Haber Tarihi: 25 Kasım 2023 14:57 - Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2023 14:57

Pazar günü kar yağacak mı? 2023 kar yağışı ne zaman?

İstanbullular dikkat işi olmayan hafta sonunu evde geçirsin! Bugün mega kenti etkisi altına alan kuvvetli sağanak yağış yarın da etkisini hız kesmeden devam ettirecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hafta sonu hava durumu tahminlerini yayımlandı. Marmara ve Ege bölgeleri sağanak yağmur altında hava sıcaklıklarında yaşanan ani düşüş kar yağışı beklentilerine neden oldu. Peki, yarın hava nasıl olacak? 26 Kasım Pazar İstanbul hava durumu nasıl olacak? Pazar günü kar mı yağacak, ne zaman yağacak? İstanbul'a kar ne zaman yağacak, bu hafta kar var mı? İşte mega kent İstanbul için verilen kar yağışı tarihi!

Pazar günü kar yağacak mı? 2023 kar yağışı ne zaman?
Abone Ol
Sıcak günler yerini soğuk havalara bıraktı. Sonbahar aylarının son zamanlarında bu sene kar yağıp yağmayacağı merak konusu oldu. İstanbul Valisi Davut Gül, İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında kış aylarının yaklaşmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2024'te İstanbul'a kar ne zaman yağacak? soruları gündeme gelirken hava sıcaklıklarının İstanbul'da da ciddi oranda düşeceği beliritliyor. Peki İstanbul'a kasımda kar yağacak mı?

PAZAR GÜNÜ KAR MI YAĞACAK?
Ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıklarının Çarşamba gününden itibaren artarak mevsim normalleri civarına, batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

İstanbul, Türkiye'nin büyük bir şehri ve coğrafi konumu nedeniyle kar yağışına nadiren denk gelen bir şehirdir. İstanbul, Marmara Denizi çevresinde yer aldığı için deniz iklimi etkileri altındadır ve bu nedenle kış aylarında sıcaklık genellikle sıfırın altına düşmez. Ancak, yılın belli dönemlerinde ve özellikle Aralık, Ocak ve Şubat aylarında, soğuk hava dalgaları nedeniyle İstanbul'da kar yağışı gözlemlenebilir.

Kar yağışı İstanbul'da her yıl farklı yoğunlukta ve sürelerde görülür. Kar yağışının miktarı ve süresi, o yılın hava koşullarına ve iklim değişikliklerine bağlı olarak değişebilir. İstanbul Belediyesi ve ilgili kurumlar, kar yağışına karşı hazırlıklı olmak için kar temizleme ekipleri ve tuzlama işlemleri gibi önlemler alırlar. İstanbul'da kar yağışı beklenen bir olay olduğunda, vatandaşlar da evlerinde ve araçlarında gerekli önlemleri alarak hazırlıklı olurlar.

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Ancak haftanın ilerleyen günlerinde soğuk hava dalgısı yurt genelinde yine etkisini göstermeye başlayacak. Meteoroloji yayımladığı haritada pazar günü İstanbul dahil birçok şehirde kar yağışı beklendiğini duyurdu.

Denizlerimizde (Güney Ege ve Doğu Akdeniz) Fırtına Bekleniyor!

Güney Ege'nin güneyinde rüzgarın yarın (22.11.2023 Çarşamba) öğle saatlerinden itibaren güney ve güneydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, aynı gün (Çarşamba) gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Doğu Akdeniz'in doğusunun açıklarında rüzgarın yarın (22.11.2023 Çarşamba) akşam saatlerinden itibaren doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Perşembe günü öğle saatlerine kadar etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

Muğla ve Aydın Kıyılarında Gök Gürültülü Sağanak yağışlara dikkat

Yapılan son değerlendirmelere göre; Muğla ve Aydın kıyılarında bu gece saatlerinden sonra kuvvetli güneydoğulu rüzgarla (40-70 km/saat) birlikte gök gürültülü sağanak yağışların 22.11.2023 (Çarşamba) gün boyunca kuvvetli (21-50 kg/m2), Marmaris çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 kg/m2) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

 
Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok