"Dünyada favori ülke konumuna geleceğiz"

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Sayyıdan: "Sesi Görenler İstanbul Kupası, elde edilen sportif başarının yanı sıra dünyanın en iyi tesisleri arasında yer alan Riva'nın da tanıtımı açısından ayrı bir öneme sahipti"
08 Mart 2018 11:42
Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, Dünya Şampiyonası hazırlıkları kapsamında düzenledikleri Sesi Görenler İstanbul Kupası'nı kazanmalarının önemli olduğunu belirterek, "Dünyada favori ülke konumuna geleceğiz." dedi.

Sayyıdan, yaptığı açıklamada, federasyonun İstanbul'da düzenlediği Sesi Görenler İstanbul Kupası'nda Türkiye, İtalya, Rusya ve İspanya'nın mücadele ettiğini hatırlattı. Finalde İspanya'yı 2-1 yenerek kupayı kazandıklarını anımsatan Sayyıdan, şöyle konuştu:

"İspanya'nın 6 Avrupa şampiyonluğu bulunuyor. Rusya ise son Avrupa şampiyonu olarak turnuvaya katıldı. Bu ülkelerin katıldığı bir organizasyonda mutlu sona ulaşmak, dünya takımı olma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Avrupa'da favori konumunda olan bir ülkeyiz. Dünyada favori konuma geleceğiz. Bu biraz zaman alsa da bunu başaracağız. Süreçte emin adımlarla ilerliyoruz."

Turnuvanın Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) Riva'daki tesislerinde düzenlendiğini hatırlatan Sayyıdan, "Sesi Görenler İstanbul Kupası, elde edilen sportif başarının yanı sıra dünyanın en iyi tesisleri arasında yer alan Riva'nın da tanıtımı açısından ayrı bir öneme sahipti." ifadesini kullandı.

Sayyıdan, 2013 yılında kurulan Sesi Görenler Futbol Ligi'nin devrim niteliği taşıdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Ligin kurulmasıyla birlikte B1 (Hiç görmeyenler) futbolunda hızlı bir atılım içine girdik. Takımlarımız önceden bir turnuvaya katılarak ve kısa bir kamp dönemi geçirerek şampiyonalara giderdi. Lig sayesinde oyuncularımız her an hazır hale geldi. Şimdi hedeflerimize giden yolda özenli bir çalışma içindeyiz. Asıl hedefimiz 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları olsa da her sene kendimize ayrı hedefler belirliyoruz. Bu senenin hedefi, Dünya Şampiyonası'nda kürsüde yer almak olacak. Bu illa altın olmak zorunda değil, rengi önemli olmasa da madalya kazanmak büyük bir başarı olur. Çünkü Brezilya, Arjantin ve Çin gibi ekol ülkelerle mücadele edeceğiz. Hayalci olmaya gerek yok, Dünya Şampiyonası'nda ilk iki arasında yer alan ülkeler olimpiyat kotası alıyor. Bunu yakalamak şu an için fazla hayalcilik olur."

2019 yılında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nın da olimpiyatlara kota vereceğini dile getiren Sayyıdan, "Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olarak olimpiyat kotası almayı planlıyoruz. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda madalya alabilmek, nihai hedefimiz durumunda bulunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

- Gürsoy: "En kritik nokta deplasmanlı ligin kurulması oldu"

TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy ise görme engelliler futbolunun son yıllarda önemli bir atılım içinde yer aldığını vurgulayarak, "En kritik nokta deplasmanlı ligin kurulması oldu." dedi.

Federasyon başkanı Yıldırım Demirören ve TFF İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu'nun verdiği önemli destekle 2013 yılında Sesi Görenler Futbol Ligi'nin hayata geçtiğini vurgulayan Gürsoy, şunları söyledi:

"TFF'nin desteklediği bu lig, Avrupa'daki tek lig konumunda bulunuyor. Hatta TFF, bu projeyle yılın aktivasyon ödülünü aldı. Riva'daki tesislerin bizim için bir uğuru var. Takımımız orada kamp yaptı ve Avrupa şampiyonluğunu yakaladı. Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi sayesinde, camianın da toplumun da ön yargılarını kırdık diyebilirim. Ligin kurulmasıyla birlikte, tanınırlık arttı ve toplum da engelli arkadaşlarımızı anlamaya başladı. Görme engelli futbolu, belki dünyanın en zor ama en keyifli futbolu. Bizim 'En güzel gol, hissedilerek atılan goldür.' sloganımız var. Bu slogana çok inanıyoruz."

Gürsoy, milli takımın 17-26 Mart tarihlerinde Japonya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Grand Prix müsabakalarına katılacağını dile getirerek, "Ligimizin 6. sezonunu nisan ayı içinde başlatıyoruz. Futbolcularımız, yapacakları kamplarla ve ligde oynayacakları 4-5 haftalık maçlarla 5-16 Haziran tarihlerinde İspanya'nın ev sahipliğinde organize edilecek Dünya Şampiyonası'na hazır hale gelecek." diye konuştu.

 

Galeri Icon Foto Galeri