Gordon Milne: "Sergen Yalçın ile gurur duyuyorum"

Beşiktaş'ın efsane teknik direktörlerinden Gordon Milne, Sergen Yalçın'ın siyah-beyazlı takımla yaşadığı şampiyonluk hakkında konuştu.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Abone Ol
Gordon Milne: 'Sergen Yalçın ile gurur duyuyorum'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
18 Mayıs 2021 19:23
Beşiktaş'ın efsane teknik direktörlerinden olan ve Sergen Yalçın'ın da hocalığını yapan Gordon Milne, siyah-beyazlı takımın şampiyonluğunu yayıncı kuruluşa değerlendirdi.

"BU ŞAMPİYONLUK ZORDU"

85 yaşındaki İngiliz futbol adamı "Sanırım duygusal bir an. Hem Sergen Yalçın hem de Beşiktaş için birçok nedenden dolayı duygusal. Bu yıl oldukça zordu. Herkes pandemiyle mücadele etti. Sergen Yalçın ile olan ilişkim, Beşiktaş'ta geçirdiğim zamanlar dolayısıyla özeldir. Onun gibi bir zamanlar genç bir öğrencimin, onun gibi iyi bir futbolcunun kalbini ve ruhunu Beşiktaş'a vermesi çok önemliydi." dedi.

"SERGEN YALÇIN OLGUNLAŞMIŞ"

Sergen Yalçın'la ilgili sözlerine devam eden Gordon Milne, "Olgunlaştığını ve büyüdüğünü gördüm. Sergen Yalçın ile gurur duyuyorum. Başarısından dolayı mutlu oldum. Rachid Ghezzal da Beşiktaş'ta oynadı. Leicester'ın oyuncusu ve Leicester benim eski takımlarından. Onlar da hafta sonu FA Cup'ı kazandı. Bu bir peri masalı oldu. Beşiktaş'ta başarıda pay sahibi olan herkesle gurur duyuyorum. Sergen Yalçın'ın ve öğrencilerinin çok fazla böyle deneyimi olmayabilir, taraftarlar da yoktu ama harika bir deneyim yaşadılar, olgunlaştılar. Ne kadar mutlu olduklarını görebiliyorsunuz. Bunu başardıkları için bu dramatik şampiyonluğu yaşadıkları için mutlu olduklarını görüyorum. Umarım uzun yıllar Beşiktaş'ta kalır ve sayısız başarı yakalar" diye konuştu.

"BU SENE ÇOK YALNIZLAR"

Açıklamalarına devam eden Gordon Milne "Beşiktaş'ta şampiyon olduğumuz takım, Sergen Yalçın'ın başarısıyla gurur duyuyordur. 1992-1993 sezonunda şampiyonluğu averajla Galatasaray'a kaptırdık. Böyle bir şampiyonluk kaybetmek hayal kırıklığı. Sanırım Sergen Yalçın gibi genç bir teknik adam için daha da zor olmuş olmalı. Taraftar yok, atmosfer aynı değil. Böyle bir ortamda başarmak kolay değil. Sergen Yalçın haklı, kesinlikle kolay değil. İşte bu yüzden onları tebrik etmeliyiz. Sıra dışı koşullar altında şampiyon olundu. Hiçbirimiz bu tür koşullara alışık değiliz. Oyuncular tek başına. Yanlarında sadece teknik ekipten insanlar var, başka kimse yok. Beşiktaş taraftarıyla bir şeyler paylaşamadılar. Zor bir sezon geride kaldı. Sergen Yalçın'ın ilk tam sezonunda bunu başarması muhteşem bir şey." dedi.

"SERGEN YALÇIN ZORU BAŞARMIŞ"

Beşiktaş'ın başında 3 şampiyonluk yaşayan Gordon Milne, siyah-beyazlı takımın oyuncu grubunda o günlerdeki gibi iyi bir arkadaşlık ortamı olduğunu belirtirken, "Sergen Yalçın'ın kadronun içinde iyi bir atmosfer yaratmış. Aile ortamı yaratmış, bu ortamı yaratmak kolay değil. Birçok Beşiktaş taraftarı da aynı şeyi düşünüyor. Bu da beni gururlandırıyor. Benim dönemimde de futbolcular böyle hissediyordu. Kampta bunu yaşamak önemlidir. Zamanla taraftar da bu ortamı anlar, farkına varır. Antrenman sahasında iyi bir ortam, aynı karakteri ortaya koyabilmek kolay değildir. Ancak Sergen Yalçın başardı. " ifadelerini kullandı.

