•  
  Ve F.Bahçe'nin kurtuluş projesinde son durum!..
 •  
  Manuel Fernandes'in çılgın maaş talebi belli
 •  
  Bavulu toplayan Sinan
  ön protokolü imzaladı!
 •  
  Stoke, Badou rakamını Galatasaray'a iletti ve...
 •  
  ...Ve işte Galatasaray'ın transferdeki İLK hedefi

Ata sporu cirit can çekişiyor

Kaynak: AA
Ata sporu cirit can çekişiyor
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
18 Şubat 2008 11:31
Barış zamanında askerlerin at üstünde antrenman yapmasıyla doğduğuna inanılan, savaş ve av sporu olarak bilinen ata sporu ciridin, maddi imkansızlıklar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun da en gözde saray sporu olan cirit oyunlarında Türkiye'deki önde gelen illerden Uşak'ta kurulu bulunan 17 atlı spor kulübünün büyük bölümünün maddi sorunlar nedeniyle kapandığı öğrenildi.

Uşak Geleneksel Atlı Spor Kulübü Başkanı Veli Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türklerle özdeşmiş, beceri, güç ve at üzerinde estetik hareketlerle bütünleşen ciridin can çekiştiğini ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savundu.

Bu konuda bir an önce harekete geçilmesinin önemini vurgulayan Eser, şunları kaydetti:

''Erzurum, Erzincan, Ankara, Gümüşhane ve Uşak gibi birkaç ilde yaşatılmaya çalışılan cirit oyununun çok değil, 10 yıl içerisinde tamamen bitmesinden korkuyorum. 40 yıldır cirit oynarım. At bizim kültürümüzün bir parçası. At üstünde büyüdük. 1986 yılında Geleneksel Atlı Spor Kulübü'nü kurduk. Düğünlerde, eğlencesine oynadığımız cirit oyununu, profesyonel olarak yapmaya başladık. Şu an kulübüme bağlı 15 at ve 15 sporcum var. Ancak 21 yıldır kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz kulübümüz, şimdi çok zor günler geçiriyor.''

 

-AYAKTA KALAN 8 KULÜP VAR, ONLAR DA KAPANABİLİR-

 

Uşak'ta 17 atlı spor kulübünden sadece 8 tanesinin aktif kalabildiğini, diğerlerinin kapandığını bildiren Eser, ''Kısa süre sonra bizler de kulüplerimizi kapatmak zorunda kalacağız'' dedi.

Yarışma giderlerinin her geçen yıl artığını, bu tür amatör sporların desteklenmesi gerektiğini bildiren Eser, bir atın yıllık masrafının 1.500 ila 2000 YTL arasında değiştiğini, buna ulaşım ve sporcuların masraflarının da eklendiğini kaydetti. Eser, ''Biz bunları kendi cebimizden karşılıyoruz, Ama dayanacak gücümüz kalmadı'' diye konuştu.

Ciridin bir gösteri sporu olduğunu, ülke tanıtımında önemi bulunduğunu ifade eden Eser, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin tanıtımında çok önemli bir rol oynayabilir. Tüm dünya cirit oyunu ile bizi tanıyabilir. Aydın'da deve güreşi yapılıyor, binlerce insan oraya gidiyor. Neden dünyanın dört bir yanında cirit oynanmasın. Ayrıca Uşak Belediyesi cirit takımı kurabilir. Eğer bunu yapmıyorsa bizim sporcularımıza iş versin. Kent merkezine cirit heykeli dikilerek cirit sporu yaşatılmaz.''

Karun Atlı Spor Kulübü Başkanı Gürsel Taşavlı ise mayıs ayı içerisinde yapılacak Türkiye Şampiyonası'na birincilik hedefi ile hazırlandıklarını belirterek, yeni nesillere bu sporu aktarabilmek için insanüstü çaba harcadıklarını, bu konuda desteğe ihtiyaçları olduğunu bildirdi.

 

-''PROJELERE AÇIĞIM''-

 

Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın da AA muhabirine, kentte çok sayıda atlı spor kulübü bulunduğunu, ancak bunların zor durumda olduğunu bildiğini belirterek, şöyle dedi:

''Uşak, cirit oyunu için çok önemli bir il. Biz her zaman söyledik, bir kez daha deklare edelim. Belediye olarak üzerimize düşeni yapmaya her zaman hazırız. Kulüp sayısının çok olması bir şey ifade etmez. Önemli olan nitelikli kulüplerdir. Bugüne kadar hiçbir kulüp başkanı, benim yanıma gelip destek istemedi. Biz oyun sahasıyla ilgili ya da teknik konularda alt yapı sorunlarını çözüyoruz. Cirit oyunu ile ilgili önüme konacak her türlü projeye sıcak bakarım ve yapabileceğim her şeyi yaparım.''

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
 • PUAN DURUMU
 • FİKSTÜR
 • STSL
 • 1.Lig
 • İng
 • Alm
 • İsp
 • İta
 • Fra
 • Hol
TÜMÜ