Haber Tarihi: 11 Mayıs 2022 01:32 - Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2022 01:54

İşte sahurda nasıl niyet edilir doğru bilgisi, Sahurda hangi sözlerle niyet edilebilir? (11 Mayıs Çarşamba)

Sahurda oruca nasıl niyet edilir? Niyet etmenin doğrusu nedir? Ramazan ayında oruç tutmadan önce niyet etmek şarttır ve bu nasıl yapılır? Sahurda oruca niyet etmek isteyenlerin merak ettiği tüm konuları sizler için derledik.

İşte sahurda nasıl niyet edilir doğru bilgisi, Sahurda hangi sözlerle niyet edilebilir? (11 Mayıs Çarşamba)
Abone Ol
Sahurda oruç tutmak için niyet etmek önemlidir? Nasıl niyet edilir? Sahurda niyet etme bilgileri, doğru şekilde oruç tutmaya niyet etmek nasıl yapılır? Nasıl oruca niyet edilir? diyerek araştırmalar yapılıyor.

Bunun nedeni Ramazanda oruç tutmak için sahura kalkıldığında niyet etmenin önemidir. Sahura kalktığımızda oruca başlamadan önce niyet etmek önemlidir. Peki sahurda oruca nasıl niyet edilir?

SAHURDA ORUCA NASIL NİYET EDİLİR?
İbadette en önemli esaslardan biri niyettir. Oruç ibadeti için de niyet şarttır. Eğer Sahura kalkmışsanız İmsak Vaktini haber eden Ezan başlayana kadar en basit olarak;
Niyet ettim Ramazan'ı şerifin bugünkü orucuna veya aynı anlama çıkan kelimeler ile niyet edebilirsiniz.
Eğer geceden Sahur yapıp, İmsak Vakti öncesini uykuda geçirme durumunuz var ise, aynı sahur vaktinde olduğu gibi yemek yiyerek aynı şekilde oruca niyet edebilirsiniz.

Ramazan'da her gün için ayrı niyet etmeniz gereklidir. İlk gün yapılan niyet başka günlerde geçerli değildir.

ORUÇTA NİYETİN ÖNEMİ NEDİR?

İb,det niyet ile olacağı için, oruç ib,detinde de niyet şarttır. Niyet, asıl insanın kalbindedir. Yarın oruç tutacağını bilmek ve içinden geçirmektir. Dil ile söylemek ise, şart olmamakla beraber sünnettir. Gece sahura kalkmak da niyet yerine geçer.ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLMELİ?

Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve n,file oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, n,file olarak başlanıp bozulmuş oruçların kaz,sına ve kef,ret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren ims,k vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz. Ş,fiîlere göre, n,file oruç için, güneş batana kadar niyet c,izdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu bir şey yapılmasın.

* Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, ims,k vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

* Ramazan-ı şerifin her günü için ayrı niyet l,zımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ib,det sayılmaktadır.


* Bir kaz, orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kaz, yerine geçmez, nafile oruç tutulmuş olur. Kaz, oruçlarına mutlaka ims,k vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

* Bir kadın, henüz hayız halinde iken geceden oruca niyet etse, imsak vaktinden evvel de hayız halinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir.

Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır. Ancak, İbn Hacer diyor ki: "Şafii olan kimse Ramazan'da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin."

Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "Ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim." dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu geçerli olur...

NİYET EDİLMEZ ORUÇ KABUL OLUR MU?

Hanefi mezhebine göre gece niyet etmeyi unutan kişi öğlene kadar niyet ederse orucu kabul oluyor. Şafii mezhebine göre ise niyetin vakti oruç farz olursa gecedir; gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek gerekiyor.

Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez.

ORUÇ TUTMADAN ÖNCE NASIL NİYET EDİLİR?

Nasıl niyet ederim sorusunun oruç tutmadan önce nasıl niyet edilir demek olduğu gibi Ramazanda oruç tutmadan önce sahura kalktığımızda yapılacak şeyler bellidir. Buna göre oruç tutmadan önce sahurda son yemeğimizi veya suyumuzu içtikten sonra "Niyet ettim Ramazan'ı şerifin bugünkü orucuna" veya benzeri sözlerle niyet edebiliriz. Ramazanda oruç tutmaya başlamadan önce her gün niyet etmek gerekmektedir bilgisi de önemlidir.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Genel Haber
Gündem
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok