•  
  Orman, Avcı'nın aldığı ücreti böyle açıkladı!..
 •  
  Bruma TRANSFERİNDE anlaşma tamam! İmza...
 •  
  Beşiktaş'a cevap verdi! ''Mats Hummels geldi...''
 •  
  G.Saray'dan transfer için İKİNCİ teklif de gitti!
 •  
  Ozan Tufan için teklif! "Bu sezon da bize verin"

Kulüpler Birliği'nden yabancı sınırı açıklaması!

Kulüpler Birliği toplantısının ardından Beşiktaş, Ankaragücü, Kayserispor, Trabzonspor, Yeni Malatyaspor ve Antalyaspor başkanlarından yabancı sınırı hakkında açıklama geldi.

Kaynak: Sporx.com
Kulüpler Birliği'nden yabancı sınırı açıklaması!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
21 Mart 2019 16:41
Kulüpler Birliği'nin toplantısında ana madde yabancı kuralıydı. Toplantının ardından Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, Kayserispor Başkanı Erol Bedir, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek ve Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

ORMAN: "13 KULÜP BÖYLE KALSIN İSTİYOR"

Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, toplantının ardından yaptığı konuşmada 2019-2020 sezonunda da yabancı kuralının aynı olacağını söyledi. Orman, ''Yabancı sınırlamasını aramızda konuştuk. 2019-2020'ye kadar kontratlı oyuncuları olan takımlar olduğu için kuralı aynı şekilde devam ettirmek istiyoruz. 2019-2020 sezonunda sistem aynen devam edecek. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini artırmayı planlıyoruz. Yerli oyuncu teşvik sistemini TFF ile konuşacağız. 3 kulüp hariç diğer kulüpler devam etmesini istiyor. 2 kulüp de kademeli olarak düşmesini söylüyor.'' sözlerini kullandı.

YİĞİNER: ''14 İLE DEVAM EDEBİLİRİZ''

Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner, ''Kulüpler Birliği toplantısında ağırlık, yabancı futbolcu sınırlaması ile ilgiliydi. Şahsımın düşüncesi, ligimizin marka değeri önemli. Ne kadar tanınmış yabancı futbolcu getirirseniz tanınırlığınız artıyor. Yabancı futbolcu sınırlaması bize bir fayda getirmeyecek gibi duruyor. 14 yabancı ile devam edebiliriz. Önemli olan gençleri yetiştirmemiz, alt yapıya ağırlık vermemiz. Ne kadar yerli oynatırsanız o kadar teşvik alacağımız bir düzenleme olabilir. İsteyen 1, isteyen 2 yabancı alır. 14 tane yabancı almak zorunda değiliz.'' sözlerini kullandı ve sınıra karşı olduklarını belirtti.

Kulüpler Birliği başkan yardımcısı ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir ise ''Sezon sonunda benim elimde 3 yabancı kalacak. O yüzden benim elim çok rahat. Ancak toplantıda çıkan kararı paylaşmak bana düşmez.'' şeklinde konuştu.

YABANCI SINIRININ DÜŞMESİNİ İSTEYEN 5 TAKIM

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise yabancı sınırının 8 olması gerektiğini söyledi ve 5 takımın bunu desteklediğnii belirtti. 

Altyapıya önem vermeleri gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, ''Ben altyapıdan çıkan 4-5 futbolcumu oynatmazsam, kendimi inkar etmiş olurum. Trabzonspor formasını düşleyen çocukların düşlerine ihanet etmiş olurum. Altyapıdaki tüm çocuklara yarın A takımda oynayacakmışsınız gibi hazır olun diyoruz.'' şeklinde konuştu.

Yabancı kuralının kademeli olarak düşmesi gerektiğini belirten  Trabzonspor Başkanı, ''Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik. Bizim politikamız belli zaten. Bizim tavrımız başından beri açık. Biz yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesinin mantıklı olacağını söyledik. 5-6 sahada olabilir. 2 de kulübede oturur. Rizespor, Bursaspor ve Göztepe de aynısını destekliyor. Sivasspor Başkanı, çıkmak zorunda kaldı. Diğer tüm kulüpler ise yabancı sınırının olduğu gibi devam etmesini istiyor.'' dedi.

''MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRÜYOR''

Yabancı futbolcular nedeniyle kulüplere dava açıldığını kaydeden Ağaoğlu, ''Bizim birincil hedefimiz bu ülkenin gençlerine hizmet etmek. Bizim aleyhimize açılan davaların tamamı yabancı futbolcular tarafından. Ekonomik açıdan ve marke değerine baktığınız zaman, bir kulübe 18 dava açılmışsa, bu sizin marka değerinizi düşürüyor.'' sözlerini kullandı.

