Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Rose: "Ne için dua ettiğinize dikkat edin..."

Illinois-Chicago Üniversitesi tarafından düzenlenen bir panelde yer alan Detroit Pistons guardı Derrick Rose, çocukluğu, zihinsel sağlığı ve daha fazlası hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; NBA.com
Illinois-Chicago Üniversitesi tarafından düzenlenen bir panelde yer alan Detroit Pistons guardı Derrick Rose, çocukluğu, zihinsel sağlığı ve daha fazlası hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

Chicago yerlisi, platformunu, şehirdeki insanların zihinsel sağlıkla ilgili konuşmayı normalleştirmek için kullandı.

Rose, "asla unutamayacağı" bir çocukluk travması hakkında şu açıklamaları yaptı:

"Gençken, evimde ve mahallemde bir sürü şey oluyordu ve bir şekilde TSSB (travma sonrası stres bozukluğu) sahibi olmama kadar bu devam etti. Bodrumda takılırken birisinin üstte oynadığını duyuyordum ve birinin oraya koşarak kuzenime saldırmak üzere geldiğini düşünürdüm. Bir kız vardı... mahalledeki herkesi dövüyordu, ve bir gün intikam için geri geleceklerini düşünürdüm. Evdeki küçük tıkırtılar ya da seslerden korkuyordum, ya da gece bir şeyler duyup korkuyordum. Çünkü bu insanların geri döndüğünü sanıyordum."

"SINIRLARDAN NEFRET EDİYORUM"


Kariyeri boyunca mental sağlığını korumaya çalışan ve basketbola tutunmuş olan Rose, kapanışı 16 yaşındaki kendisine bir mesaj vererek yaptı:

"Ona 'Ne için dua ettiğine dikkat et' derdim, çünkü daha gençken, hedeflerim çılgınca olurdu, ama aynı zamanda büyüdüğümde buna hazır değildim. Böyle bir hedefe hazır olmadığımı biliyordum. Bir şampiyonluğa hazır değildim. Hazır olmadığımı biliyordum çünkü şu aralar dışarı çıktığımda kendime hep bunu söylerdim, şimdi bu aralar az çok bir yerlere gidebiliyorum. Peki, bir şampiyonluk kazansaydım ne olurdu? Bu nasıl olurdu? Kendimi daha nasıl kısıtlayabilirdim? Nasıl yaşayabilir ve dolaşmak zorunda kalırdım?"

"Sınırlarla yaşamaktan nefret ediyorum. Tatile çıktığımda bu beni yiyip bitiriyor. Ve insanların, mesela bir diş hekiminin ya da düzenli bir işi olan birinin orada öylece rahat takıldığını görüp de benim bunu yapamamam, beni öldürüyor. Onlar özgürce hayatı yaşayabiliyorlar ve bunu kıskanıyorum, çünkü derinlerde bunu istiyorum, ama sahip olamıyorum. Bu yüzden dua ettiğiniz şeye dikkat edin, çünkü bunun nasıl sonuçlanacağını asla bilemezsiniz."