Şenol Güneş: "Sözlerin de anlam teşkil etmediği bir dönemdeyiz"

A Milli Takımımız, EURO2020 Elemeleri 7. haftasında Arnavutluk'u 1-0 yenerken Şenol Güneş'ten açıklamalar geldi

Haber; Sporx.com
Şenol Güneş: 'Sözlerin de anlam teşkil etmediği bir dönemdeyiz'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
12 Ekim 2019 00:46
A Milli Takımımız, EURO2020 Elemeleri 7. haftasında Arnavutluk'u 1-0 mağlup etti. Maç sonrasında teknik direktör Şenol Güneş açıklamalarda bulundu.

Şenol Güneş, Ülker Stadı'ndaki karşılaşma sonrasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Stresli, zor bir maç oynadık, böyle zor maçları geçmek önemliydi. Geçen Andorra maçında da böyle zorlandık ve sonunda golü bulduk." dedi.

"Oyundaki eksikliklerimizi, oyuncularımızın kazanma ruhu ve taraftarlarımızın desteğiyle gidermeye çalıştık. Oyun akıcılığı bakımından pas yüzdemiz fazla değildi, isteğimiz fazlaydı, gerginlik vardı." diyen Şenol Güneş, karşılaşmayla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Rakibin savaşçı olması ve son şansını kullanması da bu zorlamayı öteye attı. Pozisyonlar az bulduk ama bulduklarımızı değerlendiremedik, onlara da şans verdik. Mutlaka kazanılması gereken bir maçtı, tüm oyuncularda da istek vardı ama bu isteğimizle gerginlik ön plana çıkardı, sonucunda kazandık. Yarışın geldiğimiz noktasında öyle bir durum var. Kaç kazandık kaç kaybettik onlara da bakmıyorum. Ciddi olarak yapacağımız şey Fransa maçına hazırlanmak. Genelde beraberlik istemem, beraber de hiç olmadı geldiğimden beri. Beraberliğin de yeteceği bir maç olabilir. Kazanabiliriz ama futbol adına iyi şeyler yapmak istiyoruz."

Çok fazla top kaybı yaptıklarının altını çizen Güneş, şunları kaydetti:

"Topu çevirmede eksiklerimiz oldu. Rakibin baskısından çıkmak için top kaybımızın az olması gerekiyor. Hatta pozisyon da verdik. Bir an önce maçı kazanma isteğiyle kaybettiğimiz top sonrası rakibe şans verdik. Topu fazla hızlı çevirip yön değiştiremememiz eksikliğimizdi. Kısır bir maç oldu ama sonunda kazanmak önemliydi ve kazandık. Karşımızda deplasmandaki maça göre daha güvenli bir takım vardı, final maçı olarak baktılar. Daha uyumlu ve kompakt olarak oynadılar. Rakibin savunmasının üstüne oynadığımızda gayet iyiydik, öteki türlü ikinci bölgede top alıp çıkmak istediler. O yüzden İzlanda'yı yendiler. Defansını rahat bırakırsanız, beklerini kaçırabiliyorlar. Bu maçta daha agresif, çalışkan ve güvenlilerdi. Dört maçlarının üçünü kazanarak moral bulmuşlardı. Fizik olarak iyi bir takım. Bize karşı da olağanüstü hırslı oynadılar, tebrik ediyorum."

"İNŞALLAH KAN İÇİNDE BOĞULURLAR"

Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na da değinen deneyimli teknik adam şu ifadeleri kullandı:

"Futbolun yorumunu yapmadan şehitlerimizden, ülkemizin insanının hayattan göç etmesinden konuşulmasından yanayım. Üzüntümüz sonsuz. Ülkemizin neresinde olursa olsun, askerimiz veya sivil insanımız aileden biri olarak, üzgünüz. Maalesef şehit sayısı fazla, hiç olmasın. Dünyanın hiçbir yerinde insanlar ölmesin, öldürülmesin. Ülkemiz yıllardan beri terörle uğraşıyor. Böyle bir dönemde maç yapmak zor, yorum yapmak bile doğru değil ama bunun çözümü de bu terörün bir gün, bu işleri planlayanların evinde olması dileğimdir. İnşallah da bir gün olacaktır. Bu sonsuza kadar gitmez. Birilerini kullanırlar, başka birileri de onları kullanırlar diye düşünüyorum. Bu tesadüfen olan bir şey değil. Ülkemizde ırk, dil din ayrımı yapmadan herkesle birlikte yaşamaya hazırız. Kendileri evlerinde rahat ederken, tüm terörü bizim ülkelerimizde besleyerek büyütenler, bir gün inşallah o kan içerisinde boğulurlar."

"Şehitlerimiz var, şehitlerimize sebep olanlara, yattıkları yerde Allah daha beterini versin. Bu acıyı biz yaşarken, onların da bu acıyı tatmasını istiyoruz. Bu sürdürülebilecek bir şey değil, bundan beslenenler var. Askerimizin yanındayız, milletimizin yanındayız. Her gözyaşı, bizi üzüntüye boğar. Sözlerin de anlam teşkil etmediği bir dönemdeyiz. Terör kendiliğinden ortaya çıkmıyor, bunu birileri besliyor. Besleyenleri de terör bir gün bulacaktır. Üzgünüz, şehit sayısı fazla. Hiç olmasın. Dünyanın hiçbir yerinde insan ölmesin, öldürülmesin. Ülkemiz yıllardır terörle uğraşıyor. Bu terörün bir gün bu işi planlayanların elinde olması dileğimdir. Birilerini kullananları, başka zaman kullanırlar. Terörü besleyerek bizim ülkemizde büyütenler, umarım o kanın içinde boğulurlar"

FRANSA MAÇI İÇİN YORUM

Şenol Güneş, 14 Ekim Pazartesi günü Fransa ile oynanacak grubun 8. maçı hakkında ise şu yorumu yaptı:

"Fransa maçı puan savaşını düşünmeden kendi oyunumuzu oynamak için rahat olacak. Bu maçta kazanma isteği var ama 'ya kaybedersek' korkusu da var, diye düşünüyorum. Bir an önce şampiyonaya gitmek isteyen oyuncularımız var, beklenti çok büyük, oyuncularımız da bunu hissediyor. İliklerine kadar bu milleti mutlu etmek için uğraşıyor. Aldığı sonuçla mutluluğa bir katkı yapmak istiyor. Biz millet olarak böyleyiz. Üzüntü ve sevinci paylaşırız. Şampiyonaya ha gittik ha gideceğiz, belki final maçı dedik orada hata yaptık. Şampiyonaya bir an önce gitmek için düşüncelerimiz gerginliği arttırıyor, diye düşünüyorum. Fransa maçı inşallah daha farklı olur. Sonuç olarak Fransa güçlü bir rakip ve sahasında oynayacağız."

Tümü
TÜMÜ