Terim 13. kupayı istiyor!

Fatih Terim, G.Saray'ın TFF Süper Kupa'da zafere ulaşması durumunda, sarı-kırmızılı takımın başında 13. kupasını kazanmış olacak.

Haber; Sporx.com
Abone Ol
Terim 13. kupayı istiyor!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
11 Ağustos 2013 10:57
SPORX - Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, TFF Süper Kupa Finali'nde yedek kulübesindeki yerini alamayacak ancak takımının kazanacağı kupayla kolay kolay elde edilemeyecek bir başarıya da uzanacak.

Teknik Direktörlük kariyerine, 1987 senesinde Ankaragücü'nde başlayan Fatih Terim, bugüne kadar birçok zafere imza atarken, bu zaferlerin neredeyse tamamını Galatasaray ile elde etmeyi başardı.

KARİYERİNDEKİ 14, G.SARAY'DAKİ 13. KUPAYI İSTİYOR

Tecrübeli çalıştırıcı Galatasaray'ın TFF Süper Kupa Fİnali'nde Fenerbahçe'yi mağlup etmesi durumunda, teknik direktörlük kariyerine 14. kupa zaferini ekleyecek. Terim şuana kadar 13 kupa kazanırken, bunların 6'sını Süper Lig'de Galatasaray ile elde etti. Geriye kalan 7 kupa şampiyonluğunun da 6'sını da sarı-kırmızılı takım ile kazanırken, bir kez de Türkiye 21 Yaş Altı Takımı ile Akdeniz Oyunları'nda zafere ulaştı.

KENDİ KAZANMADI AMA ONUN ESERİ...

Fatih Terim'in teknik direktörlük kariyerinde iki tane de o kazanmasa da ona atfedilen 2 zafer daha bulunuyor. Terim, Galatasaray ile 2000 UEFA Kupası zaferinin ardından takımdan ayrılmıştı. Ağustos ayında sarı-kırmızılı takım Real Madrid'i yenip UEFA Süper Kupası'nı kazandığında yedek kulübesinde Mircea Lucescu otursa da herkes, bu zaferin mimarı olarak Fatih Terim'i işaret ediyordu.

Terim, bunun bir benzeri zaferi de İtalya'daki kariyerinde elde etti. 2000-2001 sezonunda Fİorentina ile başarılı işler yapan tecrübeli hoca, sezon bitmeden ayrılmak zorunda kalmış ancak sezon sonunda Mor Menekşeler'in kazandığı İtalya Kupası'nın herkes Terim'in zaferi olarak adlandırmıştı.

TEK TAKIMDA 12 KUPA...

Teknik direktörlük kariyerindeki 13 kupa ile Fatih Terim, Avrupa'nın en iyi hocaları arasında gösterilen isimler arasında da ön plana çıkıyor. Avrupa'nın büyük takımlarını çalıştıran isimler arasında kupa koleksiyoncusu Jose Mourinho, Van Gaal ve Arsene Wenger, tecrübeli hocayı geride bırakırken, Terim de Blanc, Carlo Ancelotti, Rafael Benitez, Vicente dle Bosque'yi geride bırakmayı başardı.

Tecrübeli hoca bu isimler içerisinde 12 kez aynı takımda kupa zaferi yaşamasıyla da ilk sırada geliyor. Arsene Wenger Arsenal'in başında 11, Van Gaal Ajax'ın başında 11 zafer yaşamayı başardı.

FATİH TERİM, 13 KUPA (GALATASARAY - 12)
ARSENE WENGER, 15 KUPA (ARSENAL - 11)
JOSE MOURINHO, 20 KUPA (CHELSEA - 6, PORTO - 6)
CARLO ANCELOTTI, 13 KUPA (MILAN - 8)
LOUIS VAN GAAL, 19 KUPA (AJAX - 11)
VICENTE DEL BOSQUE, 10 KUPA, (R.MADRID - 8)
RAFAEL BENITEZ, 10 KUPA
MASSIMILIANO, ALLEGRI 6 KUPA
RUDI GARCIA, 2 KUPA
LUCIANO SPALETTI, 7 KUPA
LAURENT BLANC, 5 KUPA
Tümü
TÜMÜ