Özbek'in skandallar geçidi!

5.5 aydır Galatasaray başkanı olan Dursun Özbek, 12 majör hataya imza attı...

Haber; Sporx.com
Abone Ol
Özbek'in skandallar geçidi!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
07 Aralık 2015 10:06
SPORX ÖZEL - 23 Mayıs 2015'te Galatasaray Spor Kulübü'nün 36. başkanı olarak görevine başlayan Dursun Özbek'in yönetim sürecinin ilk 5.5 ayı, skandallar ve hatalar dönemi olarak tarihe geçti.

Dursun Özbek'in Galatasaray'daki son dönemde idareci görevi ise Ünal Aysal döneminde ilginç bir nedenden ötürü başlayamamıştı. Aysal'ın yönetim kurulu listesine girmeyi başaran Dursun Özbek, aidatlarını zamanında yatırmayı unuttuğu için 'resmen' seçilemedi. Özbek'in yerine o dönemde Candan Erçetin son anda yönetim kurulu listesine dahil edildi.

Son dönemdeki serüveni böyle başlayan, Duygun Yarsuvat dönemiyle devam eden Dursun Özbek'in 5.5 ayındaki 12 büyük skandal...

1. KUTLAMALAR

Galatasaray, Prandelli döneminde moral olarak havlu attığı şampiyonluğa, Abdürrahim Albayrak'ın getirdiği Hamza Hamzaoğlu ile ulaşıyor ve 4. yıldız kulüpteki moralleri yükseltiyordu. O dönem Florya'daki başarılarıyla yediden yetmişe herkes için şampiyonluğun mimarları kabul edilen Albayrak ile Ali Dürüst, kutlamalarda sahneye davet edilmedi. Yerlerine, daha geride görev alan o yönetim kurulunun idarecisi, seçilmiş başkan Dursun Özbek çağrıldı.

2. IBRAHIMOVIC MUAMMASI

Amatör bir telefon çekimi. Dursun Özbek taraftarlarla birlikte lavaboda. Ortaya bir Ibrahimovic lafı atıldı ve Galatasaray'ın gündeminden aylar boyu çıkmadı. Ibrahimovic'in şartları, Galatasaray'ın durumu ortadaydı ama Dursun Özbek aylar boyunca Galatasaray taraftarına gerçeği söylemedi, başlardaki cılız umut büyük sessizlikle büyüdü, çığ oldu, çığlık oldu. Çok zaman sonra, ayak üstü edilen iki çift lafla gerçekler geçiştirilerek anlatıldı.

3. 'LUCAS' PODOLSKI

Galatasaray'ın 4. yıldızı sonrası Fenerbahçe, gündemi transferdeki bombalarıyla değiştirirken, Galatasaray Podolski'ye imza attırdı. Taraftar "Buna da şükür" derken, tişört olayı patladı. Galatasaray, tişörtlerde Podolski'nin adını yanlış yazmıştı.

4. CÜNEYT TANMAN

Cüneyt Tanman, herkesin tanıdığı, futbol dünyasında "Beyefendiliği" ile tanınan bir simaydı. Futbolu bilen kişi olarak yönetime dahil edildi. Tanman, ailesinin geçimini köşe yazarlığı ile sağlıyordu. Hala basın kimliği olması yönetim kurulundaki bazı isimleri rahatsız etti, görevi bırakması istendi. Tanman, medya ve camia önünde zor durumlara düşürüldü. Çok sonraları Tanman, ince bir sızı halinde, "Yönetim kurulunda çalışan kim işini bırakıyor" diyerek durumunu anlatmaya çalıştı ama...

5. FLORYA'NIN SAHİBİ KİM?

Abdürrahim Albayrak ve Ali Dürüst'in ilmik ilmik işlediği ve tekrar huzurlu bir yer haline getirdiği Florya'nın hakimi olma çabası, Galatasaray takımının 1 şampiyonluğuna mal olacak belki. Başkanın kardeşi Mehmet Özbek, ilginç bir seçimle Albayrak ve Dürüst'ün yerine Florya'nın yeni sorumlusu oldu. Dursun Özbek bile Albayrak'ı yönetime almamakla ve Florya'nın sorumlusu yapmamakla hata yaptığını çok sonraları kabul etti. Ancak, iş işten geçti. Bugün Florya'daki büyük huzursuzluğu Mustafa Denizli çözmeye çalışıyor.

