Haber Tarihi: 25 Ocak 2023 11:55 - Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2023 12:39

GSS BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? 2023 GSS prim borçları ne zaman silinecek? Borç yapılandırma paketi detayları

GSS borçları silinecek mi 2023 sorusu yeni açıklana borç yapılandırma paketinin ardından GSS prim borcu affı yapılandırma işlemlerinin merak ediyor. Borç yapılandırma paketi kapsamında borç yapılandırılacak. Avantajlı taksit ödemelerinin önü açılacak. Peki, GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affında son dakika gelişmeleri

GSS BORÇLARI SİLİNECEK Mİ? 2023 GSS prim borçları ne zaman silinecek? Borç yapılandırma paketi detayları
Abone Ol
Yeni borç yapılandırma paketi 2023 yılının ilk ayında duyuruldu! Hazine ve Maliye Bakanlığının 31 Aralık 2022 tarihinden önce olan borçlar için hazırladığı çalışmayla alakalı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi. Erdoğan, vergi, prim, matrah artırımı, KYK endeks dışı borç yapılandırmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Peki, GSS borçları silinecek mi? GSS prim borcu affında son dakika gelişmeleri

GSS BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışmaları yürütülen vergi affına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
Erdoğan" Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların cezalarını kaldırıyoruz." dedi.

YAPILANDIRMA VE TAKSİT İMKANI

Erdoğan açıklamasında " Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz." dedi.

2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR SİLİNDİ

Erdoğan "Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir." dedi.

Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok