Arama Logo

Transfer döneminde gerçekleşen olaylar...

Sadece transfer dönemlerinde gerçekleşen 16 olayı sıraladık...
16
FUTBOLCUNUN ÇOCUKLARI

Futbolcunun eşi de ikna edildi. Yalnız küçük bir sorun daha var. Futbolcunun çocuğunun eğitimi ne olacak? Böylelikle gazeteci için haber çıkar, okuyucu en ufak detaya kadar okur, sektör çalışır.

FUTBOLCUNUN ÇOCUKLARI
15
DUYUMCULAR

Duyumcular transfer döneminin en çok dikkat çeken kişilerindendir. Bu duyumcu bazen bir spor yorumcusu bazen sıradan bir internet kullanıcısı olabilir. Duyumlar genellikle yönetici abilerden, futbolcunun yakın bir dostundan alınır. Transfer dönemini şenlendiren bu kişilerin iddiaları tutmasa da çektikleri ilgiyle günün kahramanı olurlar.

DUYUMCULAR
14
TANIDIK FUTBOLCUNUN MAHALLE ARKADAŞI

Tabi dünyada binlerce üst düzey futbolcu olduğu için transfer söylentisi yayarken destekli sallamak şart. Okuyucuya neden-sonuç ilişkisi kurduracak bazı deliller gerekebilir. Bu Türkiye'de oynayan bir futbolcunun mahalleden arkadaşı olabilir, teyze oğlu olabilir. Yeter ki bir bağlantı olsun.

TANIDIK FUTBOLCUNUN MAHALLE ARKADAŞI
13
DEVREYE GİREN YÖNETİCİ

Hiçbir transfer dönemi sorunsuz geçmez. Ancak bu "pürüzleri" düzeltecek biri çıkar. Özel jetiyle futbolcuyu alanlar, karşı takımın yöneticisiyle kanka olanlar transfer işini çözünce günün kahramanı olur.

DEVREYE GİREN YÖNETİCİ
12
İKNA OLAMAYAN FUTBOLCU EŞLERİ

Tipik transfer hikayesidir. Futbolcuyla anlaşılır, tam imzalar atılacak. O da ne? Futbolcunun eşi Türkiye'ye gelmek istememektedir.

İKNA OLAMAYAN FUTBOLCU EŞLERİ
11
TARAFTARIN SORUMLULUK ÜSTLENMESİ

Bir transfer için yöneticisinden, teknik ekibine herkes uğraşır. Peki taraftar boş durur mu? Onlar da ellerinden geldiğince futbolcuyu ikna etmeye çalışırlar. Başarılı olduğu durumlar da olur.

TARAFTARIN SORUMLULUK ÜSTLENMESİ
10
ALEVLİ TOP

Futbolcular, taraftarlar, yöneticiler derken bir ismin varlığı çok dikkat çekmez ama hep gözümüzün önündedir. Transfer mi oldu? Yapıştır alevli topu. Menajerden olumsuz yanıt mı geldi? Yapıştır alevli topu. Ateşli top yıllar geçmesine rağmen her derde devadır. Hiç eskimez, uyandırdığı merak hiçbir zaman silinmez.

ALEVLİ TOP
9
GÖRME KAYBINA NEDEN OLAN PHOTOSHOPLAR

Basında görsel önemlidir. Bazen bir dedikodunun izleyicinin kafasında oluşması için fotoşopta birkaç usta hareket gerekebilir.

GÖRME KAYBINA NEDEN OLAN PHOTOSHOPLAR
8
TIK ALMAK İÇİN ATILAN OLTALAR

İnsanoğlu merak eden bir varlık. Hele transfer gelecek diye nöbet tutan taraftar daha fazla merak eden bir varlık. Bu merakı da "tık"a çevirmek lazım. Örneğin başlıkta bakıyorsunuz "KARTAL TRANSFERDE BOMBAYI PATLATTI." Transfer bekleyen bir Beşiktaş taraftarı habere tıklıyor ve bakıyor ki Kartalspor genç takımdan oyuncuyu kadrosuna katmış. Futboldan başka sporla alakası olmayan taraftar başlığa bakıyor "FENERBAHÇE'YE 3 FLAŞ İSİM" tıkladığında takımın masa tenisi takımının yaptığı transferleri görüyor. Kısacası oltaya kendisi takılıyor.

TIK ALMAK İÇİN ATILAN OLTALAR
7
KUKLA GİBİ OYNANAN FUTBOLCU

Uzun uğraşlar sonucu bir futbolcu transfer ediliyor ama medyadan kurtulabiliyor mu? Hayır. Onu fantezi dolu dünyamızın nesneleri haline getiriyoruz. Padişah gibi giyinen Brezilyalı, arabeskçi pozuyla gül koklayan İsveçli, sünnet çocuğu gibi giydirilmiş Almanla hayal gücünün sınırlarını zorluyoruz.

KUKLA GİBİ OYNANAN FUTBOLCU
6
YENİ YENGE

Önceki maddelerde hem yöneticilere, hem taraftara çektiren, pürüz çıkaran bir karakter vardı. "Madem bizi bu kadar uğraştırdı neden etinden, sütünden faydalanmayalım?" Buluyoruz "yengenin" fotoğraflarını çakıyoruz foto galerileri. Böylece futbola olan ilgi de artıyor.

YENİ YENGE
5
YOLU GÖZLENEN UÇAK

Eşler ikna edildi, çocuklar okula kaydedildi. Futbolcu neyle gelecek? Uçakla. Uçak da bu kutlu olaya vesile olduğu için transferin en önemli araçlarından biridir.

YOLU GÖZLENEN UÇAK
4
ZORLA ATKI GİYDİREN TARAFTAR

Uçak gelince taraftarın boşta durması beklenemez. Binlerce kişi havaalanına toplanır. Tezahüratlar, coşku, sevgi gösterisi derken aniden o kişi ortaya çıkar. Sanki futbolcu geldiği takımı bilmiyormuş gibi arkadan dolaşıp atkı takan taraftar.

ZORLA ATKI GİYDİREN TARAFTAR
3
BÜYÜK BİR TAKIMA GELDİĞİNİ ANLAYAN FUTBOLCU

Bu kadar gaza gelinen bir ortamda futbolcudan da sakin demeç beklenemez.

BÜYÜK BİR TAKIMA GELDİĞİNİ ANLAYAN FUTBOLCU
2
BEYİN YAKAN KELİME OYUNLARI

Taraftar, yönetici, futbolcu herkes şovunu yaparken medyadan elini kolunu bağlayıp oturmasını bekleyemezsiniz. Bazen dilin esnekliğini kullanmak gerekebilir.

BEYİN YAKAN KELİME OYUNLARI
1
YABANCI BASIN DİYOR

Masa başı haberciliğinin ayarı kaçınca gazetelerimiz yabancı gazeteleri referans göstermeye başlar. "Hacı, ben demiyorum İtalyan diyor."

YABANCI BASIN DİYOR