15 Mayıs TRT 1 yayın akışı, TRT 1 izle

TRT 1 yayın akışına haberimizden ulaşabilirsiniz. 15 Mayıs Pazartesi günü TRT 1'de bugün hangi diziler ve hangi programlar var? İşte 15 Mayıs TRT 1 yayın akışı...

15 Mayıs 2017 04:35
15 Mayıs TRT 1 yayın akışı, TRT 1 izle
TRT 1 yayın akışı burada! 15 Mayıs Pazartesi günü TRT 1 yayını akışının detaylarıyla sizlerleyiz. Gün içerisinde yayınlanacak tüm programlar, maçlar ve özel anların saati ve akışını sizler için derledik.

SPORDA TV'DE BUGÜNTürkiye radyo ve televizyonları kuruluşu olan TRT'nin namını bilmeyen yoktur. Ülkemizin ilk raydo ve tekevizyon kanalı olan TRT uzunca yıllar tek başına ülkedeki tüm tv'lerde boy göstermeyi başarmıştır. Nitekim, Devlet'e ait olması ve kamu tüzel kişiliğe haiz bir kanal olması onun yayıncılığına bir resmiyet havası vermiştir.
İlk olarak 1 Mayıs gününün sabahında çıkan 1964 yasasıyla kurulan TRT Star Tv kurulana dek tek tabanca olmayı sürdürmüştür. Hatta bununla da kalmamış, oniki adet radyo kanalı da kurmuştur bu kuruluş. Günümüzde 30'dan fazla dilde Dünya çapında yayıncılık yapan bir kamu kuruluşu olma niteliğini sürdürmektedir. Ayrıca güneydoğu illerine has özel bir televizyon yayını da vardır. GAP TV adıyla da bilinen bu kanalda genel olarak Kürt kökenli vatandaşlarımıza yönelik yayın yapılmaktadır.

Günün yarısına yakınında canlı haber vererek ülkedeki en önemli haber ekibini bünyesinde barındırmaktadır. Bununla da kalmayıp onlarca belgesel, film, dizi, drama yayınlarına da yer vermektedir.

Trt'nin kimin olduğunu soruyorsanız bu ülkeden biraz bihaber olduğunuzu kabul edebiliriz. Zira bu kanalın devlete ait olduğunu bilmeyen Türkiye vatandaşı yok gibidir. Ancak yine de yabancı olduğunuzu varsayarak bu kanalın biraz tarihçesine yer vermek isteriz.

29 Nisan 1964'de Adnan Öztrak başlanlığında kurulan kanal 1984'e kadar siyah beyaz yayın yapmıştır. Ardından Avrasya programları, müzik programları da yaparak konjüktörünü giderek geliştirmiş hatta Kürtçe yayına bile başlamıştır.

Trt'yi kim kurdu derseniz vereceğim cevap yine aynı, bizzat devlet kendi elleriyle 359 sayılı meclis kanunuyla kurmuştur.

Gördüğünüz gibi trt ülkenin en köklü ve en büyük medya organlarından birisidir. Halen daha varlığını sürdürmektedir. Her ne kadar özel yayın kuruluşlarının biraz gölgesinde kalsa da devletin kanalı olduğu için torpilini devam ettirmektedir.

Daha fazla göster
yukarı ok