Haber Tarihi: 29 Mart 2023 11:14 - Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2023 11:14

Memura ek zam gelecek mi? 2023 memura ara zam var mı, seyyanen zam var mı?

Son dakika hükümetten memura ek gelecek mi, zam var mı, ara zam zam var mı, seyyanen zam var mı, ne zaman verilecek" soruları memurlar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında gündeme gelmeye devam ediyor. Yönetici pozisyonundaki bazı memurlar bu ay çifte zamlı maaş alacak. Peki, memura ek zam gelecek mi? Mart'ta memura ek zam müjdesi son dakika!

Memura ek zam gelecek mi? 2023 memura ara zam var mı, seyyanen zam var mı?
Abone Ol
Memura ek zam gelecek mi, ne zaman verilecek sorusu gündemde yer almaya devam ediyor. Yüzde 30 artışla ilgili bir ek zam söylentileri ile beraber yüzde 10-15'lik bir zam dile getiriliyor. Erdoğan, yüzde 30 olarak açıklamıştı. Yüzde 25'lik zam oranının yüzde 30'a güncellenmesiyle beraber en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 lira olarak güncellend. Peki, memura ek zam verilecek mi, ne zaman verilecek? İşte detaylar....

MEMURA EK ZAM VAR MI?

Memura emekliye ek zam gelecek mi? Milyonlarca memur ve emeklinin yılbaşında maaşı yüzde 30 zamlandı. İlk etapta yüzde 25 olarak açıklanan zam oranı daha sonra 30'a güncellend. Asgari ücrette yüzde 54,6 zam oranı yapılırken memur ve emeklilerin maaşının yüzde 30 artması yeni zam iddialarını gündeme getirdi.

Ekonomi yorumları ile sürekli gündeme gelen İslam Memiş, memur ve emekliye Mart ayı ortasında yeni bir zam yapılacağını iddia etti. Memiş, yaptığı açıklamada "Mart ortası emekli ve memura yüzde 15 ilave zam. Mayıs ilk haftası seçim. Beklentim bu yönde" dedi.
MEMURA EK ZAM GELECEK Mİ?

Twitter'da trend olan gündeme göre memurlar 5 bin lira ek zam taleplerini dile getiriyor. Ancak memurlara ek zam iddialarının gerçek olacağına ilişkin bir duyuru yapılmış değil.
Memurlar için yüzde 15 ek zam iddiası gündeme gelmişti. Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, memurlara Mart ayında yüzde 15 ek zam yapılacağını iddia etmişti.

Memiş, emekli ve memura ilave bir zam yapılacağı yönünde tahminleri paylaşmıştı. Memiş, attığı tweette "Mart ortası emekli ve memura yüzde 15 ilave zam. Mayıs ilk haftası seçim. Beklentim bu yönde" ifadelerini kullanmıştı.

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yüzde 25'lik zam oranının yüzde 30'a çıkmasıyla beraber en düşük memur maaşı 9 bin 105 liradan 11 bin 848 liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 6 bin 78 liradan 7 bin 901 liraya yükseldi.

Memur ve emekli zam oranı yüzde 25'ten yüzde 30'a yükselmesiyle beraber maaş tablosu üçüncü kez güncellendi. Böylelikle yıllık maaş artışı yüzde 84.20'ye çıktı

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 11 BİN 848 TL OLDU

Son güncelleme ile beraber aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL'ye çıktı. En düşük memur emekli aylığı ise 7 bin 901 TL'ye çıktı.

 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 5 BİN 500 TL


En düşük emekli aylığı ise 3 bin 500 TL'den 5 bin 500 TL'ye yükseldi. En düşük emekli aylığı 2021 yılında 1500 TL iken geçen yılın ocak ayında 2 bin 500 TL'ye çıkartıldı. Temmuz ayında ise 3 bin 500 TL'ye yükseltidi.

2000 sonrası SSK ve BAĞ-KUR'luların kök aylıkları temmuz ayında, bu seneni ocak - haziran döneminde açıklanacak enflasyon oranında artırılacak. Yükseltilen tutar 5.500 TL'nin altında kalırsa eğer aynı maaşı almaya devam edecekler. Yükselitilen tutar 5.500 TL'yi geçerse eğer geçen tutar üzerinden ödeme gerçekleşecek.

Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ile avukatların emekli maaşları gelecek aydan sonra 3600 ek gösterge üzerinden verilecek. Söz konusu mesleklerden 25 yıllık yapılan hizmet üzerinden emekli olanların aylıkları 11.833 TL'ye yükselecek.

Zamlı maaş farklarının ne zaman verileceği gündeme geldi. Enflasyon oranları, refah payı ve gerçekleşen ek zam ile beraber, emekli ve memur maaşına yüzde 30 oranında zam geldi. Bu durumda en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL olurken, en düşük memur maaşı ise 11.848 TL'ye yükseldi.  

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan memur maaşlarına ek zam açıklaması geldi. Yapılan açıklamada ''Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği %30 zam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler. Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte, yüzde 13.52 oranında ilave zam ve 1 Ocak- 14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.'' denildi
ZAM ORANLARI RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI 

Memur ve emeklilere yapılan yüzde 30'luk zam oranı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayınlanan kanuna göre, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak ile 30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki aylar için enflasyon farkı dahil uygulanması belirtilen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan dahil edilerek yüzde 30 olarak uygulanacak.

MEMURA ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN VERİLECEK?

Memurlar normal durumlarda zamlı maaşlarını 15 Ocak'ta alıyorlar. Fakat yüzde 30'luk zamma ilişkin teknik çalışmaların devam etmesi sebebiyle yüksek ihtimalle zamlı maaşların 15 Ocak'a kadar yetişmesi beklenmiyor.

Memurlar ve memur emeklileri 15 Ocak'ta açıklanan toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 16,48 zamlı maaş alacak. Ek zam farkı ise daha sonra en geç bir hafta ya da 8 gün içinde verilecek.

MEMURA ARA ZAM SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Milyonlarca memur devletten seçim öncesi ara zam bekliyor. Yılbaşında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı üzerine memur maaşlarına %30 oranında zam yapılmıştı. Memur emeklisi de bu zamdan Payını Aldı ve maaşlarda %30 artış gerçekleşti. Ancak hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı her geçen gün büyümeye devam ederken yapılan zam enflasyon karşısında eridi.

14 Mayıs'ta yapılacak olan genel seçimler öncesinde memurlar da emekliler gibi ara zam beklentisi içine girdi. Memur sendikaları memur maaşlarına ara zam yapılması için çoktan harekete geçti. Şimdi herkesin gözü kulağı maaşlara yapılacak olan zam oranında. Memur sendikalarının istediği zam oranı da ortaya çıktı. Memur sendikaları 14 Mayıs Genel Seçimleri öncesinde memur maaşlarına en az %30 zam istiyor. Peki memur maaşlarına Araz zam ne kadar olacak? Memura seçim öncesi zam var mı?

MEMURLARA SEÇİM ÖNCESİ ZAM VAR MI?

Kamu çalışanlarının zam hayallerini suya düşüren açıklama AK Parti hükümetinden geldi. AK Parti grup başkan vekili yaptığı açıklamada yapılan zammın sadece en düşük emekli maaşı alanları kapsadığını duyurdu. Yani hem diğer emeklilere hem de Memurlara seçim öncesinde herhangi bir zam yapılmayacak. Milyonlarca memurun zam hayali suya düşerken zam tarihi de belli oldu.

Memur maaşlarına zam 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olması sonrasında yapılacak. Yani memurlar 1 Temmuz tarihinden itibaren hem Toplu sözleşme zammı alacak hem de enflasyon farkı. O tarihte gelecek hükümetin refah Payı verip vermeyeceği de şimdiden merak ediliyor. Çünkü 6 aylık zam öncesinde hükümet Değişimi de yaşanabilir.
GÜNÜN İLGİ ÇEKEN VİDEOSU


Haber ile daha fazlasına ulaşın:
Daha fazla göster
 Reklam 

SON HABERLER

yukarı ok