Beşiktaş'tan flaş tepki: "Kirli düzene biat edildi"

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Erdoğan, Göztepe maçı için yapılan tekrar başvurusunun reddedilmesinin ardından Tahkim Kurulu'na gitme kararı aldıklarını söyledi. Öte yandan siyah-beyazlılar resmi site üzerinden bir açıklama yayınladı.

Haber; Sporx.com
Beşiktaş'tan flaş tepki: 'Kirli düzene biat edildi'
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
13 Şubat 2020 16:32
Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Erdoğan, Göztepe maçı için kural hatası iddiasıyla yaptıkları tekrar başvurusunun reddedilmesinin ardından TRT Spor'a yaptığı açıklamalarda Tahkim Kurulu'na gitme kararı aldıklarını söyledi.

Kararın gerekçesini istediklerini kaydeden Erdoğan "IFAB ve MHK raporlarının da bizimle paylaşılması için başvuruda bulunuyoruz ve bunu öğrenmenin de tüm kamuoyunun hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunu herkes merak ediyor, neden böyle bir karar çıktı? VAR kayıtlarının yayınlanması için bir başvurumuz olmuştu, üzerinde çok durulmadığını gördük. Şeffaflık ilkesi nedeniyle herkesin neyin nasıl ve neden olduğunu görmesi gerekiyor. Herkese adil olunması gerekiyor, sahadaki kurallar belli. Yasalara ve mevzuatlara çok dikkat edilmesi gerek. Kişilere göre değil, herkese aynı yaklaşımın olması ve gerekçenin açıklanması gerekiyor." dedi.

"50 KİŞİLİK HEYETE SORULDU MU?"

Tahkim'e gideceklerini de belirten yönetici, "Önce Tahkim süreci var, federasyona yazılı başvurumuzu yapacağız. Tahkim kararına göre, başka yollara gitmemiz gerekiyorsa, ona da karar vereceğiz. Kulüpler Birliği toplantısında sayın Sarvan güzel bir sunum yaptı ve hakem kararlarını yakından takip ettiklerini göstermek için örnek verdi. Soru işaretleri olan kararlarda, faal hakemlerden oluşan 50 kişilik bir heyete pozisyonu sorduklarını ve oyladıklarını söyledi. Diaby'ye yapılan sert müdahalede hakemin sarı kart gösterdiği pozisyonu da örnek gösterdiler. Yüzde 95'i, kartın kırmızı olması gerektiğini ifade etmiş ve maalesef VAR bu pozisyonda yok demiş. Kural hatası olan pozisyon, 50 kişilik heyete soruldu mu, görüşleri nedir?" ifadelerini kullandı.

BEŞİKTAŞ: "KİRLİ DÜZENE BİAT EDİLDİ!"

Öte yandan Beşiktaş Kulübü, Süper Lig'in 19. haftasında oynadıkları Göztepe maçında kural hatası olduğuna dair yaptıkları itirazın Türkiye Futbol Federasyonunca (TFF) reddedilmesiyle ilgili sert bir açıklamaya yayımladı.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, TFF ve Merkez Hakem Kurulunun (MHK) karar alma sürecinin uzun sürdüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Futboldan popülarite anlamında nemalanan TFF yöneticileri kendi çıkarlarını düşünmüş, yeniden bu kirli düzenin kurallarına biat etmiştir. Futbolu yönettiğini sananların bu kararı, ligimizin son zamanlardaki değer kaybının ve sporseverlerin stadyumlardan uzaklaşmasının en belirgin örneklerinden biridir. Türk futbolu karanlık bir uçuruma doğru sürüklenmeye devam etmektedir. Federasyon ve Merkez Hakem Kurulu, kuralları bilmeyen hakemini korumuş, futbolumuzu kirleten bu düzenin devamı için Beşiktaş camiasını karşısına almayı tercih etmiştir. Bu karar diğer hakemlere de oyunu #KuralınaGöre yönetmeseniz de olur mesajını vermiştir."

MHK'nin, Göztepe maçının hakemini bir hafta sonra Gençlerbirliği-Trabzonspor maçına atadığı hatırlatılan açıklamada, "Söz konusu hakem o karşılaşmada da skandal kararlarına devam etmiştir. Kurulun, sebep olduğu bu skandallara dair bir açıklaması var mıdır? Futbolumuza kağıt üzerinde yön veren iki büyük kurum, tüm çıplaklığıyla açık olan bir olay hakkında ortak kanıya varmakta zorlanmış ve konuyu IFAB'a taşıma gereksinimi duymuştur. Maçta kural hatası olmadığı sonucuna varan TFF, bu kararı neye göre vermiştir? Elli hakem ve gözlemciden oluştuğu söylenen kontrol uygulamasına kural hatası ile ilgili görüş sorulmuş mudur? TFF, IFAB'dan gelen tavsiye kararı ile MHK'nin kendilerine ilettiği kararı kamuoyuna açıklayacak kadar cesaretli midir?" diyerek sorular yöneltildi.

Siyah-beyazlı kulübün açıklaması, şu şekilde sona erdi:

"Futbol tüm dünyada gelişimini hızla sürdürürken, ülkemizdeki ahbap-çavuş ilişkilerinin yarattığı futboldaki adaletsizlikten utanç duyuyoruz. Ne yazık ki ülkemizde futbolu yönettiğini sananlar hataları örtbas etmeyi hatalardan ders çıkarmaya tercih etmektedirler.

Beşiktaş Jimnastik Kulübü, bu oyunun bir parçası olmayacak ve oyunu bembeyaz çizgiler ile çizilmiş sahada, #KuralınaGöre oynatmayı beceremeyenleri korumaya devam edenlere karşı daima dik duracaktır. Beşiktaş; yönetimiyle, sporcusuyla ve taraftarıyla bir bütün halinde elde edeceği başarılarla önünün kesilemeyeceğini herkese gösterecektir."

Sporx mobil uygulamasıyla spor haberlerine herkesten önce ulaşmak için tıklayın
3 TL'ye dünyaları kazandılar. Sen de kazanmak için hemen tıkla!


Tümü
  • PUAN DURUMU
  • FİKSTÜR
  • STSL
  • 1.Lig
  • İng
  • Alm
  • İsp
  • İta
  • Fra
  • Hol
TÜMÜ