6. "DENAYER 30 MİLYON POUND"

Galatasaray, transfer döneminin sonlarına doğru Manchester City'den Jason Denayer'i kiraladı. Yeni Kompany gözüyle bakılıyordu ve ilk maçlarında ne kadar kaliteli bir oyuncu olduğunu herkes gördü. Taraftarın tek üzüntü noktası satın alma opsiyonunun olmamasıydı. Derken, Başkan Dursun Özbek katıldığı yayında, "Biz Denayer'in değerinin 30 milyon pound olduğunu biliyorduk" dedi.

7. GROSSKREUTZ

Bol hayal kırıklığı ve bol hatalı transfer döneminin büyük bombası ise transfer döneminin son günü geldi. Melo, Telles, Bruma gibi isimler gitmiş, yerlerine ya genç yetenekler gelmiş, ya kimse gelmemişti. Grosskreutz, Dortmund'dan geldi ve moral verdi. Fakat, Galatasaray kulübü profesyonellerinin boş belgeleri FIFA'ya online olarak yollamasıyla transfer ocak ayına kadar iptal oldu.

8. OUMAR NIASSE

Galatasaray, Gignac, Sigthorsson derken bitirici, fırsatcı forvet transferini bir türlü gerçekleştiremedi. Gündeme Oumar Niasse geldi. Türkiye'deyken büyüklerle ismi geçen, "Milli takıma alınsın" denilen Niasse, bir anda beğenilmedi. Taraftarın büyük tepki göstereceği "Akhisar'a çevirdiniz takımı" dediği haberleri yayıldı. Galatasaray, mahalle baskısı nedeniyle forvet alamadı. Niasse, Lokomotiv'de patladı. 80 milyon euroya Manchester United'a giden Anthony Martial yerine Monaco'nun düşündüğü isim oldu.

9. UMUT BULUT

Oumar Niasse'ın 'nereden çıktığı belirsiz' haberler nedeniyle alınaması ve Hamzaoğlu üstünde baskı unsuru olarak kullanılması nedeniyle Burak Yılmaz'ın yokluğunda eldeki tek opsiyon Umut Bulut kaldı. Hamzaoğlu, Podolski'yi 3-4 maç ileri uçta denedi, eleştirildi, Podolski hayalet gibi gezdi. Yani, Burak yoksa Umut tek tercihti. Hamzaoğlu da onu moralli ve formda tutmak için elinde geleni denedi. Umut Bulut'u morallendirme sözleri, Hamzaoğlu'nun ipini çeken neden oldu.

10. TÜM UYARILARA RAĞMEN

Lynette Kizer'in Fenerbahçe'ye karşı oynatılmaması, durumunun şüpheli olduğu söylendi, Galatasaray uyarıldı. Bunun üzerine sarı kırmızılılar, kulaklarını tıkayıp Kizer'i Fenerbahçe'ye karşı oynattı. Sonuçta TBF hükmen mağlubiyet verdi. TBF'yi eleştiren 'sert' basın toplantısı yapıldı ama sonuç değişmedi. Galatasaray, ezeli rakibini sahada yendi, sonucu malum olay nedeniyle masa başında kaybetti.

11. SABRİ SARIOĞLU

Galatasaray'dan birçok yabancı, zerre katkıları olmadan milyonlarca euroyu, son kuruşuna kadar alıp gidiyorlar. Umut Bulut'un otomatik opsiyonla sözleşmesini uzatması sonrası tepkiler geldi. Sabri'nin de aynı opsiyona sahip olması nedeniyle gelebilecek tepkilerden çekinildi. Sabri'ye baskı yapıldı. 20 yıldır o kulüp, o bayrak, o forma için savaşan Sabri'nin hakkı bir çırpıda yendi gitti.

12. TROLL GAZIYLA AÇIKLAMA

Alex de Souza'nın daha önce yaptığı yalanlamaya rağmen sosyal medya trollerinin gazına gelen Galatasaray, resmi açıklamasına Alex'in kitabında yazdığı iddia edilen sözleri koydu. 'Bile bile lades' oldu. Alex de Souza, normal olduğu üzere yalanladı.

"HATA VARSA HESAP VERİRİM"

5.5 ayda yapılan 12 'majör' hata sonrası akıllara, Dursun Özbek'in Mustafa Denizli'nin imza töreninde söylediği, "Galatasaray Başkanı olarak, yapılan yanlış, hatalar varsa, hesabını vermeye hazırım." ifadeleri geldi.

Tümü
TÜMÜ