Boston Celtics LogoBrooklyn Nets LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoHouston Rockets LogoMemphis Grizzlies LogoNew Orleans Pelicans LogoSan Antonio Spurs LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers LogoDetroit Pistons LogoIndiana Pacers LogoMilwaukee Bucks Logo
Denver Nuggets LogoMinnesota Timberwolves LogoOklahoma City Thunder LogoPortland Trail Blazers LogoUtah Jazz LogoAtlanta Hawks LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoWashington Wizards LogoGolden State Warriors LogoL. A. Clippers LogoL. A. Lakers LogoPhoenix Suns LogoSacramento Kings Logo

Melo: "Son 15 yılda hakem ve oyuncu ilişkileri çok değişti"

Oklahoma City Thunder yıldızı Carmelo Anthony, oyuncularla hakemler arasındaki ilişkinin, lige ilk girdiği dönem olan 15 yıl öncesinden çok farklı olduğunu söyledi.

Oklahoma City Thunder yıldızı Carmelo Anthony, oyuncularla hakemler arasındaki ilişkinin, lige ilk girdiği dönem olan 15 yıl öncesinden çok farklı olduğunu söyledi.

Son dönemlerde oyuncular ile hakemler arasında hissedilen ve gündem konusu olan gerginlik konusunda, Hakemler Birliği ve Oyuncular Derneği (NBPA) bir araya gelerek toplantı yapmıştı.

Melo, düşüncelerini şu şekilde aktardı:

"15 yıl önce geldiğimden beri oyun çok değişti, oyuncular ve hakemlerin bir diyalogu vardı. Bu kötü de olsa, iyi de olsa, bir noktada öfkenizi atmanıza biraz izin verirlerdi ve yanınıza gelip 'Yeter, haydi önümüze bakalım' derlerdi. Şimdi ise tetiklenme çok hızlı. Birine ters baktığınızda, teknik faul alıyorsunuz. Yanlış bir şey diyorsunuz, teknik faul alıyorsunuz. Yani geldiğim dönemde oyuncular ve hakemlerin diyalogu, iletişimi ve ilişkisi, şimdikinden çok farklı."

"Yıllar önce, iletişim ve diyalog buydu. Eğer hakem hata yaptıysa, yanına gelip 'Pardon, benim hatam.' derdi. Biz de önümüze bakardık. Şimdi o iletişim yok. Sanırım bu, oyunla birlikte değişti. Oyunun kuralları, stili değişti, daha hızlı oldu. Herhalde ondan ötürü, artık günümüzde ilişkileri şekillendirmek için zamanları yok."

Görünüş başka gösterse de, teknik faul sayıları geçtiğimiz seneye göre biraz daha az çalınmış durumda. Bu sezon oynanan 590 maçta, toplamda 443 teknik faul çalınırken, geçtiğimiz sene bu noktada 467 teknik faul çalınmıştı. Son üç seneye göre de, bu sayı azalmış durumda. 2015-16 sezonunda 590 maçta toplam 415 düdük çalınırken, 2014-15'te bu sayı 462'ydi.


7/24 NBA TÜRKİYE