Irkçılıktan sonra eşcinsellik tartışması

İngiliz futbolunda tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Son yıllarda sıkça görülen ırkçılık tartışmalarından sonra, West Ham United oyuncusu Ravel Morrison'ın açıklamaları futbolda eşcinsellik tartışmalarını alevlendirdi.

Haber; Sporx.com dış haberler
Irkçılıktan sonra eşcinsellik tartışması
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
08 Şubat 2012 06:30
İngiliz futbolundaki tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Son yıllarda ırkçılıkla büyük bir mücadele veren İngiliz futbolunda bu kez homofobic açıklamalar yapan West Ham United oyuncusu Ravel Morrison gündeme oturdu.

Manchester United'tan ara transfer döneminin son gününde West Ham'a transfer olan 19 yaşındaki oyuncu, Twitter'dan eşcinsellik hakkında yazdığı mesajlar sonrasında büyük tepki topladı. Genç oyuncu tepkilerin ardından mesajını silse de bu tepkileri dindirmedi.

Olaydan sonra Morrison ya da West Ham cephesinden bir açıklama yapılmazken; İngiltere futbolunda eşcinsel olduğunu açıklayan ilk isim olan eski Norwich City ve Notthingham Forest forveti Justin Fashuana'nın, 1998'deki intiharından 10 yıl sonra futbolda homofobic olayları engellemek için kurulan The Justin Campaign'in yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmakta gecikmedi.

Justin Campaign'in yetkili isimlerinden Alan Quick konu ile ilgili açıklamalar yaparken; "Bir profesyonel futbolcunun daha homofobik açıklamalarda bulunduğunu görmek üzücü." dedi.  Quick aynı zamanda genç oyuncunun bu tarz açıklamların nasıl etki yapacağının farkında olmadığını söyledi.

Daha önce Alman devi Bayern forması giyen Philippe Lahm ve Mario Gomez, futbola eşcinselliği destekleyen açıklamalarda bulunurken; İngilizlerin hırçın çocuğu Joey Barton da, futbolda homoseksüelliğin kabul görmesi gerektiğini söyledi.

Queens Park Rangers forması giyen Barton, "Ben insanları sadece kendileri oldukları için seviyorum ya da sevmiyorum. Cinsel tercihleri onlara bakış açımı belirlemiyor" dedi.


Tümü
TÜMÜ