ADİL GEVREK: ''SINIRLAMA DOĞRU DEĞİL''

Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek ise 14 yabancı kuralının devam etmesi gerektiğini söylerken ''Biz Malatyaspor olarak her zaman kuralın aynı kalmasını belirtiyoruz. Çok başarılı ülkelerde hiçbir sınırlama yok. Bu sınırlamanın Türkiye'ye de bir fayda getireceğini düşünmüyorum. Bizim altyapıya, tesislere önem vermemiz lazım. Malatyaspor olarak 11 yabancı ile oynuyoruz, bunu düşürmeye çalışıyoruz. İsteyen 14 kişi ile oynar isteyen daha az kişi ile oynar. Biz geçen sene 10 kişi ile oynadık. Sınırlama doğru değil.'' dedi. 

Yabancı sınırlamasını düşürmek isteyen kulüplerden biri olan  Trabzonspor'a da mesaj gönderen Gevrek, ''Trabzonspor'un altyapısında yetişen iyi gençler var. 17-18 yaşındaki çocuklar oynuyor. Çok güzel bir şey bu. Ama sınırlama olmadan da bunu yapabiliyormuşuz demek. 14 sınırlama varken de kulüpler altyapıdan gençleri çıkartabiliyor. Marka değerini arttırmak için sınırlama olmaması lazım.'' ifadelerini kullandı.

ALİ ŞAFAK ÖZTÜRK: ''KULÜPLERİ ZAYIFLATIR''

Antalyaspor Kulübü Başkanı Ali Şafak Öztürk, Spor Toto Süper Lig'de yabancı oyuncu sayısında yaşanacak bir kısıtlamanın, Anadolu kulüplerini zayıflatacağını ileri sürdü.

Dar havuzdan yapılacak oyuncu tercihleri nedeniyle transferde hata oranının daha da artacağını kaydeden Öztürk, şunları kaydetti:

"Takımlar içerisinde rekabetçi ortam azalacak, kadrolar sayısal anlamda daha daralacaktır. Ana oyuncuların yerleri çok daha garanti olduğundan, performans geliştirme motivasyonu azalacaktır. Avrupa kupalarında mücadele eden takımlarımızın rekabet güçleri zayıflayacaktır. Rakiplerin neredeyse hepsi sınırsız yabancı oyuncu oynatabilmektedir. Özellikle Anadolu kulüplerinin gücü azalacaktır. Oyuncu havuzunun daralmasıyla, satılan veya kaybedilen oyuncuların telafisi zorlaşacaktır. Son zamanlarda alt liglerde artan kalite de aynı oranda zayıflayacak, rekabet yapısı orada da azalacaktır. Hatta bir üst lige çıkan kulübün tutunması daha zor hale gelecek, takviye konusunda sıkıntı yaşayacaklardır."

''YURT DIŞINA ÇIKMA İSTEĞİ AZALACAK''

Öztürk, yabancı oyuncu sınırlamasının, Türk futbolcuların oynama garantilerini artıracağını, bunun da çalışma tempoları ve gelişimlerini olumsuz etkileyeceğini aktardı.

Yurt dışına Türk oyuncu satışlarının da azalacağını söyleyen Öztürk, "Yüksek kazançları olan Türk oyuncularının yurt dışına çıkma isteği azalacaktır. Yurt içindeki takımlar da Türk oyuncuları kendi bünyelerinde tutmak zorunda kalacağı için, futbolcu satışları zorlaşacaktır. Sonuç olarak milli takıma tercih edilen oyuncular, eskisi gibi ağırlıklı olarak İstanbul kulüplerinden olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Kulüplerin en önemli mali kaynağı olan yayıncı kuruluş gelirinin, esnek yabancı kuralı yürürlükteyken tarihinin en yüksek seviyesine çıktığını kaydeden Öztürk, izlenme oranı ve maçlara giden taraftar sayısında da artış gözlendiğini belirtti.

Gelirlerin azalma riskinin dahi kulüplere çok zarar vereceğini anlatan Öztürk, şu görüşlerini paylaştı:

"Son yıllarda gözlemlenen yüksek bonservisli yerli ve yabancı oyuncu satışları, bu kural döneminde olmuştur. Artık Avrupa, Çin, Arap takımları tarafından yakından takip edilen, son durak olmaktan çıkan, yeni bir pazar halini alan ligimiz, cazibesini kaybeder. Daha az uluslararası bir lig, dışarıdan transfer riski daha yüksek bir lig haline geri dönecektir. Halihazırda devam eden yabancı oyuncu sözleşmeleri yeniden gözden geçirilmek zorunda kalınacak ve bunun da mali külfeti olacaktır."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