FIFA'nın yeni kararı, Chelsea'yi vuracak!

Transfer yasağı FIFA tarafından kaldırılan Chelsea, FIFA tarafından getirilen yeni kuralla beraber yeni bir yapılanma içerisine girmek zorunda kalacak.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; EPA
FIFA'nın yeni kararı, Chelsea'yi vuracak!
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
29 Şubat 2020 13:34
FIFA'nın 22 yaş ve üstü oyuncuların kiralık transferine sınır getirildiğini açıklamasının ardından gözler Chelsea'ya çevrildi.

Transfer yasağı FIFA tarafından kaldırılan Chelsea, FIFA tarafından getirilen yeni kuralla beraber yeni bir yapılanma içerisine girmek zorunda kalacak.

Genç futbolculara yaptığı yatırım ve genç futbolcuları başka takımlara kiralık olarak gönderip "olgunlaşmasını bekleme" stratejisi ile dikkatleri üzerine çeken Chelsea'nin şu anda İngiltere dışında kiralık olarak forma giyen 28 futbolcusu bulunuyor.

Avrupa'nın çeşitli takımlarında forma giyen 28 kiralık futbolcusu bulunan Chelsea'nin kiralık gönderdiği futbolcuların 15'i 22 yaş ve üstünde bulunuyor ve var olan 15 kişiden 11'i İtalya, Fransa ve Hollanda gibi ülkerde forma giyiyor.

Chelsea gibi benzer bir durumu yaşayan bir diğer kulüp de Atalanta. Chelsea benzeri bir strateji izleyen Atalanta'nın 55 futbolcusu başka takımlarda kiralık olarak forma giyiyor ve bu 55 futbolcunun 37'si 22 yaş ve üzerinde olan futbolculardan oluşuyor.

* Jamal Blackman (26) - Bristol Rovers
* Jake Clarke-Salter (22) - Birmingham
* Matt Miazga (24) - Reading
* Baba Rahman (25) - RCD Mallorca
* Davide Zappacosta (27) - Roma
* Tiemoue Bakayoko (25) - Monaco
* Danny Drinkwater (29) - Aston Villa
* Kenedy (24) - Getafe
* Victor Moses (29) - Inter Milan
* Charly Musonda (23) - Vitesse
* Nathan (23) - Atletico Mineiro
* Mario Pasalic (25) - Atalanta
* Lucas Piazon (26) - Rio Ave
* Izzy Brown (23) - Luton Town
* Alvaro Morata (27) - Atletico Madrid

NE OLMUŞTU?

2020'nin Haziran ayıyla birlikte geçilecek yeni sistemde, 22 yaş ve üstü kiralamada gelen ve giden oyuncu dahil en fazla 8 oyuncuya izni verilirken, 2022/23 sonunda bu rakam 6'ya düşürülecek. 2022/23 ile birlikte iki kulüp arasında ise kiralamada 3'er oyuncuya izin verilecek. Komite bu kararın, oyuncu kiralamanın "sadece gelişim amaçlı" yapılmasını sağlamak için verildiğini belirtirken, yerel seviyede federasyonların 3 yıl içinde bu sisteme adapte olmalarının beklendiği vurgulandı.Tümü
TÜMÜ