Ahmet Nur Çebi: "Kararlar art niyet kokuyor"

Beşiktaş İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, PFDK kararlarının ardından çok sert açıklamalarda bulundu.

Haber; AA, Fotoğraf; Sporx.com
Ahmet Nur Çebi
Ahmet Nur Çebi
26 Eylül 2013 20:28
Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, Galatasaray derbisinde çıkan olaylarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) verdiği 4 maçlık seyircisiz oynama cezasının haksız olduğunu savundu.

PFDK kararının duyurulmasının ardından Akaretler'deki kulüp binasında gazetecilerin karşısına çıkan Çebi, açıklamalarda bulundu.

PFDK'nın, şuç işleyenleri değil, olayın asıl mağduru Beşiktaş Kulübü'nü cezalandırdığını iddia eden Çebi, şu ifadeleri kullandı:

"PFDK'nın kararı ile suç işleyenler değil, olayın asıl mağduru olan kulübümüz ve milyonlarca taraftarımız haksız yere cezalandırılmıştır. Oysaki taraflı-tarafsız tüm spor kamuoyu, bu olayların gerçek mağdurunun Beşiktaş olduğunun bilincindedir. Maçın hakeminin tartışmalı bir kararı sonucu tamamlanamayan karşılaşmada, mağlup ilan edilerek zaten cezalandırılan Beşiktaşımız, PFDK'nın haksız kararıyla ikinci kez cezalandırılmıştır. Sayın TFF Başkanı, 'Ben Beşiktaş taraftarını tanırım. O sahaya atlayanlar Beşiktaşlı değil' diyor. Öyleyse bu ceza kime ve neden verilmiştir? Karşılaşmayı Türkiye Ligi seyirci rekorunu kırarak bir şenlik havası içinde izleyen 80 bine yakın taraftar, belirli provokasyonlar neticesinde olay çıkartan 80-100 kişiye kurban edilmektedir. Sayın Bakanımız, bugün yaptığı açıklamada, olaylara karışmayan taraftarların olayın tarafı haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Oysa bu kararla bırakın olayın tarafı haline getirilmeyi, milyonlarca Beşiktaş taraftarı cezalandırılıp, mağdur edilmektedir."

"BU AYRIK OTLARI TEMİZLEYENE KADAR..."

Çebi, olaylara karışanları "ayrık otları" diye nitelendirerek, bu kişilerin Beşiktaş camiasından temizlenmesi için her türlü mücadeleyi, kanunlar çerçevesinde vereceklerini söyledi.

Siyah-beyazlı kulübün derbi öncesinde yasalar çerçevesinde üzerine düşen her türlü güvenlik önlemini aldığını aktaran Ahmet Nur Çebi, şöyle konuştu:

"Beşiktaş Kulübü'nün taraftarına verdiği tek bir bedava bilet yoktur. Bu konudaki çizgimiz nettir ve hiç değişmemiştir. Kulübe bağlı bir kolluk kuvveti yoktur. Bir provokasyonu önceden haber alıp, önleyecek bir istihbarat birimi de yoktur. Yine Sayın Bakanımızın bugünkü açıklamasında ifade ettiği gibi; kulübümüz olaylarla ilgili her türlü suç duyurusunda bulunmuş ve haklarını korumak konusunda da müracaatlarını ilgili kurumlara yapmıştır. Kulübümüz, yasal tüm girişimleri yapmıştır ve bu ayrık otları camiamızdan temizlenene kadar, kanunlar çerçevesinde mücadelesini kararlılıkla devam ettirecektir. Bu mücadele, bu konuda bizlere tek yürek halinde destek veren camia mensuplarımızın ortak mücadelesidir."

"HAKEM VE MELO, GERİLİMİ TIRMANDIRMIŞTIR"

Çebi, provokasyonu sadece saha dışında arayanların, stadyumda ve televizyon başında müsabakayı izleyen milyonlarca taraftarın gözleri önünde yeşil sahada sergilenen provokasyonu inkar edemeyeceğini kaydederek, şöyle devam etti:

"Karşılaşmanın hakemi, maçın ilk dakikasından son dakikasına kadar verdiği çelişkili kararlarla gerilimin artmasında başrol oynamıştır. Galatasaray'ın futbolcusu Melo, sportmenliğe asla yakışmayacak davranışlarla bu gerilimin diğer başrolünü paylaşan isim olmuştur. Hatırlanacağı gibi; bu hakemin ve futbolcunun Beşiktaş karşısında benzer vukuatları mevcuttur. Yönettiği hemen her Beşiktaş maçında tartışmalı kararlarıyla gündeme oturan bir hakemin, böylesine önem derecesi yüksek bir maça hangi gerekçeyle atandığı ise merak konusudur."

"ÖNÜMÜZÜ KESMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEYECEK"

"(Lige mükemmel bir giriş yapan ve oynadığı futbolla taraflı-tarafsız her kesimin takdirini kazanan Beşiktaş'ın önü kesilmek mi istenmiştir?) diye düşünmeden edemiyoruz" diyen Çebi, "Başkan ve yönetim kurulu olarak büyük bir fedakarlıkla bizlere ait olmayan hataların bedelini ödeye ödeye Beşiktaş'ı bu günlere taşırken, başarımızın başkalarının başarısızlığını gözler önüne sereceğinin telaşı mıdır? Önümüzü kesmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bu başarılı gidiş sürdükçe zaman, gecesini gündüzüne katarak Beşiktaş'a hizmet eden bizleri haklı çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

Gözlemci raporlarına da işaret eden Ahmet Nur Çebi, "Gözlemci raporlarının da abartılı hazırlandığı ve gerçekleri yansıtmaktan çok uzak olduğu gözümüzden kaçmamıştır. 20 milyon taraftarı bulunan 110 yıllık bir camiayı haksız yere cezalandıran bu karara karşılık gereken her türlü itirazı yapacağız. Şerefimizle oynayıp, hakkımızla kazanarak, önümüzü kesmek isteyen hür türlü güce sahada cevap vereceğiz. Ancak ve ancak, Tahkim Kurulu'nun bu cezayı bütünüyle kaldırarak vicdanların temizleneceğini düşünüyoruz" şeklinde görüş belirtti.

"BILIC'LE İLGİLİ KARARIN HAKSIZ OLDUĞUNA İNANIYORUM"

Slaven Bilic'in aldığı 3 maçlık ceza hakkında gelen bir soru üzerine Çebi, "Bilic'le ilgili verilen kararın da haksız olduğuna inanıyorum. Bilic, Beşiktaş camiasının ve Türk spor kamuoyunun gördüğü kadarıyla son derece kişilikli, düzgün ve hiçbir şekilde yalan ifadesi olmayacak birisidir. Kendisi de PFDK'ya verilen rapordaki cümleleri kullanmadığını ifade etmiştir. Bu da bizim için yeterlidir" diye konuştu.

Ahmet Nur Çebi, başka bir soru üzerine, gözlemci raporlarını anlamakta güçlük çektiklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Statta 90 tane kapı var. Bunlardan hepsi ne kadar zamanda kontrol edilip de bu kapıların kırıldığının tespiti yapılıp, rapora intikal etmiş? Bunların hepsi düşündürücü şeyler. Bunun için çok da sağlıklı bir rapor olduğunu zannetmiyoruz. Çalakalem hazırlanmış hatta art niyet kokan bir rapor olduğunu söyleyebilirim."

Tümü
TÜMÜ