Barış için 300 araçla, 11,5 bin kilometrelik yarış

Doğu ve Batı Dostluk ve Barış Rallisi, 20 ülkeden 300'den fazla araçla, yaklaşık 600 pilotun katılımıyla 30 Nisan'da Almanya'dan başlayacak

Haber; AA
Abone Ol
Barış için 300 araçla, 11,5 bin kilometrelik yarış
Klavye okları ile sonraki ya da önceki habere geçebilirsiniz.
27 Nisan 2016 11:21
Bu yıl 11. kez düzenlenecek Allgaeu-Orient Doğu ve Batı Dostluk ve Barış Rallisi kapsamında 20 ülkeden yaklaşık 600 yarışmacı, 300'den fazla araçla barış için 11 bin 500 kilometre yol katedecek.

Avrupa Birliği Bakanlığının himayesinde, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğinin desteğiyle düzenlenecek söz konusu ralli, 30 Nisan'da Almanya'nın Bavyera eyaletinin Oberstaufen kasabasında başlayacak.

Dostluk ve barış amaçlı ralli iki etapta düzenlenecek ve katılımcılar 11,5 bin kilometre yol yapacak. Katılımcılar ilk etapta Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan'ı geçtikten sonra Türkiye'ye giriş yapacak.

Rallinin ikinci etabı İstanbul'dan başlayıp, Türkiye'nin çeşitli illerinden geçtikten sonra Muğla Dalyan'da sona erecek.

Böylece yarışa katılan pilotlar Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Bursa, Balıkesir, İzmir, Manisa, Muğla, Uşak, Burdur, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Ankara, Çankırı, Çorum, Yozgat, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Van, Kayseri, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Mersin ve Adana'dan geçmiş olacak.

"Türkiye'nin imajını yükseltecek"

Allgaeu-Orient Doğu ve Batı Dostluk ve Barış Rallisi İkinci Başkanı Nadir Serin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışın 3'te ikisinin Türkiye'de geçeceğini belirterek, pilotların ülkenin en batısından en doğusuna, kuzeyinden güneyine her bölgesine gideceğini söyledi.

Yarışa 20 yaş üstü yeni ve eski klasik araçların katılabileceğini dile getiren Serin, "Yarış bittikten sonra araçları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) hibe edeceğiz." dedi.

Serin, yarışa Türkiye adına iki ayrı takımın katılacağını kaydederek, takım kaptanlığını Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin'in yapacağı bilgisini verdi.

"İnadına Türkiye"

Nadir Serin, yarışın güzergahında doğudaki bazı illerin bulunmasına ilişkin, "Biz 'inadına Türkiye' diyoruz. Onlar da Türkiye'nin bütün köşelerindeki güzellikleri görmeli, Türkiye olumsuz şeylerle değil, güzelliklerle anılmalı. Buraya gelen pilotlar bizim gönüllü elçimiz olacak adeta." diye konuştu

Yarışa katılacak yaklaşık 600 pilot ve yardımcı pilotun sadece 10 tanesinin yerli olacağını ifade eden Serin, "Diğer 590 tanesi yabancı. Ağırlıklı Avrupa olmak üzere farklı ülkelerden katılımcı var. Bu kişilerin ülkelerinde Türkiye hakkında olumlu şeyler söylediğini, ülkemizin reklamını yaptığını düşünsenize. Bu çok güzel bir şey." ifadelerini kullandı.

"Ülkemizde güvenlik sorunu olmadığını göstermek istiyoruz"

Etkinliğin destekçilerinden YDA Dalaman Havalimanı'nın genel müdürü Hamdi Güvenç ise rallinin büyük bölümünün Türkiye'de geçeceğini, böylece Türkiye'de güvenlik sorunu olmadığını göstermek istediklerini söyledi.

Yarışın dostluk ve sosyal sorumluluk içerdiğini, ödev yarışı şeklinde geçeceğini dile getiren Güvenç, "Rallinin özellikle Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu göstereceğine inanıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Güvenç, ralli kapsamında, Sultanahmet'te yapılan terör saldırısından sonra hayatını kaybedenler anısına olay yerine karanfil de konulacağını kaydederek, yarışmacıların Türkiye'nin değişik yörelerini tanıma imkanına sahip olacağını bildirdi.

"Ülkem adına ralliye katılmaktan gurur duyuyorum"

Rallide Türkiye adına yarışacak Royalcert AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Namlı de "Ülkemi böyle güzel bir organizasyonda temsil etmekten büyük gurur ve mutluluk duyuyorum." dedi.

Namlı, yarışmanın Türkiye etabında 590 yabancı katılımcıya her anlamda yardımcı olabileceklerini kaydederek, "Yarışmacı ve onların yanında bulunacak arkadaşlara ülkemizin tarihi ve kültürel alanlarını, coğrafi güzelliklerini de göstereceğiz. Gerçekten böyle bir organizasyon içerisinde olmaktan şimdiden heyecanlanıyorum." diye konuştu.Tümü
TÜMÜ