"DERWALL YAPAMAYACAĞIMIZI SÖYLEMİŞTİ"

Beşiktaş'ın onursal başkanı Süleyman Seba'nın kendisine büyük destek verdiğini anlatan Milne, "Süleyman Seba futboldan iyi anlardı. Problemleri bilirdi. Onunla çalıştığım için şanslıyım. Onun benimde yanımda olması, bana büyük destekti. Beşiktaş'ta her ne başardıysam, Süleyman Seba olmasa yapamazdım. İnönü Stadı'na maça çıktığım ilk yıl 'Lütfen evine dön Gordon' yazardı. Kibarcaydı ama mesaj ortadaydı. Bunların üstesinden geldik. Süleyman Seba evime dönmeme izin vermedi. Beşiktaş'ta bana olan desteğe, arkadaşlığa borcumu geri ödememem gerekiyordu ve bunu yaptım. Fulya o zamanlar berbattı. Sahamız topraktı, pek de iyi değildi. Ekipmanlar kötü durumdaydı. Elimizde bu vardı, bununla çalışmam gerekiyordu. Bunu kabul ettim ve yoluma devam ettim. Sadece ben değil, oyuncular da bunu kabul etti. Galatasaray'ın çim sahası vardı, Fenerbahçe'nin daha iyi bir sahası vardı ama bizim sahamız böyleydi. Burada çalışmanın, öğretmenin zor olacağını biliyordum. Ben kabul etmiştim, oyuncular da kabul etti ve devam ettik. Jupp Derwall harika bir insandı ve Galatasaray'ı çalıştırıyordu. Bir gün kendisiyle Hilton Oteli'nde öğle yemeğinde buluştuk. "Çim sahanız yoksa, şampiyonluk kazanamazsınız" dedi. Bu söz her zaman benimle birlikte kaldı. Sonra çim sahaya kavuştuk. Kampı Fulya'da yapıyorduk ama Beşiktaş taraftarının kalbini kazandık. Şu an Beşiktaş'ın harika bir tesisi var. Orası cennet. Ümraniye'ye birkaç yıl öne gittim, harikaydı." şeklinde konuştu.

"SERGEN YALÇIN'I İLK GÖRDÜĞÜMDE..."

Sergen Yalçın'ın futbolculuğunu anlatan Gordon Milne "Sergen Yalçın'ı ilk gördüğüm günü hatırlıyorum. Çok gençti ama buna rağmen bir olgunluğu vardı. Yapabilecekleri konusunda kendine çok güveniyordu. Bu her zaman nemlidir. Metin Tekin de kendine çok güvenirdi. Bu büyüklük değil. Sadece sessizce kendinden emin olan bir oyuncudan bahsediyorum. Sergen Yalçın sahada neler yapabileceğini iyi biliyordu. Önünde büyük oyuncular vardı ve onlardan pek çok şey öğrendi. En yüksek seviyedeki oyunculardandı. Bunun devam ettiğini görmek, teknik direktör olarak başarılarını görmek harika. Bazı iyi oyuncular, iyi teknik direktör olamaz. Sergen Yalçın'ın hikayesi için en önemlisi, Beşiktaş onun evi. Bu onun için çok daha büyük anlam ifade ediyordur. Bunu her zaman hatırlamalıyız." dedi.

"SERGEN YALÇIN'IN BAŞARISI DİĞERLERİNDEN FARKLI"

Süper Lig'de sezonu yorumlayan Gordon Milne "Fenerbahçe transferleri için çok para harcadı. Galatasaray vardı. Beşiktaş'ın finansal problemleri vardı, kiralık oyuncu aldılar. Bunları bir araya getirip bir birliktelik oluşturmak kolay değil. Hatta çok zor. Türkiye'de olduğum dönemde sadece 3 yabancı oyuncu hakkı vardı. Ben her zaman bunun iyi olduğunu düşündüm. Ben her zaman yerel oyuncularla çalışmak isterim. Ancak futbol değişti. Sergen Yalçın'ın yapması gereken, değişik karakterleri olan ve mantalitesi olan oyuncuları bir araya getirip takım yapmaktı. Futbol artık böyle. Benim zamanımda oyuncular Türk'tü, ancak modern futbolda birçok kulüp artık yabancı oyuncu alıyor. Sergen Yalçın değişik uluslardan oyuncuları bir araya getirerek ve kendi Türk kimliğini ortaya koyarak harika bir iş çıkardı. Sergen Yalçın için büyük bir mücadeleydi. Sergen Yalçın'ın bu başarısı, Beşiktaş'taki teknik adamlardan çok daha farklı." ifadelerini kullandı.

"BENCE SERGEN YALÇIN İÇİN OYNADILAR"

Gordon Milne ayrıca "Beşiktaşlı futbolcular bence Sergen Yalçın için de mücadele etti. Ona inandılar. Birazcık peri masalı gibi diyebiliriz." dedi.

"TÜRKİYE BAŞARILI OLMAZSA ŞAŞIRIRIM"

Türkiye'nin EURO 2020'de başarılı olacağını söyleyen Gordon Milne "Türk Milli Takımı, EURO 2020'de başarılı olamazsa, şaşırırım. Şenol Güneş gibi iyi bir teknik adam var. Genç oyunculardan kurulu iyi bir kadro var. Artık Türkiye kendini daha güçlü hissediyor." ifadelerini kullandı.

EURO 2020 Navigasyon
Tümü
TÜMÜ