Kulüpler ile TFF önemli bir kararın eşiğinde

Bugüne dek sadece Ziraat Türkiye Kupası'nda uygulanan 'A takım listesindeki oyuncu sayısı Covid-19 nedeniyle 14'ün altına inerse müsabaka ertelenmeyecek; karşılaşmaya çıkamayan takım hükmen mağlup sayılacak' maddesinin Süper Lig'de de yürürlüğe girmesi konusunda görüşme yapıldı.

Haber; Sporx.com, Fotoğraf; AA
Abone Ol
Kulüpler ile TFF önemli bir kararın eşiğinde
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Kasım 2020 08:02
Kulüpler Birliği ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Covid-19 pandemisi nedeniyle olağanüstü koşullarda oynanan 2020-21 sezonunda bir ilke daha imza atmak üzere...

TFF KARAR VERECEK

TFF ve kulüpler, bugüne dek sadece Ziraat Türkiye Kupası maçlarında uygulananan 'A takım listesindeki oyuncu sayısı Covid-19 nedeniyle 14'ün altına inerse müsabaka ertelenmeyecek; karşılaşmaya çıkamayan takım hükmen mağlup sayılacak' maddesinin, Süper Lig'de de uygulanması konusunda görüşme yapıldı. Söz konusu düzenlemenin önümüzdeki günlerde TFF Yönetim Kurulu toplantısında görüşülüp karara bağlandıktan sonra hayata geçmesi bekleniyor.

KULÜPLER BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Konu hakkında açıklama yapan Kulüpler Birliği Vakfı ve Göztepe Başkanı Mehmet Sepil "Çarşamba günü yaptığımız toplantı, yayıncı kuruluşla anlaşma ile ilgiliydi. Bu toplantı öncesi TFF Başkanı Nihat Özdemir, beni arayarak konuyu açtı ve toplantıda kulüp başkanlarıyla konuyu paylaşmamı istedi. Mevcut kurallar içinde, bir takımda belli bir sayıda Kovid-19'a yakalanmayan futbolcu kalırsa, maçlar erteleniyor. Bildiğim kadarıyla koronavirüs yüzünden ertelenen maç sayısı çok az. O maçlar da önümüzdeki haftalarda oynanacak ve bunun planlaması yapıldı. Endişe şu, bu kuralın 24 Ocak'ta biten ilk yarıdan önce uygulanması söz konusu değil. TFF de yeni bir kuralın ikinci yarı için uygulanabileceğini söyledi. Ancak ikinci yarı başında kural değişebilir. Aralık ayının ortasından itibaren inanılmaz bir maç trafiği var. Hafta aralarının çok önemli bölümünde zaten mevcut lig maçları var. İkinci yarı Avrupa kupası, Türkiye Kupası derken, söz konusu bir maçın oynanmama durumunda koyulabilecek tarihler belli ve zor bir durum oluşturuyor. TFF 'Burada ne yapabiliriz?' dedi. Kupa statüsünde olduğu gibi maçın oynanmadığı durumda, oynamayan takımı hükmen mağlup etmek... En sert opsiyon var. Bunun Süper Lig kulüpleri tarafından görüşülmesini ve dikkate alınmasını istedi. Çok kısa oldu, 2-3 dakika konuşuldu. TFF'nin dediğinde bir mantık var ama bu bıçak sırtı. Bu kararı iyi irdelemek gerekir. Kulüpler önce kendi arasında teknik heyetiyle, yönetimiyle konuyu görüşecek. Sonrasında TFF ile konuşacağız. Henüz bir karar alınmadı, bu konu sadece görüşüldü."

DÜZCESPOR HÜKMEN YENİK İLAN EDİLMİŞTİ

Ligde bu sezon hatırlanacağı üzere Atakaş Hatayspor'un, Büyükşehir Belediyesi Erzurumspor ve MKE Ankaragücü ile oynaması gereken maçlar, bordo beyazlı takımdaki Covid-19 vakaları nedeniyle ertelenmişti. TFF ile kulüplerin anlaşmaya vardığı değişiklik kesinleşirse erteleme yapılmayacak; maça çıkmayan takım 3-0 hükmen yenik ilan edilecek. Ziraat Türkiye Kupası 3. turunda Düzcespor, Pendikspor ile oynaması gereken karşılaşmaya Covid-19 vakaları nedeniyle çıkamadığı için 3-0 hükmen mağlup sayılmıştı.


Tümü
EN ÇOK OKUNANLAR
TÜMÜ