James Harden. Ve bunun insanları kızdırdığını biliyorum, ama bu tam anlamıyla bir gerçek."

JORDAN BULLS'DA MAÇ BAŞINA DAHA ÇOK SAYI ATTI


Harden, geçtiğimiz sezon maç başına 36.1 sayı atarak, sezonda bu alanda lider olmuş ve sezon içinde 32 maçlık bir seride 41.1 sayı ortalama yakalamıştı.

Basketball-Reference.com'daki verilere göre, Harden, oynadığı 10 sezonun 7'sinde .600 ya da daha iyi gerçek şut yüzdesine sahip. Jordan, oynadığı 15 sezonda bunu 4 kere başarabilmişti. Hücum artı/eksi istatistiklerinde geçen sezon yakaladığı 10.5 rakamı, Jordan'ın herhangi bir sezonda yaptığından daha yüksek.

Lakin öbür tarafta, Jordan da birkaç hücum kategorisinde Harden'dan önde bulunuyor. Basketball-Reference'a göre Jordan, hücum win share rakamlarında, kariyerinde altı kere, Harden'ın kariyerinde ulaştığı en yüksek (2014-15'te 12.2) seviyeyi geçmiş bulunmakta.

Yalnızca maç başına sayı perspektifinden bakılacak olursa, Jordan, Bulls formasıyla maç başına 31.5 sayıyla oynarken, Rockets formasıyla Harden için bu rakam 29.0 olarak gözüküyor.

LİGİN ÜÇLÜK ATMA ORTALAMASI İKİ KATINA ÇIKTI...

Morey'nin argümanı, Harden'ın Rockets için, Jordan'ın Bulls'a göre olduğundan daha fazla sayı değerinde olması. Ancak, bu durumun da kısmen iki oyuncunun oynadığı farklı dönemlerin bir sonucu olabileceği görünebilir.

Harden'in bazı alanlarda daha iyi rakamlara sahip olmasının sebeplerinden biri, lig genelinde takımların attığı üçlük miktarlarının da çoğalması.

Jordan'ın çaylak sezonunda (1984-85), takımlar maç başına sadece 3.1 üçlük denerken, bu rakam, kendisinin sahada olduğu hiçbir sezonda 16.7 seviyesinin üzerine çıkmamıştı. 2018-19 sezonunda ligin maç başına denediği üçlük miktarı, 32.0 şeklinde. Bu da Jordan'ın kariyerinde herhangi bir noktada gördüğünün neredeyse iki katı.