Boston Celtics LogoNew York Knicks LogoPhiladelphia 76ers LogoBrooklyn Nets LogoToronto Raptors LogoDallas Mavericks LogoMemphis Grizzlies LogoHouston Rockets LogoSan Antonio Spurs LogoNew Orleans Pelicans LogoDetroit Pistons LogoMilwaukee Bucks LogoIndiana Pacers LogoChicago Bulls LogoCleveland Cavaliers Logo
Oklahoma City Thunder LogoUtah Jazz LogoMinnesota Timberwolves LogoPortland Trail Blazers LogoDenver Nuggets LogoAtlanta Hawks LogoWashington Wizards LogoCharlotte Hornets LogoMiami Heat LogoOrlando Magic LogoLos Angeles Lakers LogoSacramento Kings LogoLos Angeles Clippers LogoPhoenix Suns LogoGolden State Warriors Logo

LeBron: "AAU koçları, çocukları önemsemiyor"

Los Angeles Lakers süperstarı LeBron James, AAU koçlarının "çocukları önemsemediğini" söyledi.

Los Angeles Lakers süperstarı LeBron James, AAU koçlarının "çocukları önemsemediğini" söyledi.

İki oğlu da bu sistemde oynayan James, ebeveynlerin AAU basketbolunun tuzaklarından (çok fazla maç, kötü beslenme vb.) haberdar olmaları gerektiğini belirtti.

Amateur Athletic Union (AAU), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir amatör spor organizasyonu. Bu organizasyon, amatör spor ve fiziksel uygunluk programlarının tanıtımı ve geliştirilmesi üzerine yoğunlaşıyor.

LeBron, Nike'nin EYBL'inin (Elit Gençlik Basketbol Ligi) en iyi programlara sahip olduğunu ekledi:

"Şüphe yok ki öyle. Bu çocuklar lige çoktan hırpalanmış olarak giriyor ve bence ebeveynleri ve koçları bunu bilmeli. Gerçi AAU koçları bunu umursamıyor. AAU koçları bir çocuğa ve vücudunun neler yaşadığına aldırış etmiyor."

"EĞER OĞLUM 'AĞRIM VAR' DERSE, OYNAMAZ"

LeBron ifadelerini şöyle sürdürdü:

"AAU'nun bununla bir ilgisi olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımın (Bronny ve Bryce) bir günde beş maçta oynadığı ve kontrolden çıktığı birkaç turnuva oldu. Bu çok fazla. Ve geçenlerde bir raporunu okuduğum bir çalışma vardı. Çok uzun zaman önce değildi, kimin yazdığını bilmiyorum ama bunun nedenlerinden ve çocukların vücutlarının hırpalanmış olmasından bahsediyordu. Ve bu çocukların AAU basketboluna katkılarından ve bu turnuvaların maddi yararı için kaç tane maç oynadıklarını anlatıyordu. Bu yüzden, ben kendi oğlum için çok bilinçliyim çünkü kontrol edebileceğim tek şey bu. Eğer oğlum ağrısı olduğunu ya da yorulduğunu söylerse, oynamaz."

"Çünkü bu turnuvaların çoğu, bu çocuklar ile pek ilgilenmiyor. Bunu görüyorum. Bir keresinde, hem çeyrek final maçını, hem yarı final maçını ve hem de şampiyonluk maçını üst üste oynuyorlardı ve ilk maç sabah 9'da başlıyordu, şampiyonluk da 12.30'daydı. Üç maç! Duyduğumda 'Bu kadarı da olmaz' dedim. Ve çocuklarım çok yorgundu. Aşırı yorgunlardı. Bu doğru değil. Bu üzerinde durulması bir konudur."