Osman Şenher: "Terim'in ipini çekmek isteyenler var"

Osman Şenher, Milliyet gazetesindeki köşesinde Galatasaray'ın gündemini yorumladı.

Haber; Milliyet, Fotoğraf; AA
Osman Şenher: 'Terim'in ipini çekmek isteyenler var'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
11 Temmuz 2020 00:40
Milliyet gazetesi köşe yazarı Osman Şenher, Galatasaray'ın gündemini değerlendirdi. Şenher'in yazısının tamamına Milliyet gazetesini satın alarak ya da buradan ulaşabilirsiniz.

İşte Osman Şenher'in değerlendirmeleri:

"46 yıl dile kolay... 21 kupa... Bunların içinde UEFA Kupası da yer alıyor. Zaferlerle dolu uzun bir süreç.

Hele şu günlerde Galatasaray'ın her zamankinden daha fazla Fatih Terim'e ihtiyacı var. Şampiyonluk önemli değil. Son iki yılda sarı-kırmızılılar, Terim ile dört kupa kazandı. Bu sezon ise her şey ters gitti ve bu şanssızlık devam ediyor. Virüsten sonraki düşüş süreci içinde sakatlıklar, cezalılar, hakem hataları büyük etken.

Anladığım kadarıyla bu sürecek. Ama bu olumsuzlukların hiçbiri Terim'in ipini çekmek isteyenleri umutlandırmasın.

Evet, bu sezon yapılan transferlerin hiçbiri Galatasaray'a uyum sağlayamadı. Bunların içinde Terim'in istediği futbolcular da var, istemediği oyuncular da... Bir de bunun üzerine Marcao, Luyindama ve Muslera'nın sakatlıkları işin tuzu biberi oldu. Buna rağmen Galatasaray'ın üçüncülük şansı devam ediyor. Bu olayın bir yönü. Diğer yönü ise maçların seyircisiz oynanması sarı-kırmızılılara çok büyük darbe vurdu, takım en büyük gücünü kaybetti.

Futbolcuların zayıf performansının, hakem hatalarının artmasının tek sebebi bu... Bunun yanında Başkan Mustafa Cengiz'in hastalığı, diğer yöneticilerin her türlü olumsuzluğa karşı sessiz kalmaları, suya sabuna dokunmamaları Fatih Terim'i çok yalnız bıraktı."

"TERİM DE ELLER YUKARI, PES DERSE"

"Düşünebiliyor musunuz; şu anda yaşananları herkes görüyor. Buna rağmen ne Galatasaray yöneticileri ne de divan kurulu, olumsuzluklar adına tek laf konuşmuyor. Şu anda bu gemi yürümeye devam ediyorsa tek sebebi Terim'dir. O da 'eller yukarı, pes' derse o zaman işte en büyük felaket olur. Bunun için Fatih Terim kulübün kırmızı çizgisidir.

Bu sezon böyle oldu, gelecek sezon Galatasaray yeni bir beyaz sayfa açacak ve zirveyi kovalayacak. Bu yaşananlardan herkes ders çıkaracak bundan eminim. Ama transferlerde gidenler, gelenler... Çok zor bir süreç yaşanacak. Kesin olan bir şey var ki, bu takımdan en az 8 futbolcu gönderilecek. Yani işin Türkçesi; zararın neresinden dönülürse kârdır. Bunu da yapacak Fatih Terim'dir."

"TFF YANLIŞ YAPIYOR"

Yabancı kuralının yeni halinin Türk futboluna hiçbir katkısı olmayacak bu kesin. Bu karar alınırken ne düşündüler bunu da bilemiyorum. Önümüzdeki sezon 14 yabancı sabit kalıyor, sahada 8'i görev yapabilecek. Peki bu altı yabancı ne olacak? Kulüplerimiz o kadar zengin ki para verdiği altı oyuncuyu kulübede, tribünde oturtacak. Ondan sonraki sezon ise sahada 7 yabancı olacak, 5 yabancı saha dışına çıkacak. Bir sonraki sene bu sayı bir daha düşecek. Madem böyle bir karar alıyorsunuz, kulüplerin menfaatini düşünüyorsunuz o zaman bu tribünde oturma kuralını kaldırın. Kulübün sahada 8 yabancı hakkı mı var, o zaman kulüpler de 8 yabancı alsın. Verilen karar bana göre yanlış. Kulüplere hiçbir katkısı olmayan kararda takımlar yine milyon euroları yabancılara verecek.

İkinci sorun... Bundan sonra Tarık Çamdallar, Alper Potuklar, Mehmet Topuzlar, böyle isimler kıymete binecek. Dört büyükler almak istediği yerli futbolculara çuvalla para verecek ve bu paraların çoğu çöpe gidecek. Hadi hayırlısı diyelim ama yine söylüyorum bu karar Türk futbo luna fayda değil, zarar getirecek."Tümü
TÜMÜ