"4-5 takımın önü kesildi"

Sivasspor teknik direktörü Rıza Çalımbay gündem yaratacak açıklamalarda bulundu.

Haber; DHA
'4-5 takımın önü kesildi'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
14 Mart 2012 16:53
Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, son oynadıkları birçok maçta, bariz hakem hatalarından canlarının yandığını belirterek, "Biz hakemlere karşı saygılıyız ama onlar bize karşı saygılı değil. Artık bariz hakem hatalarıyla mağlup olmak istemiyoruz" dedi.

Trabzonspor'a 2-1 yenilen Sivasspor, orda maçının hazırlıklarına başladı. Antrenman öncesinde basın toplantısı düzenleyen Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, özellikle son maçta yapılan hakem hatalarına dikkat çekerek, sezon boyunca bir çok maçta benzer bir durum ile karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı. Son maçlarda bu hataların arttığını belirten Çalımbay, "5 maçı bizim üstümüzdeki takımlarla oynadık. 3 maçı deplasmanda oynadık. Bunlardan 4'ü büyük takımlardı. Bu maçlara bakarsak aslında kötü maçlar oynamadık. İyi maçlar oynadık. Yediğimiz kötü goller var. Bunda hakemlerin de katkıları oldu. 5 maçı iyi şekilde bitirsek ilk 4'ün avantajlı takımlarından biri olacaktık. Hakemlerle ilgili konuşmayı sevmiyorum. Ama bazen bizim cevap vermemiz zorunlu hale geliyor. Hakem hatalarından inanılmaz mağdur olan takımların başında geliyoruz. Bütün Anadolu takımları mağdur oluyor. Kuddusi hoca Volkan'ı atmamakla hem bize büyük zarar verdi, hem de Volkan'a. Çünkü Volkan iyi oyuncu. Faullere maruz kalacaktır ama henüz ligde 3'üncü maçını oynayan genç bir oyuncuya böle tekme atma hakkı yok. Hakemlere saygımız var ama onların bize saygısı yok. Evimizdeki Eskişehir maçından sonra, 9 kişi kaldığımız ve kalecimizin de atıldığı maçtan sonra kendi kendime söz verdim kötü şeyler söylememek için. Biz sadece tepki gösterebiliyoruz ama saygısızlığımız hiç olmadı. Bizim de onlardan istediğimiz bizim maçlarda biraz daha dikkatli olmaları." dedi.

'4 BÜYÜKLERİN MAÇINDA KORKMASINLAR'

Maçlarda takımlar için verilen kararlarda standart olmadığını belirten Çalımbay, "Gençlerbirliği maçında iki oyuncumuzu rahat atarken, Trabzon maçında dirsek atan, maalesef gözünün önünde tekme atan oyuncuyu atamıyorsun ve o oyuncu oyunun kaderini değiştiriyor. Galatasaray maçında Eneramo düşürülüyor yüzde yüz penaltı ve kırmızı kartı veremiyorsun. Bizim de hatalarımız oldu ama hakem hataları bizim çoğu maçımızda yaşandı. En affedilmeyen maç da buradaki Eskişehir maçıydı. Bize karşı rahatlıkla penaltı verilebiliyor ama lehimizdeki kararlar kolay verilmiyor. Şu 5 maçtan sonra büyük üzüntüler yaşadık hakem hataları yüzünden. Zaten bu sezon her türlü sıkıntıyı yaşamış bir takımız, bir de bu tür sıkıntıları da yaşamak istemiyoruz. Hakemlerin sadece biraz daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Anadolu takımları büyük takımlarla oynarken, korkmamaları gerekiyor. Ben bunu bütün Anadolu takımlarının isteği olarak bunu dile getiriyorum. Trabzon maçından sonra yorumcuların ve eski hakem ağabeylerimizin tepkilerini gördük. Hatalar böyle üst üste olunca futbolcular da 'Biz sahipsiz miyiz' diye düşünmeye başlıyor. Bu kritik 5 maç geride kaldı. Önümüzde çok önemli Ordu, Manisa, Büyükşehir ve Samsun maçlarımız var. Arada bir de Galatasaray kupa maçımız var. Bunlardan iyi şekilde ayrılmak istiyoruz. Bu 5 maçta alınan sonuçlar oynanan oyunun hakkı değildi. Bizim de hatalarımız oldu ama hakem hataları da inanılmaz derecede etkili oldu. Biz zaten her türlü mücadeleyi veriyoruz ama bir de hakemlerle mücadele etmek istemiyoruz." şeklinde konuştu.

'BU KADARI FAZLA'

Son dönemde hakem hatalarıyla ilgili açıklamalar yapmak zorunda kaldığını belirten Çalımbay, "Ben artık dayanamadığım ve sıkıntılar yaşadığım için söylüyorum. Ters bir laf ettiğimizde disipline gönderiliyoruz. Nasıl biz ceza alıyorsak hatalı hakemlere de ceza verilmesi gerekir. Türk futbolu bir yere gelecekse bu hakemler ile gelecek. Bu hatalar bir maçta değil, ta sezon başındaki Eskişehir maçından bu yana geliyor. Özellikle son 5 maçta fazlasıyla bu hataları yaşadık. Hakemler maçlar için çok önemli. Trabzon maçının sonucuna damga vuran hakemdi. Bariz hakem hatalarıyla mağlup olmak istemiyoruz. Bir, iki hata olur ama artık bu kadarı çok fazla. Biz kimseden bir şey beklemiyoruz. Sadece normal yönetsinler. Biz gücümüzü medyada, orda burda gösterecek takım değiliz. Bazı yorumcuları takdir ve tebrik ediyorum. Son maçtan sonra bu hataları açık açık hakem yüzüne vurmuşlar. Ben art niyet aramıyorum ama inanılmaz şekilde hata yapıyorlar. Biraz daha dikkat etmeleri gerekir. İnanılmaz şekilde maçların sonucunu etkiliyorlar. Maalesef bu hatalar yüzünden seyirciler de tahrik oluyor ve bu yüzden kulübe de cezalar veriliyor." dedi.

4-5 TAKIMIN ÖNÜ KESİLDİ

Trabzon maçını hatalı kararlar yüzünden kaybetmelerinin play-off şansını sürdürmek isteyen takımları da etkilediğini belirten Çalımbay, "Trabzon maçını galip bitirseydik bizimle birlikte 4-5 takım 4'üncülük şansı olacaktı. Ama bu maçla birlikte takımlar bu avantajlarını büyük ölçüde yitirdi. Matematiksel olarak belki hale şansları var ama çok zor." dedi. Play-Off'ta 4 büyük takımın olması yönündeki bir eğilime inanmadığını belirten Çalımbay, "Böyle bir düşünce olduğunu düşünmüyorum. Ama hakemlerin 4 büyüklerin maçlarında daha cesur olması gerekir. Hakem hataları dünyanın her yerinde oluyor ama buradakiler sonuca direkt tesir eden hatalar ve sayı çok olduğu zaman olumsuz etkiliyor." diye konuştu. Çalımbay, kalan maçları kazanarak ilgi en iyi yerde noktalamak için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