Mutlu Erçevik: "Türkiye Turu'nu dünyanın en iyilerinden yapacağız"

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Yarış Direktörü Erçevik önemli açıklamalarda bulundu.

Haber; AA, Fotoğraf; AA
Sporx'e ücretsiz abone ol,ilk bilen sen ol!
Mutlu Erçevik: 'Türkiye Turu'nu dünyanın en iyilerinden yapacağız'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
24 Nisan 2024 14:12
Mutlu Erçevik, yarış direktörlüğünü yaptığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu dünyanın en iyi haftalık turlarından biri yapmak istediklerini söyledi.

Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu olma özelliğini taşıyan organizasyonun yıllardır mutfağında yer alan Erçevik, tur öncesi parkurların oluşumunda teknik destek vermek, yarış sırasında ise emniyet güçleri, hakemler, takımlar başta olmak üzere tüm birimler arasındaki koordinasyonu sağlamakla görevli.

Turun başlangıcından bitimine kadar güvenli bir şekilde sürdürülmesi konusunda Vladimiros Petsas'la beraber baş sorumlu olan Erçevik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "2008 yılından beri turun içindeyim. 3 yıl öncesine kadar parkur direktörü olarak görev yapıyordum. Daha sonra yarış direktörlüğü görevini üstlenmeye başladım." diye konuştu.

Erçevik, 59'uncusu düzenlenen köklü bir uluslararası spor etkinliğinin kahramanlarından biri olmanın nasıl hissettirdiği sorusuna, "Büyük bir gurur, büyük bir heyecan. Dünyanın en önemli sportif organizasyonlarından biri olduğunu söyleyebiliriz kuşkusuz. Böylesine önemli bir organizasyonun yarış direktörü olarak bir parçası olmak büyük bir gurur." yanıtını verdi.

"DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN OLACAK"

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yakın gelecekte bireysel veya takım zamana karşı etabı eklenme ihtimali sorulan Erçevik, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki 1-2 yıl içinde bunun sözünü veremeyiz. Çünkü kolay bir operasyon değil bu. Zamana karşı yarışlarda çok farklı ekipmanlar kullanılıyor. Dolayısıyla bugünkü koşullarda bu takımlar için ekstra bir külfet. Çünkü coğrafi olarak Avrupa'ya biraz uzağız. Ulaşım açısından Avrupa'daki yarışlar gibi değil. Dolayısıyla takımlara çok cazip gelmeyecektir. Fakat sonraki yıllarda mümkün olabilir. Farklı çözümler yaratabiliriz bunun için."

53 yaşındaki eski bisikletçi, Cumhurbaşkanlığı Turu'nu en dipten alıp bu seviyeye getirdiklerini belirterek, "Yaptığımız iyi işler ortada. Geçtiğimiz yıl 2.1 kategorideydi, bu yıl Pro Serisi'ne yükseldik. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu çok kısa sürede tekrar Dünya Turu seviyesine gelecektir. Dünyanın en iyi haftalık turlarından biri haline getireceğiz. Bunun sözünü verebilirim. Bu konuda iddialıyız." dedi.

GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU
Tümü
 Reklam