FUTBOLCUNUN ÇOCUKLARI
Futbolcunun eşi de ikna edildi. Yalnız küçük bir sorun daha var. Futbolcunun çocuğunun eğitimi ne olacak? Böylelikle gazeteci için haber çıkar, okuyucu en ufak detaya kadar okur, sektör çalışır.
DUYUMCULAR
Duyumcular transfer döneminin en çok dikkat çeken kişilerindendir. Bu duyumcu bazen bir spor yorumcusu bazen sıradan bir internet kullanıcısı olabilir. Duyumlar genellikle yönetici abilerden, futbolcunun yakın bir dostundan alınır. Transfer dönemini şenlendiren bu kişilerin iddiaları tutmasa da çektikleri ilgiyle günün kahramanı olurlar.
TANIDIK FUTBOLCUNUN MAHALLE ARKADAŞI
Tabi dünyada binlerce üst düzey futbolcu olduğu için transfer söylentisi yayarken destekli sallamak şart. Okuyucuya neden-sonuç ilişkisi kurduracak bazı deliller gerekebilir. Bu Türkiye'de oynayan bir futbolcunun mahalleden arkadaşı olabilir, teyze oğlu olabilir. Yeter ki bir bağlantı olsun.
DEVREYE GİREN YÖNETİCİ
Hiçbir transfer dönemi sorunsuz geçmez. Ancak bu "pürüzleri" düzeltecek biri çıkar. Özel jetiyle futbolcuyu alanlar, karşı takımın yöneticisiyle kanka olanlar transfer işini çözünce günün kahramanı olur.
İKNA OLAMAYAN FUTBOLCU EŞLERİ
Tipik transfer hikayesidir. Futbolcuyla anlaşılır, tam imzalar atılacak. O da ne? Futbolcunun eşi Türkiye'ye gelmek istememektedir.
TARAFTARIN SORUMLULUK ÜSTLENMESİ
Bir transfer için yöneticisinden, teknik ekibine herkes uğraşır. Peki taraftar boş durur mu? Onlar da ellerinden geldiğince futbolcuyu ikna etmeye çalışırlar. Başarılı olduğu durumlar da olur.
ALEVLİ TOP
Futbolcular, taraftarlar, yöneticiler derken bir ismin varlığı çok dikkat çekmez ama hep gözümüzün önündedir. Transfer mi oldu? Yapıştır alevli topu. Menajerden olumsuz yanıt mı geldi? Yapıştır alevli topu. Ateşli top yıllar geçmesine rağmen her derde devadır. Hiç eskimez, uyandırdığı merak hiçbir zaman silinmez.
GÖRME KAYBINA NEDEN OLAN PHOTOSHOPLAR
Basında görsel önemlidir. Bazen bir dedikodunun izleyicinin kafasında oluşması için fotoşopta birkaç usta hareket gerekebilir.
TIK ALMAK İÇİN ATILAN OLTALAR
İnsanoğlu merak eden bir varlık. Hele transfer gelecek diye nöbet tutan taraftar daha fazla merak eden bir varlık. Bu merakı da "tık"a çevirmek lazım. Örneğin başlıkta bakıyorsunuz "KARTAL TRANSFERDE BOMBAYI PATLATTI." Transfer bekleyen bir Beşiktaş taraftarı habere tıklıyor ve bakıyor ki Kartalspor genç takımdan oyuncuyu kadrosuna katmış. Futboldan başka sporla alakası olmayan taraftar başlığa bakıyor "FENERBAHÇE'YE 3 FLAŞ İSİM" tıkladığında takımın masa tenisi takımının yaptığı transferleri görüyor. Kısacası oltaya kendisi takılıyor.
KUKLA GİBİ OYNANAN FUTBOLCU
Uzun uğraşlar sonucu bir futbolcu transfer ediliyor ama medyadan kurtulabiliyor mu? Hayır. Onu fantezi dolu dünyamızın nesneleri haline getiriyoruz. Padişah gibi giyinen Brezilyalı, arabeskçi pozuyla gül koklayan İsveçli, sünnet çocuğu gibi giydirilmiş Almanla hayal gücünün sınırlarını zorluyoruz.
YENİ YENGE
Önceki maddelerde hem yöneticilere, hem taraftara çektiren, pürüz çıkaran bir karakter vardı. "Madem bizi bu kadar uğraştırdı neden etinden, sütünden faydalanmayalım?" Buluyoruz "yengenin" fotoğraflarını çakıyoruz foto galerileri. Böylece futbola olan ilgi de artıyor.
YOLU GÖZLENEN UÇAK
Eşler ikna edildi, çocuklar okula kaydedildi. Futbolcu neyle gelecek? Uçakla. Uçak da bu kutlu olaya vesile olduğu için transferin en önemli araçlarından biridir.
ZORLA ATKI GİYDİREN TARAFTAR
Uçak gelince taraftarın boşta durması beklenemez. Binlerce kişi havaalanına toplanır. Tezahüratlar, coşku, sevgi gösterisi derken aniden o kişi ortaya çıkar. Sanki futbolcu geldiği takımı bilmiyormuş gibi arkadan dolaşıp atkı takan taraftar.
BÜYÜK BİR TAKIMA GELDİĞİNİ ANLAYAN FUTBOLCU
Bu kadar gaza gelinen bir ortamda futbolcudan da sakin demeç beklenemez.
BEYİN YAKAN KELİME OYUNLARI
Taraftar, yönetici, futbolcu herkes şovunu yaparken medyadan elini kolunu bağlayıp oturmasını bekleyemezsiniz. Bazen dilin esnekliğini kullanmak gerekebilir.
YABANCI BASIN DİYOR
Masa başı haberciliğinin ayarı kaçınca gazetelerimiz yabancı gazeteleri referans göstermeye başlar. "Hacı, ben demiyorum İtalyan diyor."