Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

Martin: "Shaq'ı savunmak imkansızdı"

Eski NBA oyuncusu Kenyon Martin, NBA efsanesi Shaquille O'Neal'ı savunmanın "imkansız" olduğunu söyledi.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; NBA.com
Eski NBA oyuncusu Kenyon Martin, NBA efsanesi Shaquille O'Neal'ı savunmanın "imkansız" olduğunu söyledi.

Yakın zamanda Martin, eski NBA yıldızı Gilbert Arenas'ın Shaq hakkında konuştuğu "No Chill" isimli podcast'te yer aldı.

Kenyon'a "Birden beşe kadar her pozisyonu savunabildiğini söylemiştin. Shaq gibi bir adamı savunmak nasıl bir şeydi?" sorusu yöneltildiğinde, Martin'in yanıtı şöyle oldu:

"İmkansızdı. Doğrusu hiçbir zaman, hızlı hücumda topu o getiriyorsa falan, bana 'Ken, Shaq sende' diyen olmamıştır.

Bana mola sırasında 'Ken, 5 numara sensin ve Shaq'ı tutacaksın' demezlerdi. Bunun olduğu nadir adamlardan biriydi.

Jersey zamanında da böyleydi, Denver zamanında da. Bizde Marcus Camby, Nene ve Birdman (Chris Andersen) onu savunurdu, ama ben ikili sıkıştırma getiren adam olurdum. Topu aldığında sahanın neresinde olursam olayım, şuta kalktığında el kaldırmaya giderdim ya da diğerlerine savunmada nerede durmaları gerektiğini söylerdim. Ona karşı böyle oynamak zorundaydım.

Onu savunmak diye bir şey yok. Onu en iyi savunan, yaşlanması oldu. Gerçekten. Boyalı alan dışında şut atmayıp herkesi domine eden tek adamdı.

Tüm bu savunma kurallarını onun yüzünden çıkarmışlardı. Sırtı dönük oynama süresi kuralı Charles Barkley'yle gelmişti ama asıl gelme sebebi oydu. Çünkü seni belli bir noktaya ittiğinde, geçmiş olsun..."

19 yıllık kariyerinin sonunda, Shaq 15 kez All-Star seçilmiş, 14 kez All-NBA kadrolarına alınmış, iki kez sayı kralı olmuş, dört kez NBA şampiyonu olmuş, üç kez Finaller MVP'si ve 1 kez normal sezon MVP'si ödülü kazanmış ve toplamda 28.596 sayı kaydetmişti.