Süper Lig'in yeni takımı Başakşehir

İstanbul Büyükşehir Belediyespor, yeni sezondan itibaren İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olarak mücadele edecek

Haber; AA, Fotoğraf; AA
Abone Ol
İstanbul Başakşehir'in tanıtımı ve Abdullah Avcı'nın imzası
İstanbul Başakşehir'in tanıtımı ve Abdullah Avcı'nın imzası
05 Haziran 2014 14:06
Spor Toto Süper Lig'in yeni takımı İstanbul Büyükşehir Belediyespor, yeni sezonda İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olarak mücadele verecek.

Çırağan Kempinksi Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında; kulübün yeni yapısıyla ilgili bilgi verilirken, teknik direktör Abdullah Avcı ile de 5 yıllık sözleşme imzalandı.

Basın toplantısında açıklamalarda bulunan İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un 1990 yılında kurulduğunu hatırlatarak, "Bugün itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyespor bünyesinde 11 branş faaliyet göstermekte. Basketbol takımı Beko Basketbol Ligi'ne çıktı. Olimpiyat sporlarının tümü İstanbul Büyükşehir Belediyespor olarak yoluna devam edecek ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin futbol haklarını bugün itibariyle tamamen alıyoruz" dedi.

Belediye çatısı altında bundan sonra futbol takımının olmayacağını vurgulayan Göksel Gümüşdağ, "Bir daha futbola da dönemiyor. Bu şekilde tescil ediliyor" diye konuştu.

Kendisinin ve takımın başına geçen Abdullah Avcı'nın Türk futbolunda doğru model olmaya çalıştıklarını kaydeden başkan Gümüşdağ, şunları söyledi:

"İstanbul Büyükşehir Belediyespor olarak anılması son dönemde bizim de kafamızda oturmadı. Böyle bir ihtiyaç vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığımız istişareler doğrultusunda futbolun içinde olmama kararı aldık. Bugün itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olmasına karar verdik. Bundan sonra kulübün ismi İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olacak. AŞ yapısı içinde yoluna devam edecek."

Kulübe ev sahipliği yapacak Başakşehir İlçesi'nin güzide bir yer olduğunu kaydeden Göksel Gümüşdağ, "Dinamik, güzel bir takım oluşturacağımıza inanıyorum. Renklerimiz yine turuncu-lacivert olacak" ifadelerini kullandı.

YENİ STAT

Takımın yeni stadıyla ilgili bilgi veren Gümüşdağ, "2006 yılında Süper Lig'e çıktığımızda İstanbul'un butik stada ihtiyacı olduğunu hissettik. Başakşehir İlçesi'nde 17 bin 800 kişilik, Türkiye'nin en güzide stadında; kamp tesisleri, antrenman sahaları, kulüp yönetimi olacak. Türkiye'de örneği yok. Açılış için davetimiz üzerine Sayın Başbakanımızdan olur olduk. Sezon başlamadan önce Sayın Başbakanımızın açmasıyla yeni stadımızla birlikte sezona merhaba diyeceğiz" diye konuştu.

ABDULLAH AVCI İLE 5 YILLIK SÖZLEŞME

Basın toplantısında teknik direktörlük konusunda anlaşma sağlanan Abdullah Avcı ile 5 yıllık sözleşme imzalandı.

Yapılan sözleşmeyle ilgili bilgi veren Gümüşdağ, "Abdullah Avcı, Türk futbolunun çok önemli teknik direktörüdür. Kendisi, İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün başında olacak. Çok önemli çalışmalar yapacağız. 5 yıllık sözleşme imzalıyoruz" dedi.

Türk futbolunun son dönemdeki yapısında fair play eksikliği gördüklerine dikkati çeken Göksel Gümüşdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapısal yönetim anlayışında çok önemli eksikleri görüyoruz. Giderilmeye çalışılıyor ama hala tamamlanmış değil. Kulüp olarak her zaman bu anlamda eksikliği doldurmaya çalışacağız. Eskiden olduğu gibi sempatik halimizi, doğru duruşumuzu koruyarak devam edeceğiz."

Başkan Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile özdeşleşen "Bozbaykuşlar" taraftar grubunun artık İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ile devam edeceğini ve İstanbul vatandaşlarının ikinci takımı olan kulübün yeni ismiyle hizmet vermeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

YÖNETİM KURULU

Başkan Gümüşdağ, toplantıda yeni yönetim kurulunu da tanıttı.

Kulübün eski başkanı Çağatay Kalkancı'nın başkan vekili olarak görev yapacağı İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün yönetim kurulunda şu isimler yer aldı:

Mehmet Ersoy (asbaşkan-basın sözcüsü), Mustafa Saral (asbaşkan-profesyonel futbol şube sorumlusu), İsmet Yıldırım (stat ve tesislerden sorumlu yönetim kurulu üyesi), Ömer Faruk Ayvacı (altyapılardan sorumlu yönetim kurulu üyesi), Volkan Sarıhan (bilgi teknolojileri ve pazarlamadan sorumlu yönetim kurulu üyesi), Ahmet Ketenci (profesyonel futbol şube sorumlusu), Mesut Altan (Türkiye Futbol Federasyonu ile ilişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi), Kağan Şahin (taraftar ve stat sorumlusu).

AVCI: "ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'nün yeni teknik direktörü Abdullah Avcı ise yeniden örnek olacak bir yapı oluşturacaklarını dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor'da 6 sene başkanla beraber çalıştıklarını hatırlatan Avcı, "Herkesin saygısını kazanan takım oluşturmuştuk. Biz de bazı tecrübeli kazandık. Stat ve tesisler bitti. Doğru model olarak altyapımızın standardını yakalayarak Türk oyuncusuna yatırım yapmayı ve kurumsal hafıza oluşturmayı istiyoruz. Özellikle Süper Lig'de bir dönem önce herkesin saygısını kazanan takımla beraber adım adım uzun vadede Türk takımının neler yapabileceğini göstermeye çalışacağız. Türk futboluna örnek olduk, olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü'ne ev sahipliği yapacak Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da stadın etrafında yürüme mesafesinde çok sayıda taraftarın gideceği bir ortam olduğunu dile getirdi.

SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ
Tümü
TÜMÜ