Boston Celtics LogoBrooklyn Nets LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoHouston Rockets LogoMemphis Grizzlies LogoNew Orleans Pelicans LogoSan Antonio Spurs LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers LogoDetroit Pistons LogoIndiana Pacers LogoMilwaukee Bucks Logo
Denver Nuggets LogoMinnesota Timberwolves LogoOklahoma City Thunder LogoPortland Trail Blazers LogoUtah Jazz LogoAtlanta Hawks LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoWashington Wizards LogoGolden State Warriors LogoL. A. Clippers LogoL. A. Lakers LogoPhoenix Suns LogoSacramento Kings Logo

Golden State Warriors 73-9 rekorunu aşabilecek mi?

Lige ritimsiz başlayan fakat daha sonra kimsenin toparlamadığı kadar durumu toparlayan Golden State Warriors tayfası, sezonun kalanında bizleri tekrar şaşırtabilir mi?

Golden State Warriors ekibi, sezon öncesinde takımına kattığı parça ile, NBA Finallerini acı bir şekilde kaybetmelerine rağmen tekrar sezonda isimlerinden bahsettireceğini garanti etmişti. Ligin belki de en iyi skoreri Kevin Durant'in gelişiyle adeta bir NBA 2K MyTeam kadrosu (NBA 2K oyununda istediğiniz oyuncu ile kadro kurabildiğiniz oyun modu) kuran ekip, 2016-17 sezonu için "Ligin en iyi takımlarından biri" veya "Final adayı" değil, direk "Yüzük adayı" olarak kendini lanse ettirmişti.

Tabii bu hamlenin bir de bedeli vardı. Warriors, takım içinde oldukça değerli olan parçaları Andrew Bogut, Harrison Barnes, Leandro Barbosa ve Festus Ezeli gibi parçalarından vazgeçmek zorunda kalmıştı. Bu parçalar, takıma bir başka üçlük tehdidi ve çember koruyuculuğu gibi bugün ligte en önemli olan özellikleri sağlıyordu. Lakin bu parçalar artık yoktu. Yerine ligin en acımasız skoreri vardı ve kendisi artık evini, Oklahoma City'yi terkedip, gelecek tüm eleştirileri göze alıp, yüzük kazanma hikayesine katılmaya karar verdi. OKC'de bu hedefinden sadece 12 dakika uzaktaydı fakat, ulaşmayı başaramamıştı.

Warriors henüz sezonun ilk maçında, hem de evinde San Antonio Spurs tarafından şamar niteliğinde bir mağlubiyet aldı. 29 sayı farklı mağlubiyet sonrası rahat durmayı sevmeyen medya, hemen "Acaba" temalı soruları yönlendirmeye başlamıştı bile. 'Durant hücuma uymadı', 'Savunmaları yok' veya 'Bu nasıl bir kimyadır' gibi eleştirilerle karşılaşacaktı Golden State.

Bu durum, onları kalan sürede ateşleyecek fitil olacaktı. Warriors tayfası, 4 Kasım'da aldığı Los Angeles Lakers mağlubiyeti sonrası, hiç maç kaybetmeyecekti.Peki Golden State Warriors, geçen sezon kırdığı normal sezon rekoru olan 73-9'u kırabilir mi? Buna olasılıklar ve rakamlarla bakmak istersek, Warriors'ın sezonun kalan kısmında sadece 6 maç kaybetme hakkı var. Bildiğimiz üzere, arka arkaya oynanan maçlar takımların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri ve sezon içinde alınan bazı mağlubiyetler, "Takvim mağlubiyetleri" olarak da geçiyor.

Bir önceki akşam maç yapmış olan takım oyuncuları, yorgun bacaklarla aynı gece uçağa binip başka bir şehre veya eyalete gidiyor, sonrasında da bir sonraki akşam yine 48 dakika mücadele ediyor. Bu gibi takvimlerde alınan yenilgilerin de çok üzerine gidilmiyor zaten.

Bu durumda Warriors'ın sezonun kalanında kaç tane arka arkaya maçı olduğuna bakmamız lazım:


10 Aralık 2016 Memphis Grizzlies
11 Aralık 2016 Minnesota Timberwolves

22 Aralık 2016 Brooklyn Nets
23 Aralık 2016 Detroit Pistons

22 Ocak 2017 Orlando Magic
23 Ocak 2017 Miami Heat

1 Şubat 2017 Charlotte Hornets
2 Şubat 2017 Los Angeles Clippers

10 Şubat 2017 Memphis Grizzlies
11 Şubat 2017 Oklahoma City Thunder

27 Şubat 2017 Philadelphia 76ers
28 Şubat 2017 Washington Wizards

5 Mart 2017 New York Knicks
6 Mart 2017 Atlanta Hawks

10 Mart 2017 Minnesota Timberwolves
11 Mart 2017 San Antonio Spurs

20 Mart 2017 Oklahoma City Thunder
21 Mart 2017 Dallas Mavericks

28 Mart 2017 Houston Rockets
29 Mart 2017 San Antonio Spurs

4 Nisan 2017 Minnesota Timberwolves
5 Nisan 2017 Phoenix Suns


Golden State, sezonun kalanında 11 kere arka arkaya gecelerde maç oynayacak. 6 mağlubiyet hakkı olan bir takımın, bu 22 maçlık seride yenilebilecekleri takımlar ise, (tahmini olarak) L.A. Clippers, Oklahoma City Thunder, Atlanta Hawks, San Antonio Spurs, Houston Rockets (değişkenlik gösterebilir).

Houston gibi, Spurs gibi yüksek tempolu takımlara karşı dikkatli olmak zorunda olan Warriors, kısa gittiği kadrolarla çok yorgun düşecektir. Oklahoma City ile de daha önce oynadığı karşılaşmayı kazanan Warriors, Russell Westbrook'un derinde yatan intikam planlarına karşı da temkinli olmalı.

Spurs ve OKC ile ikişer kez oynayacak Warriors ekibi, bu yollarda dikkatli olmak zorunda. Tabii ki bu sırada arka arkaya oynamadıkları maçları da kaybedebilecekleri ihtimallerini de bir tarafa bırakmış bulunuyoruz. Her şey olabilir. Tıpkı geçtiğimiz sezon Milwaukee Bucks'a karşı 24-0'lık serilerini bozmaları gibi.

Tabii ki bu arka arkaya gecelerde NBA bu takımları New York'tan Los Angeles'a uçurmuyor. Yakın veya aynı eyaletteki farklı şehirlere uçuyor takımlar. Öbür türlü bu bahsettiğimiz "Takvim yenilgisi" olayı, isyan boyutlarına varacak yerlere giderdi. Ve sonuna kadar da haklı olurlardı.

Olasılıklar ve takvim üzerinden baktık, bunun dışında daha önemli bir şey var: Bu takım 73-9'u geçmek istiyor mu?Cevap ise, hayır. Hiç istemiyorlar. Çünkü normal sezona bu kadar yoğunlaşmış bir takımın playofflarda yorgun kalmaması mümkün değildi. Geçen sezon bunun zararlarını epey bir gördüler. Özellikle de playoff ilk turunda. Stephen Curry'nin ayak bileği bu maratona dayanamadı. Kaldı ki kendisi gibi oldukça hareketli bir oyuncunun bir de böyle bir seri üzerinde hareket ettikten sonra aynı tempoyu playofflara taşıması, gerçekten çok çok zordu.

Normal sezonda 9 maç kaybeden takım, playofflarda da bu yüzden toplamda 9 maç kaybetti ve şampiyon olamadı. Olay sadece 'yorgunluk' değildi tabii ki. Ama kesinlikle etkenlerden sadece biriydi.

İşte bu yüzden 1995-96 Chicago Bulls ekibi çok farklı bir iş başarmıştı, çünkü 1996 playofflarında sadece 3 maç kaybetmişti. New York'a karşı 1, Seattle'a karşı 2 maç. Michael Jordan'ın önceki senede yaşadığı playoff başarısızlığını bu sezonda acı acı çıkarışını da burada görmüştük. Tabii bunlar başka bir başlık içerisinde değerlendirilmesi gereken konular.

Takım istatistiklerine de şöyle bakacak olursak, bir araya getirilen 'Büyük 4'lü'nün bu sezonki performanslarını, rakamlarla şu şekilde gösterebiliriz:

Stephen Curry - 26.6 sayı 5.9 asist 4.1 ribaund
Kevin Durant - 27.1 sayı 4.7 asist 8.4 ribaund
Draymond Green - 10.1 sayı 6.9 asist 8.6 ribaund
Klay Thompson - 20.7 sayı 2.1 asist 3.3 ribaund

Bir adım geriye çekilen Curry, aynı şekilde sezona devam eden fakat daha az şut yaratarak bu efektif rakamlarına ulaşan Durant, tamamen savunmaya odaklanmış Draymond ve sessiz ama etkili şutör Klay ile, Warriors ekibi beklendiğinden kesinlikle ileride bir sezon geçiriyor.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki, Warriors takımı 73-9'u geçmeyecektir. Bunun en önemli sebebi ise bunu istememeleri. Yaz döneminde verilen demeçler, sezon öncesi koç Steve Kerr'ün açıklamaları, bu konu üzerinde 'İsteseler yapabilirler' yorumunu da bu noktadan sonra anlamsız kılıyor...

YAZI: DOĞUŞ ÇİFTÇİ


7/24 NBA TÜRKİYE